Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGKATAN 2 MARIKH

Mata Pelajaran
Tarikh

: Geografi
: 03hb. April 2014 (khamis)

Masa

: 10.50 pagi-12.00 tengahari

Kelas

: 2 Mutiara

Bilangan Pelajar

: 25 orang : (Hadir) (Tidak Hadir)

Tema

: Kemahiran Geografi

Tajuk

: Kedudukan

Konsep

: 1. Latitud dan Longitud


2. Zon Waktu

Hasil Pembelajaran Utama: Pada akhir pembelajaran, pelajar-pelajar dapat:


Mengenal Struktur Bumi dan Jenis Batuan serta kepentingannya

Hasil Pembelajaran Khusus

: Pada akhir pembelajaran, pelajar-pelajar dapat:


Aras 1

Menyatakan kedudukan Latitud dan Longitud sesuatu tempat dengan tepat

Mengenal Zon Waktu di atas peta

Mentakrifkan waktu tempatan dan waktu piawai

Aras 2

Menentukan kedudukan sesuatu tempat dengan menggunakan latitud dan longitud

Aras 3

Objektif Khusus

Mengira waktu tempatan berasaskan kedudukan longitud

: Aras 1
Pelajar dapat menyatakan kedudukan latitud dan longitud sesuatu tempat dengan tepat
Pelajar dapat mengenal zon waktu di atas peta dengan betul
Pelajar dapat mentakrifkan waktu zon temapatan dan waktu piawai dengan betul

Aras 2
Pelajar dapat menentukan kedudukan sesuatu tempat dengan menggunakan latitud dan longitud dengan tepat
Aras 3

Pelajar dapat mengira waktu tempatan berasaskan kedudukan longitud dengan betul.

Unsur Patriotisme/Nilai : ----------Penerapan Pedagogi/Strategi : Behaviourisme dan Konstruktivisme

Bahan Bantu Mengajar

: (1) Power Point


(2) kertas edaran
(3) Komputer Riba
(4) Buku Teks Tingkatan 2
(5) Video

KBKK

(1) Memahami kedudukan sesuatu tempat berdasarkan Longitud dan Latitud

(2) Mengenal Zon Waktu


Pengetahuan Sedia ada

Langkah/Masa

: Pelajar mengetahui tentang Longitud, Latitud dan Zon Waktu.

Isi Pelajaran
Kedudukan

Set Induksi
(5 minit)

Langkah 1
(10 minit)

Aktiviti Guru
1. Guru bertanyakan
pengetahuan sedia ada
pelajar mengenai topik
yang akan diajar pada
hari ini

Aktiviti Pelajar
1. Pelajar memberi respon
terhadap persoalan guru

2. Guru menunjukkan video


berkaitan kedudukan
(kalau ada)

2. Pelajar memberi
perhatian terhadap
tayangan video

3. Guru memberitahu
objektif pembelajaran
yang perlu dicapai.

3. Pelajar memberi
perhatian

Latitud dan Longitud 1.Guru menerangkan isi


pengajaran
2. Guru bertanyakan
pengetahuan sedia ada
pelajar

1. Pelajar mendengar
penerangan

BBM

Catatan

1.Komputer Riba
2. video

Hasil Pembelajaran
yang dinilai :

2. Pelajar menjawab
Menyatakan

kedudukan
3. Guru dan pelajar
bersama-sama
membuat latihan dalam
kertas edaran mengikut
masa yang ditetapkan

3. Pelajar
menyelesaikan/menyiap
kan latihan

4.Guru menyatakan hasil


pembelajaran

4.Pelajar mendengar
dengan teliti

latitud dan
longitud
Mengenal zon
waktu di atas
peta dunia
Mentakrifkan
waktu tempatan
dan waktu
piawai
Aras 2
Menentukan
kedudukan
sesuatu tempat
dengan
menggunakan
latitud dan
longitud

Zon Waktu

Langkah 2
(10 minit)

Penilaian
(10 minit)

1.Guru menerangkan zon


waktu menggunakan slaid
bersama buku teks

1. Pelajar melihat buku teks


mendengar penerangan
guru sambil melihat slaid
yang dipaparkan

2. Guru menyoal pelajar


tentang apa yang mereka
faham mengenai topik
yang diajar (Digestion)

2. Pelajar menjawab soalan

3. Guru melakukan aktiviti


dengan memilih pelajar
menjawab latihan yang
dipaparkan di slaid

3. Pelajar yang dipilih


selesaikan latihan yang
diberikan

4.Guru memberitau objektif


pembelajaran

4. Pelajar memahami objektif


pembelajaran

1. Guru mengedarkan

1. Pelajar menjawab soalan


dalam kertas edaran
tersebut.

soalan penilaian dalam


bentuk kertas edaran
kepada pelajar.
2. Guru berbincang
mengenai jawapan
sebenar yang tertera
didalam slide

2. Pelajar membetulkan
jawapan yang salah .

Hasil Pembelajaran
yang dinilai :
Aras 3

1.Komputer Riba
2. Slaid
3. Buku teks

1.Kertas Edaran

Mengira waktu
tempatan berasaskan
kedudukan Longitud

1. Guru meminta pelajar


untuk menyatakan
rumusan hasil
pembelajaran yang
mereka dapat

Penutup
(5 minit)

2. Guru mengarahkan
pelajar membuat kerja
rumah berdasarkan
latihan dalam buku teks
dan menunjukkan blog
guru kepada pelajar untuk
mendapatkan nota-nota
terkini pembelajaran

1.Pelajar menyatakan
rumusan

2. Pelajar mencatat muka


surat kerja rumah dan
link blog guru tersebut
serta melihat blog yang
ditunjukkan oleh guru

Refleksi:

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN GEOGRAFI TINGKATAN EMPAT

TAJUK

KONSEP

HASIL PEMBELAJARAN

1.1 Kedudukan

UNSUR
PATRIOTISME

CADANGAN AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
Menunjukkan cara:

Kedudukan
Garisan Tarikh
Antarabangsa
(GTA)

Memahami kedudukan sesuatu


tempat berdasarkan latitud dan
longitud serta mengenal zon
waktu
Aras 1

Garisan
Meridian
Pangkal (GMP)

Menyatakan kedudukan latitud


dan longitud
Mengenal zon waktu diatas peta
dunia
Mentakrifkan waktu tempatan
dan waktu piawai
Aras 2
Menentukan kedudukan sesuatu
tempat menggunakan latitud
dan longitud

Aras 3

- menentukan kedudukan latitud


dan longitud berdasarkan peta
- mengira waktu tempatan
berdasarkan kedudukan longitud
Penilaian
- Mengedarkan kertas edaran
dan menggunakan slide untuk
memeriksa jawapan.

Mengira waktu tempatan


berdasarkan kedudukan longitud
