Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

SAINS TINGKATAN 4
MINGGU 30 HARI Ahad TARIKH
KELAS 4AAE MASA 7.30 - 9.00 pagi JUMLAH MINIT 1 j 30 m
TEMA TEMA 2: PENYELENGGARAAN DAN KESIMNAMBUNGAN HIDUP
BAB 7.0: KOORDINASI
KOD STANDARD 7.1: SISTEM ENDOKRIN MANUSIA
PEMBELAJARAN
6.2: PERGERAKAN DAN PERTUMBUHAN MANUSIA

6.3: SOKONGAN, PERTUMBUHAN DAN KESTABILAN DALAM TUMBUHAN

OBJEKTIF 7.1.1 Menganalisis sistem endokrin dan fungsinya .


PEMBELAJARAN 7.1.2 Menjelaskan dengan contoh punca dan kesan ketidakseimbangan hormon ke atas
kesihatan

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menyatakan maksud sistem endokrin.
2. Menyenaraikan 6 jenis kelenjar dalam sisitem endokrin beserta hormonnya
3. Menghuraikan fungsi hormone yang dirembeskan oleh kelenjar endokrin
4. Menghuraikan kesan ketidak seimbangan hormone.
ASPIRASI MURID:
Pengetahuan
∕ Kemahiran
Berfikir ∕ Kemahiran
Memimpin ☐ Kemahiran
Dwibahasa ☐ Etika dan
Kerohanian ☐ Identiti
Nasional ☐
RANCANGANPENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
SET INDUKSI (5-10 MINIT: video clips )
1. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan
video yang ditonton

AKTIVITI 1 (20 MINIT : Do You Know )


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Pelajar menjalankan aktiviti berdasarkan buku kerja dan buku
teks mengikut tugasan yang diberi.

AKTIVITI 2 ( 30 MINIT ; Showdown )


1. Murid menulis jawapan di papan tulis kelas berdasarkan tugasan.

PENUTUP (10 MINIT : Exit ticket )


1. Murid membuat kesimpulan berkaitan topik yang dipelajari
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PENGISIAN PETA I-THINK Peta Pokok


KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD KE-21 Mahir Berkomunikasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) Menganalisis
KEMAHIRAN SAINTIFIK Mengelaskan
KEMAHIRAN BERFIKIR KRITIS/KREATIF Membandingkan dan membezakan
STRATEGI PDPC Pendekatan Berpusatkan Murid
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) Kreativiti Dan Inovasi
SIKAP SAINTIFIK Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
NILAI MURNI Ketekunan
ABM / BBM / BBB : Lembaran kerja, alat tulis, buku teks. buku kerja, alat radas dan bahan.
TINDAKAN SUSULAN Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
UNTUK MURID Soalan objektif Soalan ( Lisan dan Bertulis ) soalan esei

REFLEKSI
_____ /_____ orang pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut penggunaan ABM yang lebih interaktif
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
SAINS TINGKATAN 4
MINGGU 30 HARI Selasa TARIKH
KELAS 4GS MASA 10.30 - 11.30 pagi JUMLAH MINIT 1 j 30 m
TEMA TEMA 2: PENYELENGGARAAN DAN KESIMNAMBUNGAN HIDUP
BAB 7.0: KOORDINASI
KOD STANDARD 7.1: SISTEM ENDOKRIN MANUSIA
PEMBELAJARAN
6.2: PERGERAKAN DAN PERTUMBUHAN MANUSIA

6.3: SOKONGAN, PERTUMBUHAN DAN KESTABILAN DALAM TUMBUHAN

OBJEKTIF 7.1.1 Menganalisis sistem endokrin dan fungsinya .


PEMBELAJARAN 7.1.2 Menjelaskan dengan contoh punca dan kesan ketidakseimbangan hormon ke atas
kesihatan

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menyatakan maksud sistem endokrin.
2. Menyenaraikan 6 jenis kelenjar dalam sisitem endokrin beserta hormonnya
3. Menghuraikan fungsi hormone yang dirembeskan oleh kelenjar endokrin
4. Menghuraikan ketidak seimbangan hormone.
ASPIRASI MURID:
Pengetahuan
∕ Kemahiran
Berfikir ∕ Kemahiran
Memimpin ☐ Kemahiran
Dwibahasa ☐ Etika dan
Kerohanian ☐ Identiti
Nasional ☐
RANCANGANPENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
SET INDUKSI (5-10 MINIT: video clips )
2. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan
video yang ditonton

AKTIVITI 1 (20 MINIT : Do You Know )


3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Pelajar menjalankan aktiviti berdasarkan buku kerja dan buku
teks mengikut tugasan yang diberi.

AKTIVITI 2 ( 30 MINIT ; Showdown )


2. Murid menulis jawapan di papan tulis kelas berdasarkan tugasan.

PENUTUP (10 MINIT : Exit ticket )


3. Murid membuat kesimpulan berkaitan topik yang dipelajari
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PENGISIAN PETA I-THINK Peta Pokok


KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD KE-21 Mahir Berkomunikasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) Menganalisis
KEMAHIRAN SAINTIFIK Mengelaskan
KEMAHIRAN BERFIKIR KRITIS/KREATIF Membandingkan dan membezakan
STRATEGI PDPC Pendekatan Berpusatkan Murid
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) Kreativiti Dan Inovasi
SIKAP SAINTIFIK Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
NILAI MURNI Ketekunan
ABM / BBM / BBB : Lembaran kerja, alat tulis, buku teks. buku kerja, alat radas dan bahan.
TINDAKAN SUSULAN Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
UNTUK MURID Soalan objektif Soalan ( Lisan dan Bertulis ) soalan esei

REFLEKSI
_____ /_____ orang pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut penggunaan ABM yang lebih interaktif
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
SAINS TINGKATAN 4
MINGGU 30 HARI Rabu TARIKH
KELAS 4AAE MASA 9.00 - 10.30 pagi JUMLAH MINIT 1 j 30 m
TEMA TEMA 2: PENYELENGGARAAN DAN KESIMNAMBUNGAN HIDUP
BAB 7.0: KOORDINASI
KOD STANDARD 7.2: GANGGUAN KEPADA KOORDINASI BADAN
PEMBELAJARAN
6.2: PERGERAKAN DAN PERTUMBUHAN MANUSIA

6.3: SOKONGAN, PERTUMBUHAN DAN KESTABILAN DALAM TUMBUHAN

OBJEKTIF 7.2.1 Menerangkan dengan contoh jenis dadah


PEMBELAJARAN 7.2.2 Menaakul mengenai kesan penyalahgunaan dadah dan alkohol ke atas koordinasi
badan dan kesihatan mental

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menyenaraikan 4 jenis dadah beserta contoh.
2. Menyatakan kesan setiap jenis dadah terhadap koordinasi badan.
3. Menyatakan kesan penyalah gunaan dadah dan alcohol ke atas koordinasi badan
dan kesihatan mental.
ASPIRASI MURID:
Pengetahuan
∕ Kemahiran
Berfikir ∕ Kemahiran
Memimpin ☐ Kemahiran
Dwibahasa ☐ Etika dan
Kerohanian ☐ Identiti
Nasional ☐
RANCANGANPENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
SET INDUKSI (5-10 MINIT: video clips )
3. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan
video yang ditonton

AKTIVITI 1 (20 MINIT : Do You Know )


5. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
6. Pelajar menjalankan aktiviti berdasarkan buku kerja dan buku
teks mengikut tugasan yang diberi.

AKTIVITI 2 ( 30 MINIT ; Showdown )


3. Murid menulis jawapan di papan tulis kelas berdasarkan tugasan.
PENUTUP (10 MINIT : Indicator )
5. Murid membuat kesimpulan berkaitan topik yang dipelajari
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PENGISIAN PETA I-THINK Peta Pokok


KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD KE-21 Mahir Berkomunikasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) Menganalisis
KEMAHIRAN SAINTIFIK Mengelaskan
KEMAHIRAN BERFIKIR KRITIS/KREATIF Membandingkan dan membezakan
STRATEGI PDPC Pendekatan Berpusatkan Murid
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) Kreativiti Dan Inovasi
SIKAP SAINTIFIK Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
NILAI MURNI Ketekunan
ABM / BBM / BBB : Lembaran kerja, alat tulis, buku teks. buku kerja, alat radas dan bahan.
TINDAKAN SUSULAN Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
UNTUK MURID Soalan objektif Soalan ( Lisan dan Bertulis ) soalan esei

REFLEKSI
_____ /_____ orang pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut penggunaan ABM yang lebih interaktif
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
SAINS TINGKATAN 4
MINGGU 30 HARI Khamis TARIKH
KELAS 4GS MASA 10.30 - 11.30 pagi JUMLAH MINIT 1 j 30 m
TEMA TEMA 2: PENYELENGGARAAN DAN KESIMNAMBUNGAN HIDUP
BAB 7.0: KOORDINASI
KOD STANDARD 7.2: GANGGUAN KEPADA KOORDINASI BADAN
PEMBELAJARAN
6.2: PERGERAKAN DAN PERTUMBUHAN MANUSIA

6.3: SOKONGAN, PERTUMBUHAN DAN KESTABILAN DALAM TUMBUHAN

OBJEKTIF 7.2.1 Menerangkan dengan contoh jenis dadah


PEMBELAJARAN 7.2.2 Menaakul mengenai kesan penyalahgunaan dadah dan alkohol ke atas koordinasi
badan dan kesihatan mental

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menyenaraikan 4 jenis dadah beserta contoh.
2. Menyatakan kesan setiap jenis dadah terhadap koordinasi badan.
3. Menyatakan kesan penyalah gunaan dadah dan alcohol ke atas koordinasi badan
dan kesihatan mental.
ASPIRASI MURID:
Pengetahuan
∕ Kemahiran
Berfikir ∕ Kemahiran
Memimpin ☐ Kemahiran
Dwibahasa ☐ Etika dan
Kerohanian ☐ Identiti
Nasional ☐
RANCANGANPENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
SET INDUKSI (5-10 MINIT: video clips )
4. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan
video yang ditonton

AKTIVITI 1 (20 MINIT : Do You Know )


7. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
8. Pelajar menjalankan aktiviti berdasarkan buku kerja dan buku
teks mengikut tugasan yang diberi.

AKTIVITI 2 ( 30 MINIT ; Showdown )


4. Murid menulis jawapan di papan tulis kelas berdasarkan tugasan.

PENUTUP (10 MINIT : Indicator )


7. Murid membuat kesimpulan berkaitan topik yang dipelajari
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PENGISIAN PETA I-THINK Peta Pokok


KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD KE-21 Mahir Berkomunikasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) Menganalisis
KEMAHIRAN SAINTIFIK Mengelaskan
KEMAHIRAN BERFIKIR KRITIS/KREATIF Membandingkan dan membezakan
STRATEGI PDPC Pendekatan Berpusatkan Murid
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) Kreativiti Dan Inovasi
SIKAP SAINTIFIK Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
NILAI MURNI Ketekunan
ABM / BBM / BBB : Lembaran kerja, alat tulis, buku teks. buku kerja, alat radas dan bahan.
TINDAKAN SUSULAN Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
UNTUK MURID Soalan objektif Soalan ( Lisan dan Bertulis ) soalan esei

REFLEKSI
_____ /_____ orang pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut penggunaan ABM yang lebih interaktif
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
SAINS TINGKATAN 4
MINGGU 30 HARI Ahad TARIKH
KELAS 4AAE MASA 7.30 - 9.00 pagi JUMLAH MINIT 1 j 30 m
TEMA TEMA 2: PENYELENGGARAAN DAN KESIMNAMBUNGAN HIDUP
BAB 7.0: KOORDINASI
KOD STANDARD 7.3: MINDA YANG SIHAT
PEMBELAJARAN
6.2: PERGERAKAN DAN PERTUMBUHAN MANUSIA

6.3: SOKONGAN, PERTUMBUHAN DAN KESTABILAN DALAM TUMBUHAN

OBJEKTIF 7.3.1 Mewajarkan keperluan masyarakat yang mempunyai minda yang sihat.
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan maksud minda sihat.
2. Menyenaraikan 2 jenis factor yang boleh mempengaruhi minda beserta contohnya.
3. Menghuraikan kaedah bagi memastikan minda yang sihat.
ASPIRASI MURID:
Pengetahuan
∕ Kemahiran
Berfikir ∕ Kemahiran
Memimpin ☐ Kemahiran
Dwibahasa ☐ Etika dan
Kerohanian ☐ Identiti
Nasional ☐
RANCANGANPENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
SET INDUKSI (5-10 MINIT: video clips )
5. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan
video yang ditonton

AKTIVITI 1 (20 MINIT : Do You Know )


9. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
10. Pelajar menjalankan aktiviti berdasarkan buku kerja dan buku
teks mengikut tugasan yang diberi.

AKTIVITI 2 ( 30 MINIT ; Showdown )


5. Murid menulis jawapan di papan tulis kelas berdasarkan tugasan.

PENUTUP (10 MINIT : Exit ticket )


9. Murid membuat kesimpulan berkaitan topik yang dipelajari
10. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PENGISIAN PETA I-THINK Peta Pokok


KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD KE-21 Mahir Berkomunikasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) Menganalisis
KEMAHIRAN SAINTIFIK Mengelaskan
KEMAHIRAN BERFIKIR KRITIS/KREATIF Membandingkan dan membezakan
STRATEGI PDPC Pendekatan Berpusatkan Murid
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) Kreativiti Dan Inovasi
SIKAP SAINTIFIK Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
NILAI MURNI Ketekunan
ABM / BBM / BBB : Lembaran kerja, alat tulis, buku teks. buku kerja, alat radas dan bahan.
TINDAKAN SUSULAN Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
UNTUK MURID Soalan objektif Soalan ( Lisan dan Bertulis ) soalan esei

REFLEKSI
_____ /_____ orang pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut penggunaan ABM yang lebih interaktif
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
SAINS TINGKATAN 4
MINGGU 30 HARI Selasa TARIKH
KELAS 4GS MASA 10.30 - 11.30 pagi JUMLAH MINIT 1 j 30 m
TEMA TEMA 2: PENYELENGGARAAN DAN KESIMNAMBUNGAN HIDUP
BAB 7.0: KOORDINASI
KOD STANDARD 7.1: SISTEM ENDOKRIN MANUSIA
PEMBELAJARAN
6.2: PERGERAKAN DAN PERTUMBUHAN MANUSIA

6.3: SOKONGAN, PERTUMBUHAN DAN KESTABILAN DALAM TUMBUHAN

OBJEKTIF 7.3.1 Mewajarkan keperluan masyarakat yang mempunyai minda yang sihat.
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan maksud minda sihat.
2. Menyenaraikan 2 jenis factor yang boleh mempengaruhi minda beserta contohnya
3. Menghuraikan kaedah bagi memastikan minda yang sihat.
ASPIRASI MURID:
Pengetahuan
∕ Kemahiran
Berfikir ∕ Kemahiran
Memimpin ☐ Kemahiran
Dwibahasa ☐ Etika dan
Kerohanian ☐ Identiti
Nasional ☐
RANCANGANPENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
SET INDUKSI (5-10 MINIT: video clips )
6. Murid diminta menjawab soalan berdasarkan
video yang ditonton

AKTIVITI 1 (20 MINIT : Do You Know )


11. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
12. Pelajar menjalankan aktiviti berdasarkan buku kerja dan buku
teks mengikut tugasan yang diberi.

AKTIVITI 2 ( 30 MINIT ; Showdown )


6. Murid menulis jawapan di papan tulis kelas berdasarkan tugasan.

PENUTUP (10 MINIT : Exit ticket )


11. Murid membuat kesimpulan berkaitan topik yang dipelajari
12. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PENGISIAN PETA I-THINK Peta Pokok


KURIKULUM
KEMAHIRAN ABAD KE-21 Mahir Berkomunikasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) Menganalisis
KEMAHIRAN SAINTIFIK Mengelaskan
KEMAHIRAN BERFIKIR KRITIS/KREATIF Membandingkan dan membezakan
STRATEGI PDPC Pendekatan Berpusatkan Murid
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) Kreativiti Dan Inovasi
SIKAP SAINTIFIK Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
NILAI MURNI Ketekunan
ABM / BBM / BBB : Lembaran kerja, alat tulis, buku teks. buku kerja, alat radas dan bahan.
TINDAKAN SUSULAN Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
UNTUK MURID Soalan objektif Soalan ( Lisan dan Bertulis ) soalan esei

REFLEKSI
_____ /_____ orang pelajar dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut penggunaan ABM yang lebih interaktif
