Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ATAS TALIAN

Mata Pelajaran : Geografi


Tarikh/Hari : 9 Mei 2021 (Isnin)
Masa : 8:00 pagi – 9:30 pagi (1jam 30 minit)
Tingkatan : 2 IB,AB,AZ,TQ,IN,UK,IK (7 kelas)
Bil. Pelajar : 92 Orang
Tajuk/Tema : Kemahiran Geografi / Skala dan Jarak
Sub-Tajuk : 1.1 Skala
1.2 Jarak
1.3 Menentukan Jarak Sebenar Menggunakan Skala
1.4 Menentukan Jarak Sebenar Berpandukan Skala pada Peta
Standard Pembelajaran : 1.1.1 Membincangkan jenis skala.
1.1.2 Membincangkan jenis jarak.
1.2.1 Menjelaskan dengan contoh jenis-jenis skala.
1.2.2 Menjelaskan dengan contoh jenis-jenis jarak.
1.3.1 Mengenalpasti Jarak Sebenar Menggunakan Skala
1.4.1 Menentukan Jarak Sebenar Berpandukan Skala pada Peta
Objektif Pembelajaran : Sebelum tamat sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc), diharap pelajar akan dapat:
1) Menyatakan jenis-jenis skala dan jarak serta cara untuk mengukur jarak diantara suatu tempat dengan tempat yang
lain di atas peta.
2) Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
Pengetahuan sedia ada : Pelajar mengetahui cara untuk melihat peta dan skala yang terdapat pada peta.
Bahan Bantu Mengajar : Slaid Powerpoint
Elemen Merentas Kurikulum: Nilai Murni (Menghormati guru, peka), Teknologi Maklumat dan Telekomunikasi (Online, Google Meet, Slaid Powerpoint,
Quizizz)

Langkah/ Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan/Strategi/Kaedah/BB


Isi Pengajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Masa M/EMK/Pentaksiran
Set Induksi  Skala 1. Memastikan murid dalam 1. Mendengar arahan guru. Strategi
(5 Minit) - Skala lurus keadaan bersedia sebelum 2. Memberikan tumpuan  Berpusatkan guru dan murid
- Skala penyata memulakan sesi kepada paparan slaid yang (Google Meet)
- Pecahan wakilan pembelajaran. dipapar oleh guru.
2. Memastikan kekemasan, 3. Memberi maklum balas Kaedah
 Jarak kebersihan persekitaran dan terhadap persoalan yang  Perbincangan
- Jarak mutlak kelengkapan dalam dikemukakan oleh guru.
- Jarak relatif pembelajaran secara atas 4. Mendengar penerangan BBM
talian dalam keadaan baik. guru tentang topik
 Slaid Powerpoint
3. Memberikan teka-teki pembelajaran dan objektif
tentang apa yang akan pembelajaran.
EMK
dipelajari hari tersebut.
4. Menanyakan soalan  Nilai murni (Peka,

berkaitan dengan topik atau Menghormati guru),


bab yang akan dipelajari. Teknologi Maklumat dan
5. Menjelaskan topik Telekomunikasi (Online,
pembelajaran hari tersebut, Slaid PowerPoint)
iaitu: Skala dan Jarak
6. Memaparkan dan
menjelaskan objektif
pembelajaran yang ingin
dicapai pada hari tersebut.
Langkah 1  Jenis-jenis skala 1. Meminta pelajar 1. Mendengar arahan guru. Pendekatan
(40 minit) 1. Skala lurus memberikan perhatian dan 2. Memberi perhatian dan  Deduktif
- Skala lurus mudah mendengar arahan guru membuat catatan berkaitan
2. Memaparkan slaid isi pembelajaran yang
Strategi
Powerpoint kepada murid. dipaparkan pada slaid serta
 Berpusatkan guru dan murid
3. Menyatakan kepada pelajar penerangan daripada guru.
- Skala lurus penuh (Google Meet)
tiga jenis skala. 3. Memberi maklum balas
4. Memberi penerangan semasa guru melontarkan
Kaedah
tentang jenis-jenis skala soalan.
 Perbincangan
beserta contohnya dan 4. Menjawab soalan yang
memaparkan kepada pelajar. telah diberikan oleh guru
Teknik
5. Mengemukakan soalan secara rawak.
kepada beberapa orang 5. Mendengar penerangan  Kuliah
pelajar secara rawak. daripada guru.
2. Skala penyata 6. Membincangkan soalan
tesebut dan menerangkan BBM
kepada semua pelajar.  Slaid Powerpoint

EMK
 Nilai murni (Peka,
Menghormati guru), Teknologi
Maklumat dan Telekomunikasi

3. Pecahan wakilan (Online, Slaid PowerPoint,


Quizizz)

Pentaksiran
 Kuiz (Quizizz) – (Objektif
Pembelajaran 1)
 Pautan kuiz:
https://quizizz.com/join?
gc=64560998
Langkah 2  Jarak 1. Memaparkan slaid 1. Memberi perhatian dan Pendekatan
(40 minit) i. Jarak mutlak Powerpoint kepada murid. membuat catatan daripada  Deduktif
2. Memberi penerangan kepada maklumat dan penerangan
pelajar berkaitan jarak. daripada guru. Strategi
3. Menanyakan soalan kepada 2. Memberi maklum balas  Berpusatkan guru (Google
beberapa orang pelajar kepada guru apabila Meet)
secara rawak. ditanya soalan.
4. Melaksanakan satu aktiviti, 3. Melaksanakan tugasan Kaedah
iaitu meminta pelajar untuk yang diberi oleh guru.
 Penerangan
mengenal pasti dan (Mengenal pasti,
- Jarak mutlak merupakan jarak mengukur jarak yang mengukur dan memberi
Teknik
yang tetap dan tidak berubah. terdapat di atas peta yang penerangan ringkas
- dinyatakan dalam bentuk unit dipaparkan. berkenaan jarak dari suatu  Kuliah
seperti meter atau kilometer. 5. Memberikan kuiz kepada tempat ke tempat yang lain
pelajar dengan aplikasi di atas peta. BBM
ii. Jarak relatif Quizizz. 4. Menjawab kuiz yang  Slaid Powerpoint
6. Memberi tempoh masa diberikan oleh guru.
- Berdasarkan kos dan masa. kepada pelajar untuk 5. Membuat perbincangan EMK
- Tidak tetap dan berubah-ubah. melaksanakan aktiviti. bersama guru dan  Nilai murni (Peka,
7. Membuat perbincangan mendengar penerangan Menghormati guru), Teknologi
ringkas bersama pelajar. daripada guru dan pelajar Maklumat dan Telekomunikasi
lain. (Online, Slide Powerpoint)

Pentaksiran
 ‘Mengenal pasti jarak dan cara
untuk mengukur sesuatu jarak
dari satu tempat ke tempat
yang lain di atas peta dan
menentukan jarak sebenar
berpandukan peta.
(Objektif Pembelajaran 2)

Penutup Penutup kognitif: 1. Memberi latihan 1. Pelajar yang dipilih secara Strategi:
(10 minit)  Mengetahui jenis skala dan pengukuhan bagi mengukur rawak membuat rumusan  Berpusatkan guru dan
jarak serta dapat mengenal pasti tahap kefahaman pelajar berkaitan topik berpusatkan pelajar (Google
perbezaan jenis dan dapat melalui aplikasi Quizizz. pembelajran yang telah Meet)
mengukur jarak sebenar 2. Memilih pelajar secara dipelajari.
berpandukan peta. rawak untuk membuat 2. Mendengar dengan teliti EMK:
Penutup sosial rumusan topik pembelajaran. rumusan topik  Nilai murni (Peka,
3. Merumuskan keseluruhan pembelajaran daripada Menghormati guru), Teknologi
- Menasihati pelajar supaya dapat
topik pembelajaran yang guru. Maklumat dan Telekomunikasi
mengaplikasikan pengetahuan
diajar. (Online, Slide powerpoint,
berkaitan pembelajaran tersebut
Quizizz)
dalam hidupan harian.
- Pengetahuan yang ada mampu
Pentaksiran:
membantu dalam membuat
 Latihan pengukuhan (Quizizz)
pilihan semasa ingin memilih
dengan instrumen.
tempat tinggal yang sesuai
 Pautan latihan pengukuhan:
dengan pilihan masing-masing.
https://quizizz.com/join?
- Menasihati pelajar supaya
gc=64560998
menghargai persekitaran
petempatan bandar dan luar
bandar di samping membantu
dalam membangunkan
sesebuah kawasan tersebut.

Refleksi (ditulis setelah selesai Pdpc): 92


Sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc) berjalan dengan lancar. Objektif pembelajaran 1 dan objektif pembelajaran 2 tercapai. 80 peratus orang
murid menguasai topik pembelajaran pada hari ini. Kekuatan guru dalam PdPc hari ini adalah dapat mengaplikasikan kaedah perbincangan dalam set
induksi dan langkah 1 dengan baik. Bahan Bantu Mengajar (BBM) yang saya gunakan adalah slaid Powerpoint. Aspek kelemahan yang dapat dikenal pasti
pada PdPc hari ini pula ialah interaksi antara guru dan pelajar pada langkah 1dan 2 adalah terhad. Hal ini demikian kerana, teknik dan kaedah yang digunakan
ialah teknik kuliah dan kaedah penerangan. Teknik dan kaedah ini jelas menunjukkan ianya lebih berpusatkan kepada guru sehingga menyebabkan
penglibatan pelajar adalah kurang. Langkah penambahbaikan yang boleh dilaksanakan pada PdPc yang akan datang adalah mengaplikasikan teknik dan
kaaedah yang lebih menarik dalam bilik darjah bagi menggalakkan penglibatan dan interaksi antara pelajar di samping mengelakkan sesi PdPc yang
membosankan. Sebagai contoh, aktiviti seperti ‘It’s all about me’ (pelajar mencari maklumat mengenai sesuatu benda atau perkara dengan meletakkan diri
sebagai benda atau perkata yang dibincangkan dalam topik pembelajaran), ‘Alphabetical facts’ (pelajar membina ayat yang berkaitan dengan topik
pembelajaran bermula dari huruf-huruf abjad A sehingga Z) dan banyak lagi.
