Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

1. MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu

2. TAHUN : 4 Amarilis

3. BILANGAN MURID : 37 Orang

4. TARIKH : 22 Julai 2019

5. HARI : Selasa

6. TEMA : Pertanian dan penternakan

7. TAJUK : Rumput hiasan

8. MASA :

9. KEMAHIRAN FOKUS : Kemahiran Menulis

10. STANDARD KANDUNGAN :

3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
sumber.

11. STANDARD PEMBELAJARAN :

3.5.2 Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan untuk membuat carta daripada
pelbagai sumber.

12. OBJEKTIF :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

I. Menyusun dan menulis ayat mengikut urutan yang betul berdasarkan gambar yang
diberi.

13. SISTEM BAHASA

Tatabahasa:

1.1 Sistem ejaan – Tanda baca

1.2 Sebutan dan Intonasi – Intonasi yang sesuai berdasarkan situasi.

1.3 Kosa kata – rumput hiasan, semula jadi, hijau pekat, rumput mutiara
14. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar dan Sains dan Teknologi.

Nilai Murni: Kesyukuran, bekerjasama dan bersopan-santun

Kreativiti: Imaginasi dan visualisasi

Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea

EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan


kebaikan/keburukan sesuatu perkara

15. KEPELBAGAIAN KAEDAH DAN TEKNIK

KB: mengumpul dan mengelas, menganalisis, menilai, menjanakan idea.

KP: Verbal linguistik, Interpersonal, Naturalisasi,

BCB: Bacaan Mentalis

16. BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)


Bil. Perkara Jumlah

1. Botol terpakai 6

2 Batu kecil Sebanyak yang


mungkin

3 Pasir 1 bekas

4 Buku Teks 37

17. PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid mengetahui komponen-komponen asas dalam pertanian seperti tanah, pokok, air
dan baja.
Langkah/ Isi pengajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
masa pembelajaran

Set induksi  Tayangan video 1. Murid-murid diminta untuk Bahan :


(5 minit) “ Cara menanam menonton video. -komputer
sayuran hidroponik.” riba
- paparan
2. Guru bersoal jawab tentang hablur
pengetahuan sedia ada cecair (LCD)
murid tentang kemahiran
asas dalam pertanian. KP :
 Soalan : Linguistik
1) Siapa tahu dan
pernah bercucuk KB :
tanam di rumah ? -Menjana
2) Apakah idea,
komponen asas memberikan
untuk menanam pendapat,
pokok? menghubun
3) Siapa yang tahu g kait
tanaman secara
hidroponik?

Langkah 1  Pengenalan 1. Guru menjelaskan maksud Bahan:


(15 minit) kaedah tanaman secara terperinci. Bahan asas
tanaman pertanian
secara
hidroponik. Nilai :
Keberanian
 Pembahagian 2. Murid dibahagikan kepada Bahan :
kumpulan. lima kumpulan. Kad
imbasan
1 kumpulan
= 6 orang
 Pengagihan 3. Murid diberi peluang melihat
bahan asas bahan-bahan yang
tanaman disediakan pada setiap
secara kumpulan.
hidroponik .
 Penyusunan kad 4. Seorang murid tampil ke
imbasan melalui hadapan untuk menyusun
“power point kad imbasan mengikut
slides” urutan yang betul.

 Penerangan 5. Guru menerangkan langkah-


kaedah tanaman. langkah menanam secara
hidroponik menggunakan
kad imbasan.

Langkah 2  Arahan berada 1. Murid dikehendaki berada


(25 minit) dalam kumpulan dalam kumpulan.
masing-masing.
Nilai murni :
 Perbincangan 2. Murid berbincang dan kerjasama
dalam kumpulan. melakukan aktiviti menanam
pokok secara hidroponik

 Pembentangan 3. Murid membentangkan KP: Verbal


(guru sebagai dengan menceritakan linguistik,
penilai) semula langkah-langkah inter-
tanaman pokok secara personal
hidroponik. Nilai :
Keberanian
 Aturan dalam
4. Murid dikehendaki untuk
bentuk peta alir
menulis kronologi atau
langkah cara tanaman
secara hidroponik dalam
bentuk peta I-Think (peta alir)
mengikut urutan yang betul.
Langkah 3  Lembaran kerja 1. Murid diminta membuat
(10 minit) menyusun urutan tanaman
dan membuat karangan
dalam buku penulisan yang
disediakan.

 Pentaksiran 2. Tulis dengan tulisan yang


kemas dan ejaan yang betul.

Penutup  Refleksi 1. Murid dikehendaki untuk


(5 minit) menyebut kembali proses
tanaman mengikut urutan
yang betul.
 Kepentingan
hidroponik 2. Guru menyatakan
kepentingan kaedah
tanaman secara hidroponik.

18. REFLEKSI

KEKUATAN:

KELEMAHAN:

ULASAN PENSYARAH/GURU PEMBIMBING


LEMBARAN KERJA

PETA ALIR
Arahan : Gunting, susun dan tulis dengan urutan yang betul dengan menggunakan peta

alir dalam buku penulisan.
