Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)

TAHUN 3 IKHLAS
pMATA PELAJARAN Pendidikan Seni TARIKH: 05 April 2023
: Visual
BIDANG : Membuat Corak dan HARI: Rabu
Rekaan /
Menggambar
AKTIVITI : Capan KELAS : 3 Ikhlas
TEMA: Seni Di Sekelilingku BIL. 18 Orang (6 L / 12 P)
MURID:
TAJUK : Selempang Pancar MASA : 08.45 AM – 09.45 AM (60
Minit)
MEDIA : ALAT : Berus lukisan, palet, pensel
BAHAN Kertas lukisan, cat air, Pelepah pisang, daun, batang
: pisang, bendi, kentang
BBB: Hasil Karya Murid, Lembaran Kerja T&P Penghasilan Karya
BBM: Smart Tv, Komputer Riba, Video Aktiviti Membuat Corak dan
Rekaan
STANDARD Kreativiti dan Inovasi Seni Apresiasi Seni Visual
KANDUNGAN: Visual
STANDARD 3.1 Penghasilan karya kreatif 4.1 Penghayatan Karya Seni
PEMBELAJARAN:
3.1.3 Menghasilkan rekaan 4.1.2 Membuat ulasan karya
produk yang berfungsi sendiri dan rakan berpandukan
secara kreatif dan inovatif bahasa seni visual,teknik dan
dalam Bidang membuat proses serta menghubungkait
corak dan rekaan seni dengan diri sendiri,alam
berdasarkan. sekitar dan disipin ilmu yang lain
(i) penentuan tema
(ii) penjanaan idea
(iii)pelaksanan proses
(iv) kemasan terakhir
OBJEKTIF Pada akhir pelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN:
1. Menghasilkan catan menggunakan media basah dengan
menekankan bahasa seni visual.
2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara
kreatif.
3. Membuat apresiasi terhadap karya.
KRITERIA Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
KEJAYAAN:
1. Menghasilkan karya kreatif “Selempang Pancar” dengan
betul dan tepat berdasarkan penerapan elemen bahasa
seni visual.

1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS
2. Melengkapkan teknik dan proses yang digunakan
sepanjang menyiapkan karya berdasarkan lembaran kerja
T&P Penghasilan Karya.
KEMAHIRAN ABAD Kemahiran Berfikir Kreatif
KE-21:
KBAT: Mengaplikasi
STRATEGI PdP: Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
EMK: Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN (/): TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
i. Kreativiti dan
Inovasi Seni
Visual
ii. Apresiasi Seni
Visual

LANGKAH/ CADANGAN
ILLUSTRASI CATATAN
MASA PELAKSANAAN PdP

SET INDUKSI 1. Guru mengingatkan murid Kemahiran Abad Ke-21:

berkaitan peraturan sepanjang Aktiviti Capan Bersifat Ingin Tahu

(5 MINIT) sesi pembelajaran.

2. Guru memaparkan video

pergerakkan ringkas “Chicken

Dance”

3. Guru meminta semua murid

mengecap di atas kertas sebak Link Chicken

di hadapan kelas. Dance

4. Guru bersoal jawab dengan https://

murid tentang aktiviti yang youtu.be/

ingin dipelajari. WZJAIkmT3Rg

- Murid menghasilkan capan Kemahiran Abad Ke-21:


dengan bimbingan guru.
Kreativiti dan 1. Kemahiran

2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS
Inovasi Seni Berfikiran Kreatif
- Murid menggunakan kreativiti
Visual dalam penghasilan catan. EMK:
- Guru memastikan semua 1. Kreativiti dan
murid melakukan aktiviti.
(40 MINIT) Hasil daripada inovasi,
- Guru membimbing murid
semasa melakukan aktiviti. kacang panjang 2. Keusahawanan

dan bendi (EK4)


Langkah 1

- Guru mengedarkan cat air NILAI MURNI


kepada murid yang tidak 1. Berkerjasama
membawa dan mengarahkan 2. Tekun
Hasil capan
murid-murid berkongsi cat 3. Teliti
daripada ukiran
air yang diberikan.
pada kentang dan
- Menyediakan alat dan bahan KB:
yang diperlukan: lobak
Contoh Karya
i. Pensel Capan 1. Penambahbaikan
ii. Warna air & Penilaian
iii. Berus lukisan 2. Menggunakan
iv. Kertas lukisan
pengetahuan

Langkah 2 sedia ada kepada


Hasil daripada
- Sapukan warna pada bahan situasi baru
bendi dan kacang
tersebut menggunakan 3. Carta Alir
panjang
berus dan warna air.
4. Konstruktivi
Langkah 3

- Tekapkan permukaan bahan


yang telah diwarnakan tadi di
atas permukaankertas
lukisan.
- Murid menggunakan berus
lukisan dengan cermat.

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS

Langkah 4

- Murid mengemas capan dan

meletakkannya pada atas

meja seterusnya

membiarkan karya kering.

Apresiasi Seni 1. Guru memberitahu masa Strategi PdP:


Visual
sudah tamat dan bertanya Pembelajaran

kepada semua murid sama Berdasarkan Inkuiri


(10 MINIT)
ada sudah selesai

menyiapkan karya. Kemahiran Abad Ke-21:

2.Murid memberi respon Kemahiran Berfikir Kritis


kepada pertanyaan guru.
3.Guru mengarahkan murid
KBAT:
untuk mengemaskan meja.
4.Murid mengemaskan meja Mengaplikasi
dan menyimpan semua alat
dan bahan yang telah
digunakan. EMK:

5.Guru meminta murid Kreativiti dan Inovasi


mempamerkan karya Keusahawanan
masing-masing di atas meja.
(EK2,EK4, EK5),
6.Guru memanggil tiga orang
murid untuk menceritakan TMK dan nilai murni
pengalaman menghasilkan
karya. TP1 – pengetahuan

7.Murid menceritakan TP2 – kefahaman


pengalaman proses
penghasilan karya. TP3 -menghasilkan
8.Guru membimbing murid
semasa membuat ulasan TP4-menghasilkan
karya. dengan betul
9.Murid memberi ulasan
karya denganbimbingan TP5 -menghasilkan

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS

guru berdasarkan bahasa dengan betul, kreatif &


seni visual.
inovatif
10. Guru meletakkan nilai
kepadamurid mengikut TP6-
skema pemarkahan yang
ditetapkan. menghubungkait

Murid-murid perlu membuat


Apresiasi Seni Visual berdasarkan
perkara di bawah :

🌼 Nama murid

🌼 Nama karya

🌼 Bidang – Membuat Corak dan

Rekaan

🌼 Aktiviti – Cap an

🌼 Tema – Alam Di Sekelilingku

🌼 Alat dan bahan :

🌼 Ceritakan karya murid-murid

PENUTUP Pengayaan KBAT:

1. Guru bertanya kepada tiga Rujuk Lampiran Menilai

( 5 MINIT) orang murid mengenai

bahasa seni visual yang ada EMK:

pada karya. Teknologi Maklumat dan

2. Murid menjawab soalan guru Komunikasi,

dan menjelaskan fungsi

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS
karya catan.

Pengukuhan

1. Guru meminta murid untuk

menjelaskan semula teknik

yang telah digunakan dalam

penghasilan capan.

2. Guru memberikan

peneguhan positif kepada

semua murid berdasarkan

hasil karya yang telah

dihasilkan.

3. Guru membuat ulasan akhir

keseluruhan daripada hasil

PdPc

REFLEKSI :

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS
i. Kekuatan

Semasa menjalankan PdP saya telah mengesan beberapa kekuatan pengajaran


saya. Antara kekuatannya ialah saya telah membina Rancangan Pengajaran
Harian (RPH) berpandukan Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT) dan Dokumen
Standard Prestasi Kurikulum (DSKP) Penjajaran Pendidkan Seni Visual (PSV)
Tahun 3 Ikhlas sebelum memulakan pdpr. Hal ini telah menyebabkan proses PdPr
yang berlaku di rumah dapat berjalan dengan lancar kerana saya telah
merancang proses PdP dengan sangat baik dan terperinci. Ini akan memudahkan
murid-murid menjalankan PdPc sekaligus memudahkan ibu bapa memantau anak-
anak meraka menyiapkan tugasan yang telah diberikan.

Pada peringkat set induksi saya telah mengaktifkan pengetahuan setia ada
murid-murid dengan menyanyikan lagu kanak-kanak yang bertajuk Chicken
Dance. Ini akan menyebabkan murid-murid akan berteka teki PdPc apakah yang
berlaku pada minggu ini. Saya juga mengaitkan set induksi dengan tajuk PdPc
pada hari ini. Ini akan menyuntik semangat ingin belajar dalam kalangan murid-
murid.

ii. Kelemahan

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS
Antara kelemahan yang dikenalpasti semasa menjalankan pdpc ialah kebanyakan
murid tidak dapat membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah
dipelajari. Hal ini disebabkan oleh beberapa faktor.
Faktor pertama ialah murid terlalu menumpu perhatian dalam penghasilan
karya dan tidak memberi perhatian semasa menjalankan aktiviti apresiasi seni.
Semasa aktiviti apresiasi seni, saya telah mempamerkan dua karya murid dan
menampal karya tersebut pada papan putih. Seterusnya, saya meminta murid
mengikut bantuan apresiasi seni yang telah ditunjukkan pada Power Point dan
membuat pemilihan karya yang menarik. Namun, kebanyakan murid masih sibuk
dalam penghasilan karya sendiri dan hanya dua hingga tiga orang murid memberi
maklum balas kepada saya.
Faktor kedua adalah murid tidak mempunyai buku nota Pendidikan Seni Visual
menyebabkan mereka tidak boleh mencatat nota yang diberikan oleh saya. Bukan
itu sahaja, sesetengah murid telah mencatat nota Pendidikan Seni Visual yang
diberikan di dalam buku nota mata pelajaran lain. Ini akan menyebabkan nota
yang diberikan bercampur aduk dan tidak sistematik.

iii. Penambahbaikan

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS
Setiap kelemahan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan

kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan dalam

tugasan makropengajaran, penambahbaikan yang perlu saya lakukan ialah

ketepatan penggunaan masa menyampaikan pelajaran serta pemantauan murid di

dalam kelas. Saya akan cuba menepati ketetapan masa yang ditentukan dalam

RPH bagi melancarkan P & P saya. Hal ini juga akan memudahkan saya untuk

menyelesaikan setiap bahagian penyampaian pengajaran dari permulaan sesi

pengajaran hingga tamat.

Semasa menyediakan bahan bantu mengajar, saya akan lebih memikir tentang

tahap pengetahuan murid supaya tidak menghasilkan bahan yang tidak dapat

bantu mengajar. Saya juga akan merancang pelbagai aktiviti P & P yang lebih

menarik dan menyediakan pelbagai aktiviti serta alat bantu mengajar yang lebih

kreatif untuk menarik dan memupuk minat belajar anak murid saya terhadap

mata pelajaran Pendidikan Seni Visual

Seperkara lagi, penggunaan teknologi maklumat juga dapat akan meningkatkan

keberkesanan aktiviti pengajaran dan pembelajaran saya. Sekiranya sekolah

mempunyai kemudahan yang lengkap di setiap bilik darjah, saya akan cuba

menyediakan isi kandungan pembelajaran saya dengan menggunakan perisian

PowerPoint*. Persembahan powerpoint untuk menerangkan isi kandungan

pembelajaran boleh menambah minat dan menumpu perhatian murid-murid dalam

sesi pengajaran dan pembelajaran. Menurut kajian, murid-murid akan tertarik

dengan animasi yang bergerak, visual bunyi, corak persembahan dan gambar-

gambar yang berwarna-warni dalam persembahan powerpoint berbanding dengan

pengajaran biasa. Mereka akan berasa seronok apabila menampak animasi-

animasi dalam slaid show itu boleh bergerak dan dapat mendengar bunyi yang

berbeza-beza. Kaedah pembelajaran juga dapat mewujudkan keadaan yang

kondusif semasa menjalankan pengajaran dan pembelajaran dalam bilik darjah.

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS

ULASAN GURU PEMBIMBING:


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

(Encik Ahmad Fadzli bin Bedu )

Tarikh:___________________

ULASAN PENSYARAH PEMBIMBING:


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

(EN. SHAIFUL BAHARI BIN BACHIK, SMP)

Tarikh:_______________________

Lampiran

Contoh Karya Capan

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)
TAHUN 3 IKHLAS

Hasil daripada kacang panjang dan bendi

Hasil capan daripada ukiran pada kentang dan lobak

Hasil daripada bendi dan kacang panjang

12
