Anda di halaman 1dari 11

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Uranus
3. Bilangan Murid : 31 orang
4. Tarikh : 5 Oktober 2020
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8:40 pagi – 9:40 pagi
7. Tema : Potret Malaysia
8. Tajuk : Sambutan Kemerdekaan
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran

5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja pasif dengan betul dan mengikut konteks.

12. Objektif Pengajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Membina ayat pasif dengan betul dalam pelbagai situasi berdasarkan gambar yang
diberikan.

13. Sistem Bahasa

 Tatabahasa: Kata kerja pasif


 Kosa kata: dikecapi, terlakar, dicipta dan dilahirkan

1
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

i. Ilmu : PKJR (HP: 3.1.4: Menjelaskan peraturan dan undang-undang jalan raya di
persekitaran mereka.
ii. Nilai : Tekun, keberanian, kerjasama, sayang menyayangi, tolong menolong.
iii. Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

i. Penyelesaian Masalah : Menyelesaikan tugasan .


ii. Kemahiran Belajar Cara Belajar : Memproses maklumat berdasarkan soalan guru.
iii. Pembelajaran Koperatif : Berbincangkan dan menyelesaikan tugasan berdasarkan
gambar.
iv. Pembelajaran Kontekstual : Menghubung kait dengan pengalaman dalam kehidupan.
v. Pembelajaran Masteri : dibimbing sehingga menguasai hasil pembelajaran yang
ditentukan.
vi. Teknik : Bacaan mekanis, soal jawab dan perbincangan
vii. Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal, kontekstual.
viii. Kemahiran Berfikir : Memahami, menaakul, menilai, menjana idea, merumus.
ix. Pembelajaran Abad 21 : berkolaborasi dalam kumpulan untuk menyelesaikan masalah.

16. Bahan Bantu Belajar

Bil Perkara Jumlah


1 Kamputer Riba 1
2 Pembesar Suara 1
3 Petikan Pertandingan Badminton 6
4 Kotak Beracun 1
5 Gambar 6
6 Lembaran kerja 27
7 BAM (Aktiviti 11: m/s 14) 31

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah mempelajari kata kerja pasif sebelum ini.

2
Langkah-langkah pengajaran

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set induksi  Bendera Jalur 1. Murid ditunjukkan Pembelajaran
(5 minit) Gemilang bendera Jalur Gemilang. Kontekstual –
2. Guru menerangkan menghubungkaitkan
 Soalan maksud setiap jalur, pengalaman

1. Apakah nama bintang dan bulan Jalur

bendera ini? Gemilang. Ilmu

2. Apakah maksud 3. Murid dan guru bersoal  Sejarah


warna merah, jawab mengenai Jalur

kuning, putih dan Gemilang. KB


biru dalam Jalur 4. Murid dibimbing oleh  Menghubung kait
Gemilang? guru untuk mengaitkan isi
pelajaran hari ini. KP
 Jangkaan Jawapan  Verbal linguistik
1. Jalur Gemilang  Visual ruang
2. Merah bermaksud  Interpersonal
keberanian, putih
maksud kesucian, Nilai
kuning maksud  Menghargai jasa
kedaulatan dan biru
maksud perpaduan. BBB
 Bendera Jalur
Gemilang

Langkah 1 Aktiviti 1 . Pembelajaran


(20 minit) Penerangan ayat aktif 1. Murid diterangkan Koperatif
tentang ayat aktif. Berbincangkan dan
1. Murid diterangkan menyelesaikan tugasan
ayat aktif. 2. Murid dibahagikan berdasarkan aktiviti

3
kepada enam kumpulan. guru.
2. Guru melakonkan
beberapa aktiviti 3. Murid meneka aktiviti KB
untuk murid guru untuk mencari  Memahami
mengenal pasti jawapan kata kerja.  Mengaplikasi
aktiviti guru.
4. Tiga orang murid dipilih
Pembelajaran Masteri
untuk membina ayat aktif
Contoh kata kerja: Guru membimbing
secara lisan.
-membaca tentang tajuk yang diajar
-menulis
5. Murid akan diberi
-menyapu KP
ganjaran sekiranya
-memadam  Verbal linguistik
jawapan itu betul dan
tepat.  Intrapersonal
3. Murid berbincang
bersama guru 6. Guru menerangkan BCB
tentang perbezaan tentang konsep Memproses maklumat
ayat aktif dan pasif. penukaran ayat aktif
kepada ayat pasif. Nilai Murni
Contoh kata kerja :-
 Patriotik
- Dibaca
 Keyakinan
- Ditulis
 Berani
- disapu
 Tolong menolong
- dipadam

Langkah 2 Petikan Dialog 1. Guru mengedarkan Teknik


(15 minit) ‘Pertandingan petikan ‘Pertandingan Bacaan mekanis, soal
Badminton ‘ Badminton’. jawab dan perbincangan

1. Teks petikan 2. Murid diminta mengenal KP


diedarkan kepada pasti kata kerja pasif  Verbal linguistik
semua murid. yang terdapat dalam  Interpersonal
petikan teks.

4
2. Murid membaca dan Teknik
memahami teks 3. Murid membaca petikan  Bacaan mentalis
petikan. secara mentalis serta  Perbincangan
berbincang untuk
3. Murid kenal pasti mengenalpasti ayat pasif Ilmu
kata kerja pasif yang daripada petikan.  PKJR (HP: 3.1.4
terdapat dalam Menjelaskan
petikan dialog. 4. Murid diminta untuk peraturan dan
mengariskan kata kerja undang-undang jalan
4. Penerangan pasif dengan betul raya di persekitaran
daripada guru berdasarkan petikan. mereka.)
mengenai kata kerja
pasif daripada teks 5. Guru memberi bimbingan BCB
petikan. kepada murid tentang Memproses maklumat
penggunaan kata kerja
pasif. Nilai Murni
Kerjasama
Keyakinan
Pembelajaran

Masteri
 Murid dibimbing oleg
guru

BBB
 Teks petikan
Langkah 3 Lembaran Kerja 1. Guru mengedarkan Teknik
(20 minit) 1. Lembaran kerja. lembaran kerja kepada  Soal Jawab
2. Latihan membina murid dalam bentuk
ayat pasif daripada grafik. KB
gambar dengan Menghubung kait
bimbingan Menjana idea
perkataan. 2. Murid diminta menjawab
3. Setiap murid secara individu tanpa Pembelajaran

5
menyiapkan tugasan berbincang dengan rakan Koperatif
yang diberikan. lain.
3. Murid diperuntukan
4. Guru berbincang masa selama 10 minit Nilai Murni
dengan murid untuk murid menyiapkan Tekun
berdasarkan hasil tugasan kata kerja pasif. Yakin
kerja yang diberi. 4. Guru mengumpul dan Kejujuran
berbincang tentang
lembaran kerja yang
diberi. KP
Intrapersonal

Aktiviti Pengayaan Penilaian objektif


Murid membina ayat pasif pengajaran (ii)
berdasarkan perkataan
diberi.

Aktiviti Pemulihan
Murid menyuaikan ayat pasif
dengan gambar yang yang
disediakan.
Penutup Kognitif Ilmu
(5 minit) 1. Rumusan isi 1. Murid dan guru bersoal  Pendidikan Sivik dan
pelajaran jawab tentang rumusan Kewarganegaraan
pengajaran dan
pembelajaran. KB
 Merumus
Sosial
1. Guru memberi pujian 2. Guru berterima kasih dan KP
kepada murid. memuji murid yang  Verbal linguistik
2. Usaha dan memberikan kerjasama  Visual ruang
kerjasama sesama pada hari ini.  Interpersonal
murid perlu 3. Murid diminta untuk
diamalkan menyanyikan lagu
Nilai

6
3. Murid menyanyikan ‘Malaysiaku Gemilang’.  Kerjasama
lagu ‘Malaysiaku
Gemilang’.

Lampiran langkah 2

Amirul : Hakim, adakah kamu menyaksikan perlawanan badminton antara


Malaysia dan China semalam?
Hakim : Ya, perlawanan itu saya tonton secara langsung di kompleks sukan
Kuala Lumpur.
Amirul : Wah seronoknya, saya menontonnya melalui televisyen sahaja.

Hakim : Memang seronok, pada mulanya banyak kesilapan dilakukan oleh


Dato’ Lee Chong Wei. Jaring badminton hampir terlanggar oleh beliau

7
dan beliau terjatuh kerana gelanggang agak licin. Namun, setelah
disusun semula taktik permainan oleh jurulatih, kehebatan pemain
China mampu disaingi oleh Dato’ Lee Chong Wei.
Amirul : Ini kerana, pemain Malaysia disemarakkan oleh sorakan penyokong-
penyokong yang membanjiri kompleks sukan tersebut. Kami bagaikan
satu hati dan satu suara.
Hakim : Nampaknya pemain dari China tidak terlawan oleh pemain Malaysia.

Lampiran langkah 3

Arahan : Berdasarkan gambar, bina ayat pasif


menggunakan kata kerja pasif yang diberi dengan betul.

1) Kotak - diangkat 2) Najis - terpijak 3) Guni - dipikul

8
4) Pokok - ditebang 5) lemang - dibakar 6) Kena - tangkap

Jawapan :

1)__________________________________________________________

2)__________________________________________________________

3)__________________________________________________________

4)__________________________________________________________

5)__________________________________________________________

6)__________________________________________________________

Pengukuhan
Arahan : Bina ayat pasif berdasarkan perkataan diberi.

1. Disambut
Jawapan :

2. terkanggar
Jawapan :

3. Ditangguh
Jawapan :

9
4. Dipandu
Jawapan :

Pemulihan
Arahan : Suaikan ayat dengan kata kerja pasif yang sesuai.

1. Seluar itu ______________ oleh   dia gelecek


emak.

2. Tikar itu _________ oleh kakak   dianyam


dengan cantik sekali.

3. Tembok itu _______ oleh lori lalu   dijahit


merempuh kereta lain.

4. Bola itu ____________ dengan   terlanggar


lincah sekali.

Refleksi

Kekuatan

Kelemahan

Cadangan penambahbaikan

10
Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

11
