Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 4
Tarikh 02.01.2020
Masa 9:20-10:20
Kelas 4
Bidang Menggambar
Tema Alam Semulajadi
Tajuk Pemandangan Sawah Padi
Aktiviti Lukisan

Standard Pembelajaran 1.1 Persepsi Estetik:


1.1.1 Unsur Seni: 1.1.1.1 , 1.1.1.2, 1.1.1.3, 1.1.1.4, 1.1.1.5
1.1.2 Prinsip Rekaan : 1.1.2.1, 1.1.2.2, 1.1.2.3
1.2 Aplikasi Seni
1.2.1 Media: 1.2.1.1, 1.2.1.2
1.2.2 Proses Teknik : 1.2.2.1 Silang Pangkah
1.3 Ekspresi Kreatif
1.4 Apresiasi Seni
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat;

1. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada lukisan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam
penghasilan lukisan.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.
Aktiviti PdP Persepsi Estetik

1. Guru menunjukkan gambar pemandangan dan contoh- contoh lukisan.


2. Guru menyatakan definisi lukisan.
3. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada gambar
pemandangan.
Aplikasi Seni

1.Guru menyatakan media yang akan digunakan.


2.Guru menunjuk cara melakar gambar pemandangan dengan memberi penekanan
pada ruang dan bentuk.
3. Guru menunjuk cara mewarna lakaran dengan menekankan penggunaan garisan
untuk menimbulkan bentuk, ton warna, dan jalinan.
4. Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan lukisan.
Ekspresi Kreatif

1. Murid melakar dan mewarna lukisan dengan bimbingan guru.


2. Murid menghasilkan lukisan mengikut kreativiti masing-masing.
Apresiasi Seni

1. Mempamerkan karya yang dihasilkan.


2. Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan lukisan.
3. Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
Strategi PdP Abad ke-21 Permainan Peta iThink : Peta Buih
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi Menilai
(KBAT)
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Konstruktivisme
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Kreativiti Dan Inovasi
Nilai Murni – Kerjasama
Pendekatan Tematik Choose an item.
Pentaksiran 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan berdasarkan empat
standard kandungan.
Bahan Bantu Belajar 1. Kertas lukisan dan pensil warna atau oil pastel
2. Contoh lukisan dan gambar pemandangan
Kriteria Kejayaan Murid dapat cara melakar gambar pemandangan dengan memberi penekanan pada ruang
dan bentuk.
Refleksi Pada akhir pengajaran;

36 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan tiada murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
