Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK GEOGRAFI TIINGKATAN 3


TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA 1.0 Kemahiran Geografi
TAJUK Bab 1 Jadual dan Graf
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Jadual dan Graf
STANDARD 1.1.3 Membina jadual berdasarkan maklumat yang diperoleh.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :

1. Membina jadual berdasarkan maklumat yang 1. Membina jadual berdasarkan maklumat yang
diperoleh. diperoleh melalui aktiviti Showdown.
2. Menyatakan 3 langkah untuk membina jadual
dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid diterangkan tentang langkah-langkah membina jadual. ada murid.
Watch & Listen (Lihat & Dengar)
 Guru menggunakan
2. Murid disoal oleh guru mengenai langkah-langkah membina jadual dan murid strategi pembelajaran
menunjukkan jawapan secara serentak. Showdown kolaboratif dan
3. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan koperatif dengan
aktiviti KBAT. (KBAT) menerapkan PAK21
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. dan elemen
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. sekolahku sejahtera
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) supaya ada interaksi
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan antara murid dan
bimbingan guru. memotivasikan
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan. murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 9
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Showdown
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Watch & Listen (Lihat & Dengar)
Konstektual
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB Menilai
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK GEOGRAFI TIINGKATAN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA 1.0 Kemahiran Geografi
TAJUK Bab 1 Jadual dan Graf
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Jadual dan Graf
STANDARD 1.1.4 Membina graf bar mudah, graf garisan mudah dan graf gabungan
PEMBELAJARAN
berdasarkan jadual.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :

1. Membina graf bar mudah, graf garisan mudah 1. Menyatakan 3 langkah membina graf bar mudah
dan graf gabungan berdasarkan jadual. dan 3 langkah membina graf garisan mudah.
2. Menyatakan 4 langkah membina graf gabungan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid diterangkan tentang langkah-langkah membina graf bar mudah, graf garisan ada murid.
mudah dan graf gabungan berdasarkan jadual.  Guru menggunakan
2. Murid mengenal pasti empat data yang sesuai dipersembahkan dalam bentuk graf strategi pembelajaran
mudah. Spot It (Kenali Ia) kolaboratif dan
3. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan koperatif dengan
aktiviti KBAT. (KBAT) menerapkan PAK21
4. Murid dibahagikan kepada kumpulan. dan elemen
5. Murid membina persembahan grafik yang menunjukkan penglibatan murid dalam sekolahku sejahtera
unit beruniform di sekolah. Presentations (Persembahan) - Berkumpulan supaya ada interaksi
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. antara murid dan
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. memotivasikan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid.
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan  Menilai kefahaman
bimbingan guru. murid tentang
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan. pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 10-13
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Spot It (Kenali Ia)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Presentations (Persembahan) - Berkumpulan
Konstektual
KBAT Mengingati PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kerjasama KB Memahami
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
