Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 5 Anggerik
Bilangan Murid /40 orang
Tarikh / Hari 25 September 2017 / Isnin
Masa 8.10 – 9. 10 pagi
Tajuk Yang di-Pertuan Agong.
Pengetahuan Sedia Murid pernah Yang di-Pertuan Agong.
Ada
Standard Kandungan:
Fokus Institusi Yang di-Pertuan Agong

Standard Pembelajaran:
8.1.1 Menyatakan Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi Ketua negara
Malaysia.
8.1.2 Menyatakan cara pelantikan Yang di-Pertuan Agong.
K8.1.5 Menyatakan kepentingan menghargai yang Dipertuan Agong
sebagai lambang perpaduan.
Objektif
Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:
1.Menyatakan yang di-Pertuan Agong sebagai institusi Ketua negara
Malaysia secara lisan.
2. Menyenaraikan cara perlantikan yang di-Pertuan Agong dengan tepat.
3 . Menyatakan kepentingan menghargai yang Dipertuan Agong dengan
tepat.

EMK
KPS : Membuat kronologi.
KBAT : Menganalisis
Dimensi Kewarganegaraan & Sivik : Menghormati pemimpin negara.
Elemen Nilai Tambahan (ENT): Pendidikan Seni Visual.

Penerapan Nilai Keadilan.


Sumber/Bahan Bantu Bahan Bantu Mengajar/Belajar : Wang kertas, kertas mahjung dan pen
Mengajar marker.

TP 1 : Murid mengetahui institusi Yang di-Pertuan Agong sebagai ketua


Penilaian Pengajaran negara..
dan Pembelajaran
TP 2: Murid memahami institusi Yang di-Pertuan Agong sebagai ketua
DSKP
negara.
TP 3: Murid boleh menerangkan institusi Yang di-Pertuan Agong sebagai
ketua negara.

1
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Fasa/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran

Memperkenalkan Yang di- Guru meminta murid Strategi –


Set Induksi
mengeluarkan wang Berpusatkan murid .
Pertuan Agong yang pertama.
(10 Minit) kertas masing-masing. KPS –Imaginasi.
Guru bertanya. Gambar Kaedah –
siapakah yang tertera di Konstektual.
atas wang kertas
Aktiviti – Mengenali
tersebut?
Yang di-Pertuan
Agong yang pertama
dan bersoal jawab.
Guru mengaitkan lagu KBAT: Menganalisis
tersebut dengan isi (Menghubungkait)
pelajaran hari ini.
BBM: Wang Kertas.

Imaginasi Yang di-Pertuan Agong sebagai


ketua negara Malaysia. Guru meminta murid
Strategi –
(15 Minit) membuka buku teks
Berpusatkan murid
muka surat 86. dan guru.
Murid dipilih secara Aktiviti –Membaca
rawak untuk membaca petikan di hadapan
petikan Kaedah kelas kotak beracun.
Pemilihan Yang di-
KBAT: Menganalisis
Pertuan Agong dan Yang (Menghubungkait)
di-Pertuan Agong
sebagai ketua negara.

Guru bersoal jawab


dengan murid.

- Mengapa sistem
giliran diamalkan
dalam pemilihan
Yang di-Pertuan

2
Agong?
- Selama berapa
tahunkah Yang
di-Pertuan Agong
memegang
jawatan.
- Yang di-Pertuan
Agong sebagai
ketua Utama
Negara termaktub
dalam?

Perkembangan Strategi -
Carta alir cara perlantikan Yang -Setiap murid Berpusatkan murid
(25 Minit) di-Pertuan Agong. dikehendaki memilih
pasangan masing- Kaedah - Koperatif
dan I-Think.
masing (Think Pair-
Share) Aktiviti –Membina
carta alir.
-Setiap kumpulan
dikehendaki bina carta KPS: Membuat
alir yang di-Pertuan kronologi
Agong dan kepentingan
menghargai yang BBM- Kertas
Dipertuan Agong sebagai Mahjung dan maker
lambang perpaduan. pen.

Elemen Nilai
Tambahan (ENT):
Pendidikan Seni
Visual.

Dimensi
kewarganegaraan &
sivik – Menghormati
pemimpin negara.

3
Strategi -
Pembentangan Carta alir cara 1. Setiap pasangan
Tindakan Berpusatkan murid
perlantikan Yang di-Pertuan membentangkan
(15 minit) Agong. carta alir mereka. Aktiviti –
2. Setiap pasangan Pembentangan

dikehendaki Penerapan nilai- Adil


memberikan
skala markah
pada setiap
pasangan
pembentang.

Strategi -
Penutup Membuat rumusan tentang PdP - Yang di-Pertuan Agong
sebagai institusi Ketua Berpusatkan guru.
(5 minit) yang telah dijalankan.
negara Malaysia.

-cara pelantikan Yang di- Aktiviti - Membuat


Pertuan Agong.
rumusan
-Menyatakan
kepentingan menghargai
yang Dipertuan Agong
sebagai lambang
perpaduan.

4
5
