Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)

TAHUN 5 IKHLAS
pMATA PELAJARAN Pendidikan Seni TARIKH: 07 April 2023
: Visual
BIDANG : Membuat Corak dan HARI: Jumaat
Rekaan
AKTIVITI : Capan KELAS : 4 Ikhlas
TEMA: Seni Di Sekelilingku BIL. 22 Orang (10 L / 12 P)
MURID:
TAJUK : Bajuku Cantik MASA : 09.15 A.M – 10.15 A.M (60
MINIT)
MEDIA : ALAT : Berus lukisan, palet, pensel
BAHAN Kertas lukisan, cat air, Pelepah pisang, daun, batang
: pisang, bendi, kentang
BBB: Hasil Karya Murid, Lembaran Kerja T&P Penghasilan Karya
BBM: Smart Tv, Komputer Riba, Video Aktiviti Membuat Corak dan
Rekaan
STANDARD Kreativiti dan Inovasi Seni Apresiasi Seni Visual
KANDUNGAN: Visual
STANDARD 3.1 Penghasilan karya kreatif 4.1 Penghayatan Karya Seni
PEMBELAJARAN:
3.1.3 Menghasilkan rekaan 4.1.2 Membuat ulasan karya
produk yang berfungsi sendiri dan rakan berpandukan
secara kreatif dan inovatif bahasa seni visual,teknik dan
dalam Bidang membuat proses serta menghubungkait
corak dan rekaan seni dengan diri sendiri,alam
berdasarkan. sekitar dan disipin ilmu yang lain
(i) penentuan tema
(ii) penjanaan idea
(iii)pelaksanan proses
(iv) kemasan terakhir
OBJEKTIF Pada akhir pelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN:
1. Menghasilkan capan menggunakan media basah dengan
menekankan bahasa seni visual.
2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara
kreatif.
3. Membuat apresiasi terhadap karya.
KRITERIA Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
KEJAYAAN:
1. Menghasilkan karya kreatif “Selempang Pancar” dengan
betul dan tepat berdasarkan penerapan elemen bahasa
seni visual.
2. Melengkapkan teknik dan proses yang digunakan

1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 5 IKHLAS
sepanjang menyiapkan karya berdasarkan lembaran kerja
T&P Penghasilan Karya.
KEMAHIRAN ABAD Kemahiran Berfikir Kreatif
KE-21:
KBAT: Mengaplikasi
STRATEGI PdP: Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
EMK: Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN (/): TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
i. Kreativiti dan
Inovasi Seni
Visual
ii. Apresiasi Seni
Visual

LANGKAH/ CADANGAN
ILLUSTRASI CATATAN
MASA PELAKSANAAN PdP

SET INDUKSI 1. Guru mengingatkan murid Kemahiran Abad Ke-21:

berkaitan peraturan sepanjang Aktiviti Capan Bersifat Ingin Tahu

(5 MINIT) sesi pembelajaran.

2. Guru memaparkan video

pergerakkan ringkas “Chicken

Dance”

3. Guru meminta semua murid

mengecap di atas kertas sebak Link Chicken

di hadapan kelas. Dance

4. Guru bersoal jawab dengan https://

murid tentang aktiviti yang youtu.be/

ingin dipelajari. WZJAIkmT3Rg

- Murid menghasilkan capan Kemahiran Abad Ke-21:


dengan bimbingan guru.
Kreativiti dan 1. Kemahiran
- Murid menggunakan kreativiti
Inovasi Seni Berfikiran Kreatif
2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 5 IKHLAS
Visual EMK:
dalam penghasilan catan.
- Guru memastikan semua 1. Kreativiti dan

(40 MINIT) murid melakukan aktiviti. inovasi,


- Guru membimbing murid Hasil daripada 2. Keusahawanan
semasa melakukan aktiviti.
kacang panjang (EK4)
Langkah 1 dan bendi

- Guru mengedarkan cat air NILAI MURNI

kepada murid yang tidak 1. Berkerjasama

membawa dan mengarahkan 2. Tekun

murid-murid berkongsi cat Hasil capan 3. Teliti

air yang diberikan. daripada ukiran

- Menyediakan alat dan bahan pada kentang dan KB:


yang diperlukan:
lobak 1. Penambahbaikan
i. Pensel Contoh Karya
ii. Warna air Capan & Penilaian

iii. Berus lukisan 2. Menggunakan

iv. Kertas lukisan pengetahuan

sedia ada kepada


Langkah 2
situasi baru
- Sapukan warna pada bahan Hasil daripada
tersebut menggunakan 3. Carta Alir
bendi dan kacang
berus dan warna air. panjang 4. Konstruktivi

Langkah 3

- Tekapkan permukaan bahan


yang telah diwarnakan tadi di
atas permukaankertas
lukisan.
- Murid menggunakan berus
lukisan dengan cermat.

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 5 IKHLAS
Langkah 4

- Murid mengemas capan dan

meletakkannya pada atas

meja seterusnya

membiarkan karya kering.

Apresiasi Seni 1. Guru memberitahu masa Strategi PdP:


Visual
sudah tamat dan bertanya Pembelajaran

kepada semua murid sama Berdasarkan Inkuiri


(10 MINIT)
ada sudah selesai

menyiapkan karya. Kemahiran Abad Ke-21:

2.Murid memberi respon Kemahiran Berfikir Kritis


kepada pertanyaan guru.
3.Guru mengarahkan murid
KBAT:
untuk mengemaskan meja.
4.Murid mengemaskan meja Mengaplikasi
dan menyimpan semua alat
dan bahan yang telah
digunakan. EMK:

5.Guru meminta murid Kreativiti dan Inovasi


mempamerkan karya Keusahawanan
masing-masing di atas meja.
(EK2,EK4, EK5),
6.Guru memanggil tiga orang
murid untuk menceritakan TMK dan nilai murni
pengalaman menghasilkan
karya. TP1 – pengetahuan

7.Murid menceritakan TP2 – kefahaman


pengalaman proses
penghasilan karya. TP3 -menghasilkan
8.Guru membimbing murid
semasa membuat ulasan TP4-menghasilkan
karya. dengan betul
9.Murid memberi ulasan
karya denganbimbingan TP5 -menghasilkan
guru berdasarkan bahasa
dengan betul, kreatif &

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 5 IKHLAS

seni visual. inovatif


10. Guru meletakkan nilai
kepadamurid mengikut TP6-
skema pemarkahan yang menghubungkait
ditetapkan.

Murid-murid perlu membuat


Apresiasi Seni Visual berdasarkan
perkara di bawah :

🌼 Nama murid

🌼 Nama karya

🌼 Bidang – Membuat Corak dan

Rekaan

🌼 Aktiviti – Cap an

🌼 Tema – Alam Di Sekelilingku

🌼 Alat dan bahan :

🌼 Ceritakan karya murid-murid

PENUTUP Pengayaan KBAT:

1. Guru bertanya kepada tiga Rujuk Lampiran Menilai

( 5 MINIT) orang murid mengenai

bahasa seni visual yang ada EMK:

pada karya. Teknologi Maklumat dan

2. Murid menjawab soalan guru Komunikasi,

dan menjelaskan fungsi

karya catan.
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 5 IKHLAS
Pengukuhan

1. Guru meminta murid untuk

menjelaskan semula teknik

yang telah digunakan dalam

penghasilan capan.

2. Guru memberikan

peneguhan positif kepada

semua murid berdasarkan

hasil karya yang telah

dihasilkan.

3. Guru membuat ulasan akhir

keseluruhan daripada hasil

PdPc

REFLEKSI :

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 5 IKHLAS
PdPc tidak dapat dilaksanakan kerana murid dan guru terlibat dengan majlis
Watikah Pelantikan.

i. Kekuatan

ii. Kelemahan

iii. Penambahbaikan

ULASAN GURU PEMBIMBING:


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 5 IKHLAS
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

(Encik Ahmad Fadzli bin Bedu )

Tarikh:___________________

ULASAN PENSYARAH PEMBIMBING:


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

(EN. SHAIFUL BAHARI BIN BACHIK, SMP)

Tarikh:_______________________

Lampiran

Contoh Karya Capan

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 5 IKHLAS

Hasil daripada kacang panjang dan bendi

Hasil capan daripada ukiran pada kentang dan lobak

Hasil daripada bendi dan kacang panjang
