Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ATAS TALIAN

Mata Pelajaran : Geografi


Tarikh/Hari : 27 September 2021 (Isnin)
Masa : 8:00 pagi – 9:30 pagi (1jam 30 minit)
Tingkatan : 2 IB,AB,AZ,TQ,IN,UK,IK (7 kelas)
Bil. Pelajar : 32 Orang
Tajuk/Tema : Geografi Manusia / Telekomunikasi di Malaysia
Sub-Tajuk : 6.1 Alat telekomunikasi di Malaysia
6.2 Kemajuan alat telekomunikasi di Malaysia
6.3 Kepentingan komunikasi di Malaysia.
6.4 Kesan telekomunikasi terhadap pembangunan Negara
6.5 Penggunaan alat telekomunkasi secara beretika
Standard Pembelajaran : 1.1.1 Mengenal pasti alat telekomunikasi di Malaysia.
1.2.1 Menerangkan kemajuan alat telekomunikasi di Malaysia.
1.3.1 Membahaskan kepentingan alat telekomunikasi di Malaysia
1.4.1 Menilai kesan telekomunikasi terhadap pembagunan Negara di Malaysia.
1.5.1 Menentukan penggunaan alat telekomunikasi secara beretika.
Objektif Pembelajaran : Sebelum tamat sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc), diharap pelajar akan dapat:
1) Menyatakan dan membezakan alat telekomunikasi di Malaysia.
2) Menjelaskan kepentingan komunikasi di Malaysia.
Pengetahuan sedia ada : Pelajar mengetahui beberapa alat telekomunikasi air di Malaysia.
Bahan Bantu Mengajar : Slaid Powerpoint
Elemen Merentas Kurikulum: Nilai Murni (Menghormati guru, peka), Teknologi Maklumat dan Telekomunikasi (Online, Google Meet, Slaid Powerpoint,
Quizizz)
Langkah/ Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan/Strategi/Kaedah/BB
Isi Pengajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Masa M/EMK/Pentaksiran
Set Induksi 1. Memastikan murid dalam 1. Mendengar arahan guru. Strategi
(5 Minit) Telekomunikasi di Malaysia keadaan bersedia sebelum 2. Memberikan tumpuan  Berpusatkan guru dan murid
memulakan sesi kepada paparan slaid yang (Google Meet)
pembelajaran. dipapar oleh guru.
2. Memastikan kekemasan, 3. Memberi maklum balas Kaedah
kebersihan persekitaran dan terhadap persoalan yang  Perbincangan
kelengkapan dalam dikemukakan oleh guru.
pembelajaran secara atas 4. Mendengar penerangan BBM
talian dalam keadaan baik. guru tentang topik
 Slaid Powerpoint
3. Menayangkan video tentang pembelajaran dan objektif
telekomunikasi di Malaysia. pembelajaran.
EMK
4. Menunjukkan gambar dan
memberikan teka-teki  Nilai murni (Peka,

tentang apa yang akan Menghormati guru),

dipelajari hari tersebut. Teknologi Maklumat dan

5. Menanyakan soalan Telekomunikasi (Online,

berkaitan dengan topik atau Slaid PowerPoint)

bab yang akan dipelajari.


6. Menjelaskan topik
pembelajaran hari tersebut,
iaitu: Telekomunikasi di
Malaysia
7. Memaparkan dan
menjelaskan objektif
pembelajaran yang ingin
dicapai pada hari tersebut.
Langkah 1  Telekomunikasi di Malaysia 1. Meminta pelajar 1. Mendengar arahan guru. Pendekatan
(40 minit) 1. Alat telekomunikasi di memberikan perhatian dan 2. Memberi perhatian dan  Deduktif
Malaysia mendengar arahan guru membuat catatan berkaitan
2. Memaparkan slaid isi pembelajaran yang
Strategi
Powerpoint kepada pelajar. dipaparkan pada slaid serta
 Berpusatkan guru dan murid
3. Menyatakan kepada pelajar penerangan daripada guru.
(Google Meet)
tentang Pengangkutan di 3. Memberi maklum balas
Malaysia. semasa guru melontarkan
Kaedah
4. Memberi penerangan soalan.
 Perbincangan
tentang Pengangkutan di 4. Menjawab soalan yang
2. Kemajuan alat
Malaysia beserta contohnya telah diberikan oleh guru
telekomunikasi di
Teknik
dan memaparkan gambar secara rawak.
Malaysia.
kepada pelajar. 5. Mendengar penerangan  Kuliah
5. Mengemukakan soalan daripada guru.
kepada beberapa orang
pelajar secara rawak. BBM

6. Membincangkan soalan  Slaid Powerpoint


tesebut dan menerangkan
kepada semua pelajar.
EMK
 Nilai murni (Peka,
Menghormati guru), Teknologi
Maklumat dan Telekomunikasi
(Online, Slaid PowerPoint,
Quizizz)

Pentaksiran
 Kuiz (Quizizz) – (Objektif
Pembelajaran 1)
 Pautan kuiz:

 https://quizizz.com/admin/rep
orts/6147dd377e9785001dde
a729/players
Langkah 2 3. Kepentingan 1. Memaparkan slaid 1. Memberi perhatian dan Pendekatan
(40 minit) telekomunikasi di Powerpoint kepada murid. membuat catatan daripada  Deduktif
Malaysia. 2. Memberi penerangan kepada maklumat dan penerangan
pelajar berkaitan daripada guru. Strategi
kepentingan 2. Memberi maklum balas  Berpusatkan guru (Google
telekomunikasi di kepada guru apabila Meet)
Malaysia. ditanya soalan.

3. Menanyakan soalan kepada 3. Melaksanakan tugasan Kaedah


yang diberi oleh guru.
beberapa orang pelajar (kepentingan  Penerangan
secara rawak. telekomunikasi di
4. Melaksanakan satu aktiviti, Malaysia). Teknik
iaitu meminta pelajar untuk 4. Menjawab kuiz yang
 Kuliah
mengenal pasti kepentingan diberikan oleh guru.
telekomunikasi di 5. Membuat perbincangan
BBM
Malaysia. bersama guru dan
 Slaid Powerpoint
5. Memberikan kuiz kepada mendengar penerangan
pelajar dengan aplikasi daripada guru dan pelajar
EMK
4. Kesan telekomunikasi Quizizz. lain.
 Nilai murni (Peka,
terhadap pembangunan 6. Memberi tempoh masa
Menghormati guru), Teknologi
negara. kepada pelajar untuk
Maklumat dan Telekomunikasi
melaksanakan aktiviti.
(Online, Slide Powerpoint)
7. Membuat perbincangan
ringkas bersama pelajar.
Pentaksiran

5. Penggunaan alat  Kuiz (Quizizz) – (Objektif

telekomunikasi secara Pembelajaran 2)

beretika.  Pautan kuiz:

 https://quizizz.com/admin/rep
orts/615118db6c7b3d001db3
df66/players
Penutup Penutup kognitif: 1. Memberi latihan 1. Pelajar yang dipilih secara Strategi:
(5 minit) Mengenalpasti kepentingan pengukuhan bagi mengukur rawak membuat rumusan  Berpusatkan guru dan
telekomunikasi di Malaysia tahap kefahaman pelajar berkaitan topik berpusatkan pelajar (Google
melalui aplikasi Quizizz. pembelajran yang telah Meet)
Penutup sosial 2. Memilih pelajar secara dipelajari.
rawak untuk membuat 2. Mendengar dengan teliti EMK:
- Menasihati pelajar supaya dapat
rumusan topik pembelajaran. rumusan topik  Nilai murni (Peka,
mengaplikasikan pengetahuan
3. Merumuskan keseluruhan pembelajaran daripada Menghormati guru), Teknologi
berkaitan pembelajaran tersebut
topik pembelajaran yang guru. Maklumat dan Telekomunikasi
dalam kehidupan seharian.
diajar. (Online, Slide powerpoint,
- Pengetahuan yang ada mampu
Quizizz)
membantu pelajar untuk
menghargai kepentingan
Pentaksiran:
telekomunikasi di Malaysia.
 Latihan pengukuhan (Quizizz)
dengan instrumen.
 Pautan latihan pengukuhan:
 https://quizizz.com/admin/rep
orts/615118db6c7b3d001db3
df66/players

Refleksi (ditulis setelah selesai Pdpc): 32 orang pelajar


Sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc) berjalan dengan lancar. Objektif pembelajaran 1 dan objektif pembelajaran 2 tercapai. 80 peratus orang
murid menguasai topik pembelajaran pada hari ini. Kekuatan guru dalam PdPc hari ini adalah dapat mengaplikasikan kaedah perbincangan dalam set
induksi dan langkah 1 dan 2 dengan baik. Bahan Bantu Mengajar (BBM) yang saya gunakan adalah slaid Powerpoint. Aspek kelemahan yang dapat dikenal
pasti pada PdPc hari ini pula ialah interaksi antara guru dan pelajar pada langkah 1dan 2 adalah terhad. Hal ini demikian kerana, teknik dan kaedah yang
digunakan ialah teknik kuliah dan kaedah penerangan. Teknik dan kaedah ini jelas menunjukkan ianya lebih berpusatkan kepada guru sehingga menyebabkan
penglibatan pelajar adalah kurang. Langkah penambahbaikan yang boleh dilaksanakan pada PdPc yang akan datang adalah mengaplikasikan teknik dan
kaaedah yang lebih menarik dalam bilik darjah bagi menggalakkan penglibatan dan interaksi antara pelajar di samping mengelakkan sesi PdPc yang
membosankan. Sebagai contoh, aktiviti seperti ‘It’s all about me’ (pelajar mencari maklumat mengenai sesuatu benda atau perkara dengan meletakkan diri
sebagai benda atau perkata yang dibincangkan dalam topik pembelajaran), ‘Alphabetical facts’ (pelajar membina ayat yang berkaitan dengan topik
pembelajaran bermula dari huruf-huruf abjad A sehingga Z) dan banyak lagi.
REKOD PRESTASI PELAJAR (KUIZ)
