Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 5

Mata Pelajaran Sejarah

Tarikh 13 Julai 2017

Masa 12.20 - 01.20 tengahari

Kelas 5 Boeing

Bilangan Murid 36 orang

Tajuk Yang di-Pertuan Agong

Fokus Standard Kandungan :

8. Institusi Yang di-Pertuan Agong

Standard Pembelajaran :

8.1.1 Menyatakan Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi ketua


negara Malaysia.

8.1.2 Menyatakan cara pelantikan Yang di-Pertuan Agong

K8.1.5 Menyatakan kepentingan menghargai Yang di-Pertuan


Agong sebagai lambang perpaduan

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

i. Menyatakan Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi ketua


negara Malaysia.

ii. Menerangkan cara pelantikan Yang di-Pertuan Agong

iii. Menyenaraikan tiga kepentingan menghargai Yang di-Pertuan


Agong sebagai lambang perpaduan.

Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui maksud raja.

Tabiat Berfikir 15. Thinking interdependently / Berfikir secara bebas


(HOM/KBAT)
(Bekerjasama. Dapat bekerja dan belajar dari orang lain dalam
situasi yang saling bertukar maklumat. Kerja pasukan)

Elemen Merentas Patriotisme


Kurikulum (EMK)

Penerapan Nilai Kesetiaan, bekerjasama, bersyukur.

Bahan Bantu Mengajar Gambar, Sticky note, Carta, Template peta alir, Sampul misteri.

Penilaian Pengajaran TP1. Murid mengetahui Institusi Yang di-Pertuan Agong sebagai
Dan Pembelajaran DSKP ketua negara.

TP2. Murid memahami Institusi Yang di-Pertuan Agong sebagai


ketua negara

TP3. Murid boleh menerangkan tentang institusi Yang di-Pertuan


Agong.

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

FASA / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


PEMBELAJARAN

Set Induksi Melihat gambar Yang -Guru mengedarkan gambar Yang di-Pertuan BBM :
di-Pertuan Agong. Agong kepada setiap kumpulan.
5 minit Gambar, sticky
-Murid-murid menulis idea mereka berdasarkan note
gambar yang dilihat pada sticky note dan tampal
pada gambar dalam had masa yang ditetapkan
guru. (Idea-Rush) Pembelajaran
Koperatif :
-Guru memilih beberapa kumpulan untuk
menyatakan idea mereka. Idea-Rush

-Guru menerangkan mengenai pengajaran dan


pembelajaran pada hari ini.

LEARNING OBJECTIVE :

Institusi Yang di-Pertuan Agong

SUCCESS CRITERIA :

1) Menyatakan Yang di-Pertuan Agong sebagai


institusi ketua negara Malaysia.
2) Menerangkan cara pelantikan Yang di-Pertuan
Agong

3) Menyenaraikan tiga kepentingan menghargai


Yang di-Pertuan Agong sebagai lambang
perpaduan.

Penyampaian LANGKAH 1: -Guru menerangkan berkaitan kaedah pemilihan BBM:


Yang di-Pertuan Agong menggunakan carta (peta
45 minit Kaedah pemilihan Yang Carta, Template
minda) pada kertas mahjong.
di-Pertuan Agong peta alir.
-Murid secara berpasangan membuat peta alir
(s.p 8.1.1)
mengenai kaedah pemilihan Yang di-Pertuan
Agong menggunakan template peta alir yang
diberikan.

-Beberapa murid akan menerangkan jawapan


mereka.

-Guru mengedarkan sampul misteri kepada setiap


kumpulan.

LANGKAH 2: -Murid-murid mengeluarkan kad-kad pernyataan BBM :


berkenaan adat istiadat pertabalan yang
Aktiviti Sampul Misteri - Sampul Misteri
terdapat di dalam Sampul Misteri.
Adat istiadat pertabalan
Yang di-Pertuan Agong -Murid-murid berbincang dan menyusun kad-kad
pernyataan mengikut urutan adat istiadat Nilai :
(s.p 8.1.2)
pertabalan yang betul. Bekerjasama

-Murid secara berkumpulan menerangkan idea


kumpulan.
HOM :
-Guru menerangkan mengenai adat istiadat
pertabalan Yang di-Pertuan Agong mengikut 15. Thinking
interdependently /
urutan yang betul.
Berfikir secara
bebas

(Bekerjasama.
Dapat bekerja dan
belajar dari orang
lain dalam situasi
yang saling
bertukar
maklumat. Kerja
pasukan

-Guru bertanyakan soalan kepada murid :


Nilai :
1. Apakah cara kita menghargai/ menghormati
Yang di-Pertuan Agong? Kesetiaan,
Beryukur.
CONTOH : -Mematuhi undang-undang
LANGKAH 3:
-Mengharumkan nama negara
Kepentingan menghargai
dengan mengikuti aktiviti sosial,
Yang di-Pertuan Agong
ekonomi, dan sebagainya.
(s.p k8.1.5)
2. Apakah kepentingan menghargai/
menghormati Yang di-Pertuan Agong?

CONTOH : -Mempertahankan keamanan

-Meneruskan kemakmuran

-Memantapkan perpaduan

-Murid diminta membuat peta buih / bubble map


berkaitan kepentingan menghargai Yang
di-Pertuan Agong secara berpasangan.

-Beberapa murid berkongsi idea mereka kepada


rakan kelas

Penutup Rumusan Pengajaran -Guru merumuskan pengajaran dan pembelajaran


dan Pembelajaran pada hari ini.
5 minit
