Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Matahari
3. Bilangan murid : 28 Orang
4. Tarikh : 29 September 2020
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8.40 pagi – 9.40 pagi
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8. Tajuk : Tips Memilih Durian

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa (Kata Adjektif)

10. Standard Kandungan

5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata adjektif mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran

5.1.3 (iii)(iv) Memahami dan menggunakan kata adjektif cara dan perasaan mengikut
konteks.

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

i. Menyatakan 3 kata adjektif cara dan perasaan mengikut konteks dengan betul dan
tepat.
ii. Membina 3 ayat dengan menggunakan kata adjektif berdasarkan situasi dengan
bimbingan guru.

13. Sistem Bahasa

 Gaya bahasa
 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum ( Elemen Merentas Kurikulum)

 Nilai murni: Kerajinan, Teliti, Keberanian, dan Kerjasama.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 KB: Menghubung kait, menganalisis idea, mensintesis dan merumus.


 KP: Intrapersonal, interpersonal, verbal linguistik, kinestetik
 BCB: Memproses maklumat dan meningkatkan pengetahuan
 Pembelajaran Kontekstual: Menghubung kaitkan pembelajaran yang lepas dengan
pembelajaran yang baharu.
 Kosa Kata: Bongkah cendawan, produk kesihatan, inovasi

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah


.
1. Minuman Rahsia 5
2. Kertas Sebak 1
3. 5 Pucuk Sampul Surat (5 Kata Adjejtif) 5
4. Buku Teks (Halaman 141) 27
4. Lembaran kerja: 28
Pengayaan
Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada

i. Murid telah pun mempelajari kata adjektif.


Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Set induksi MINUMAN RAHSIA.  Murid ditunjukkan BBB
(5 minit) Cawan A – Masam (Oren) gelas yang diisi  Minuman Rahsia
Cawan B – Manis (Anggur) dengan beberapa
Cawan C – Masin (Air jenis air yang KB
Garam) berbeza  Menghubungkait
Cawan D – Tawar (Air  Wakil bagi setiap
Masak) kumpulan diminta BCB
Cawan E – Pahit (Air Kopi) oleh guru untuk  Memproses
tampil ke hadapan. maklumat
Contoh soalan  Secara rawak, wakil
1. Apakah rasa setiap kumpulan Teknik
minuman tersebut? tersebut akan  Bersoal jawab
2. Tahukah kamu, merasai air
apakah golongan minuman yang
kata bagi jawapan- disediakan.
jawapan tersebut?  Wakil bagi setiap
kumpulan perlu
Jangkaan jawapan menyatakan rasa
1. Manis/Pahit/Masam/ minuman tersebut.
Masin/Tawar.  Murid dan guru
2. Kata Adjektif bersoal jawab
tentang rasa
minuman tersebut.
 Murid dibimbing
oleh guru untuk
mengaitkan respons
murid dengan tajuk
pembelajaran.

Langkah 1 Penerangan Kata Adjektif  Murid diperkenalkan BBB


(25 minit) tajuk pengajaran  Kertas Sebak
Kata adjektif cara ialah jenis pada hari tersebut.
perkataan yang membawa  Murid diterangkan EMK
pengertian keadaan kelakuan tentang maksud  Pertanian dan
atau ragam, sebagai penerang kata adjektif serta Ekonomi

kata nama. jenis-jenis kata


adjektif (cara & KB
Kata adjektif perasaan terdiri perasaan)  Menganalisis idea
daripada perkataan yang  Secara rawak, wakil
membawa pengertian konsep bagi setiap BCB
perasaan, sebagai penerang kumpulan perlu  Meningkatkan

kata nama and diikuti oleh memberikan 3 kata pengetahuan


objektif berdasarkan
kata sendi nama.
jenis kata objektif Nilai
yang dinyatakan  Berani
oleh guru.  Teliti

Penilaian objektif (i)


Langkah 2 5 Pucuk Sampul Surat  Murid ditunjukkan 5 BBB
(15 minit) (Kata Adjektif) pucuk sampul  5 Pucuk Sampul
- Cepat kertas. Surat
- Selalu  Wakil bagi setiap  5 Contoh Kata
- Rindu kumpulan perlu Adjektif
- Segan tampil ke hadapan
- Marah dan mengambil KB
sepucuk sampul  Menjanakan idea
untuk dibawakan  Mensintesis
kepada kumpulan
 Berdasarkan kata KP
adjektif yang  Interpersonal
terdapat dalam  Verbal linguistik
sampul surat  Kinestetik
tersebut, setiap ahli
dalam kumpulan
Nilai
perlu membina satu
 Keberanian
ayat menggunakan
 Berkerjasama
kata adjektif yang
diberikan,
 Ayat-ayat tersebut
Penilaian Objektif (ii)
akan dibukukan
untuk dijadikan
bahan rujukan bagi
setiap kumpulan.
 Setiap murid perlu
membaca ayat
masing-masing.
 Guru akan
membetulkan
jawapan murid
sekiranya
mempunyai
kesalahan.
Langkah 3 Lembaran Kerja Aktiviti 1 BBB
(10 minit)  Murid-murid diminta  Buku Teks
untuk membuka (Halaman 141)
buku teks halaman
141 BCB
 Murid memilih dan  Memproses
melengkapkan maklumat
petikan dengan kata
adjektif yang betul KB
dengan bimbingan  Menjanakan idea
guru.
KP
 Intrapersonal
Aktiviti 2
Pengayaan Nilai murni
Pengayaan
 Murid ditunjukkan  Keberanian
sekeping gambar.  Kerajinan
 Murid-murid diminta
untuk
menyenaraikan tiga
kata adjektif yang
sesuai dengan
gambar tersebut.
 Murid diminta untuk
membina ayat
menggunakan tiga
kata adjektif
tersebut.

Pemulihan Pemulihan
 Murid dikehendaki
mengisi tempat
kosong dengan
menggunakan
pilihan kata adjektif
yang dibekalkan.

Penutup Kognitif  Guru merumuskan KB


(5 minit)  Guru merumus isi isi pelajaran secara  Merumus
pelajaran keseluruhan.
PAS
Sosial  Bertanggungjawab
 Pujian atas usaha  Murid diberikan
dan kejayaan pujian atas KP
kerjasama dan  Verbal linguistik
penglibatan diri  Intrapersonal
dalam aktiviti yang
dirancang.
18. Refleksi

……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

19. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah Penyelia

……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Lampiran

Pemulihan

Isi tempat kosong dengan kata adjektif yang betul.

1. Adik suka menghidu bau bunga mawar yang sangat _________ itu.

2. Ayah mencekah buah durian dengan __________ kerana durinya tajam.

3. Munirah amat menyukai masakan tempoyak ikan patin yang ________ itu.

4. Kita mesti menggunakan perkakasan dapur yang ___________ ketika memasak.

5. Datuk tidak boleh minum minuman yang___________ kerana dia menghidap

diabetes.

CERMAT WANGI MANIS PEDAS BERSIH
