Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN BERDASARKAN 5 FASA NEEDHAM Hari Tarikh Masa Kelas Tema Tajuk : Sabtu : 6 April 2013

: 60 minit : 5 Excellent : Menyiasat Alam Fizikal : Tenaga elektrik

Objektif pembelajaran : Memahami sifat bahan Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat: i) ii) Membina litar bersiri dan litar selari Membanding kecerahan mentol dalam litar selari dan bersiri

Kaedah KPS KMS

: Perbincangan, Soal jawab, Kajian lapangan : Berkomunikasi, Memerhati, Menyoal, Menginferens, Meramal : Mengguna dan mengendalikan bahan dengan betul dan cermat

BBM

: Lampu suluh, sel kering, mentol, wayar, pemegang bateri, kad aktiviti murid, kertas kosong, kad perkataan

Fasa Pengajaran

Isi kandungan 1.

Aktiviti

Fasa/SDK/Catatan

KPS: 1. Guru meminta seorang murid untuk membuka dan 1 . Berkomunikasi 2. Memerhati

Set Induksi (5 minit)

Nyalaan lampu suluh

menutup suis lampu suluh. 3. Meramal 2. Guru bersoaljawab dengan murid untuk merangsang idea murid berkaitan dengan tajuk yang akan

diajar. Soalan: 1. Apakah yang kamu perhatikan apabila suis lampu suluh dihidupkan? 2. Kenapa mentol menyala? Pencetusan Idea (10 minit) Gambar rajah litar selari dan bersiri 1. Guru mempamerkan dua gambar rajah litar iaitu litar bersiri dan litar selari. 2. Bersoaljawab dengan murid. Soalan: 1. Apakah perbezaan antara dua gambar rajah ini? 2. Mentol manakah nyalaannya lebih terang?

Persediaan: Orientasi idea berasaskan pengetahuan sedia ada BBM: Lampu suluh KPS: 1. Pemerhatian 2. Berkomunikasi 3. Menyoal 4. Menginferens

KBKK: 1. Menghubungkait 2. Mensifatkan

BBM: Kad rajah litar elektrik

Nilai Murni: 1. Berani Tahap Kognitif: 1. Pengetahuan 2. Kefahaman KPS: Penstrukturan Semula Idea (30 minit) Kerja kumpulan. Bina litar selari dan litar sesiri 1. Guru menerangkan litar selari dan litar bersiri. 2. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Setiap kumpulan menerima 1. Memerhati 2. Menginferens 3. Mengeksperimen

bahan tugasan bagi membina litar bersiri dan litar selari. 3. Murid dibimbing dalam menyelesaikan masalah. 4. Setiap kumpulan menghantar wakil kumpulan menunjukkan hasil litar yang dibina.

KBKK: 1. Membandingkan & Membezakan. Nilai Murni: 1. Berkerjasama BBM: Sel kering, mentol, wayar, pemegang bateri

KPS: Aplikasi Idea (10 minit) Peta Minda Susunan mentol dalam litar selari dan litar bersiri 1. Guru membina satu rangka peta minda. 2. Murid melengkapkan peta minda dengan menampal kad perkataan. 3. Murid dikehendaki menyalin nota pada masa Kecerahan mentol bagi litar bersiri dan litar selari 1. Jujur 2. Rajin 3. Sistematik BBM: 1. Kad perkataan Tahap Kognitif: 1. Pengetahuan 2. Aplikasi yang berlebihan 1. Menghubungkait 2. Menjana idea Nilai Murni: 1. Memerhati 2. Mengelas 3. Berkomunikasi KBKK:

Refleksi (5 minit)

Kesimpulan: Kotak beracun Perbezaan nyalaan mentol dalam litar sesiri dan selari

1. Murid bermain kotak beracun. Apabila lagu berhenti murid yang memegang kotak perlu menjawab soalan. Soalan: 1. Apakah yang telah kita pelajari pada hari ini? 2. Nyatakan perbezaan susunan mentol dalam litar bersiri dan litar selari? 3. Litar manakah yang mempunyai nyalaan mentol yang lebih terang

Tahap Kognitif: 1. Kefahaman KPS: Memerhati komunikasi
