Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 4

Mata Pelajaran Sejarah

Kelas 4M
Bilangan Murid orang
Tarikh / Hari 28.9.2018 / Jumaat
Masa 10.35 – 11.05 pagi (30 minit)

Tajuk Tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka


Pengetahuan Murid telah mempelajari riwayat hidup Hang Tuah.
Sedia Ada
Standard Kandungan:
Fokus
5.4 Hang Tuah sebagai Laksamana Melaka

Standard Pembelajaran:
5.4.2 Menyatakan peranan Hang Tuah sebagai laksamana.
K5.4.4 Menyenaraikan sifat-sifat kesetiaan tokoh kepada
intitusi beraja.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Pembelajaran
i. Memadankan sekurang-kurangnya tiga kenyataan tentang
peranan Hang Tuah dalam lembaran kerja dengan tepat.
ii. Menampal sekurang-kurangnya empat kad manila mengenai
sifat-sifat kesetiaan Hang Tuah pada kertas sebak dengan
betul.

EMK KPS
- Membuat Imaginasi , Membuat Penjelasan, Membuat
Rasionalisasi, Membuat Interpretasi

Dimensi Kewarganegaraan
- Perkongsian Sejarah, Kesetiaan

TMK
– belajar melalui TMK

Penerapan Nilai Minat, bertanggungjawab, setia, menghormati raja, sanggup


berkorban, bekerjasama.

Sumber/Bahan
Video ‘Donald Duck Sea Scouts’, komputer, LCD, buku teks, kertas
Bantu Mengajar
sebak, kad manila, lembaran kerja
Fasa/Masa Aktiviti PdP Catatan

1. Guru menayangkan video ‘Donald Duck Sea Scouts’.


BBB:
Set induksi Video ‘Donald Duck Sea
(5 minit) Scouts’, komputer, LCD

KPS:
Membuat Imaginasi
2. Guru bertanya soalan: Nilai:
a) Pada pendapat murid, apakah peranan yang Minat
dimainkan oleh Donald Duck dalam video ini?
b) Tokoh manakah yang dapat murid kaitkan
dengan Donald Duck ini?
3. Murid menjawab soalan.
4. Guru mengaitkan jawapan murid dan
memperkenalkan tajuk pelajaran “Hang Tuah sebagai
Laksamana Melaka”.

1. Guru menjelaskan peranan Hang Tuah BBB: LCD, komputer,


sebagai laksamana Melaka dengan slaid Powerpoint
Langkah 1
menggunakan slaid powerpoint.
(7 minit) KPS:
 Ketua angkatan laut
Membuat Penjelasan
 Mengetuai utusan
Membuat Interpretasi
 Pengawal peribadi Sultan
 Melaksanakan perintah Sultan Dimensi K:
 Menjaga keselamatan pedagang di Selat Perkongsian Sejarah
Melaka Kesetiaan
2. Guru menekankan bahawa Hang Tuah merupakan
Nilai:
seorang laksamana yang bertanggungjawab dan setia. Bertanggungjawab
Setia

1. Guru menerangkan sifat kesetiaan Hang Tuah BBB:


Langkah 2 berpandukan buku teks. Buku teks, kertas sebak,
(6 minit) kad manila
2. Guru menampal kertas sebak pada papan hitam.
3. Guru memilih 6 murid untuk tampil ke depan kelas.
KPS:
4. Guru mengagihkan 6 kad manila yang mengandungi
Membuat Imaginasi
sifat kesetiaan Hang Tuah kepada murid-murid Membuat Rasionalisasi
tersebut.
5. Murid menampal kad manila pada ruang kosong di Dimensi K:
kertas sebak. Kesetiaan
6. Semua murid menilai sama ada kad manila yang
ditampal betul atau tidak. Nilai:
Menghormati raja,
7. Guru dan murid mengadakan perbincangan
sanggup berkorban
bersama.
Langkah 3 1. Guru membahagikan kepada murid kepada 4 BBB:
( 10 minit) kumpulan. Lembaran kerja
2. Setiap kumpulan melantik seorang ketua
KPS:
kumpulan.
Membuat Rasionalisasi
3. Guru mengagihkan lembaran kerja kepada setiap
kumpulan. Dimensi K:
4. Murid menampal kenyataan mengenai peranan Kesetiaan
Hang Tuah dalam lembaran kerja secara
berkumpulan. Nilai:
5. Guru dan murid mengadakan perbincangan Bekerjasama
bersama.

Penutup 1. Murid membuat rumusan pelajaran dengan


(2 minit) bimbingan guru. Dimensi K:
Kesetiaan
2. Guru melakukan penerapan nilai murni dalam
rumusan.
3. Guru memuji dan menegur sikap murid.
