Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK GEOGRAFI TIINGKATAN 3


TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 3 HARI Ahad KELAS
TEMA 1.0 Kemahiran Geografi
TAJUK Bab 1 Jadual dan Graf
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Jadual dan Graf
STANDARD 1.1.4 Membina graf bar mudah, graf garisan mudah dan graf gabungan
PEMBELAJARAN
berdasarkan jadual.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :

1. Mengaplikasikan kemahiran mengumpul data 1. Membina persembahan grafik yang menunjukkan


dan menyampaikan maklumat dalam betuk penglibatan murid dalam unit beruniform sekolah.
grafik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid membuat aktiviti dalam kumpulan. ada murid.
2. Setiap kumpulan perlu pergi ke kelas lain untuk mengumpul data tentang  Guru menggunakan
penglibatan murid dalam unit beruniform di sekolah. strategi pembelajaran
3. Murid membina jadual dan grafik yang sesuai dengan menggunakan komputer kolaboratif dan
atau tablet. Graphic Organiser (Pengurusan Grafik) koperatif dengan
4. Murid mencetak grafik yang telah siap dibina. menerapkan PAK21
5. Murid membentangkan hasil kerja setiap kumpulan dalam bentuk multimedia. dan elemen
Presentations (Persembahan) - Berkumpulan sekolahku sejahtera
6. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan supaya ada interaksi
aktiviti KBAT. (KBAT) antara murid dan
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. memotivasikan
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan murid tentang
bimbingan guru. pembelajaran hari ini
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan. .
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 13
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21
Graphic Organiser (Pengurusan Grafik)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Presentations (Persembahan) - Berkumpulan
Konstektual
KBAT Mengingati PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB Memahami
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK GEOGRAFI TIINGKATAN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 3 HARI Ahad KELAS
TEMA 1.0 Kemahiran Geografi
TAJUK Bab 1 Jadual dan Graf
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Jadual dan Graf
STANDARD 1.1.5 Mentafsir jadual, graf bar mudah, graf garisan mudah dan graf
PEMBELAJARAN
gabungan.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :

1. Mentafsir jadual, graf bar mudah, graf garisan 1.


Mentafsir jadual, graf bar mudah, graf garisan
mudah dan graf gabungan. mudah dan graf gabungan melalui aktiviti
Showdown.
2. Memberi 5 langkah-langkah mentafsir jadual, graf
bar mudah, graf garisan mudah dan graf
gabungan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid diterangkan tentang mentafsir jadual, graf bar mudah, graf garisan mudah ada murid.
dan graf gabungan.  Guru menggunakan
2. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan strategi pembelajaran
aktiviti KBAT. (KBAT) kolaboratif dan koperatif
3. Murid disoal oleh guru tentang langkah-langkah mentafsir jadual, graf bar mudah, dengan menerapkan
graf garisan mudah dan graf gabungan dan murid menunjukkan jawapan secara PAK21 dan elemen
serentak. Showdown sekolahku sejahtera
4. Murid menulis mengenai contoh mentafsir jadual, graf bar mudah, graf garisan supaya ada interaksi
mudah dan graf gabungan secara bergilir-gilir di kertas atau di papan. antara murid dan
All Write Round Robin
memotivasikan murid.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.  Menilai kefahaman
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) pembelajaran hari ini
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan .
bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 14-16
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Showdown
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 All Write Round Robin
Konstektual
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB Menilai
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
