Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru: Chelsea Chong Chiau Chee


Sekolah: SK Lapasan
TARIKH 04/9/2023 MASA 08.30 – 09.30 PAGI
MINGGU 22 HARI ISNIN KELAS TAHUN 6K
TEMA : Inspirasi Corak Rekaan
BIDANG : MEMBUAT CORAK DAN REKAAN
AKTIVITI : Corak Sisik Ikan - (Meneroka aktiviti menyusun motif secara
terancang dalam menghasilkan sebuah corak terancnag dalam
rekaan karya seni.)
STANDARD : 1.1 BAHASA SENI VISUAL
KANDUNGAN 2.1 KEMAHIRAN SENI VISUAL
: 1.1.1 Menyatakan istilah dan pengertian bahasa seni visual.

1.1.2 Mencirikan bahasa seni visual yang terdapat pada alam


semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni berdasarkan:
(i) jenis
(ii) fungsi

1.1.3 Mencerakinkan bahasa seni visual dalam aktiviti mengikut


bidang seni visual iaitu:
STANDARD (ii) Membuat Corak dan Rekaan
PEMBELAJARAN
2.1.1 Meneroka media berpandukan bahasa seni visual.

2.1.2 Mengaplikasikan bahasa seni visual melalui lakaran


berdasarkan:
(i) jenis
(ii) fungsi

2.1.3 Mengeksplorasi media dan teknik gabungan antara bidang


untuk penghasilan karya atau produk.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran


Murid dapat :
1. Mengenali bahasa seni visual dalam penghasilan corak
terancang sisik ikan.
2. Meneroka bahan-bahan (kertas warna) yang boleh digunakan
dalam menghasilkan corak sisik ikan.
3. Menghasilkan sebuah karya corak terancang susunan sisik
ikan menggunakan teknik kolaj.

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat :


1. Menyatakan 3 contoh jenis susunan corak terancang.
2. Menghasilkan karya corak terancang lengkap mengikut
kreativiti sendiri.
3. Menganalisis media, teknik, dan proses yang digunakan
dalam penghasilan karya.
STRATEGI PDP : Demonstrasi, Projek Individu
KEMAHIRAN ABAD KE-21 : Peta i-Think, Stretch to Sketch
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM : Kreativiti dan Inovasi
(EMK) Nilai Murni
KEMAHIRAN BERFIKIR : KBAT [Mengingat, Memahami, Mengaplikasi, Mencipta]
PENTAKSIRAN : Hasil karya susunan corak sisik ikan
BAHAN DAN ALAT BANTU : Contoh karya corak terancang, kertas warna A4 (merah, kuning,
MENGAJAR biru), 5 batang gam, 5 gunting, kertas lukisan (bahagi 2), contoh
bulatan (3 cm)
REFLEKSI SEBELUM: Guru menyediakan BBM dalam bentuk maujud untuk
pengenalan topik. Guru juga memaklumkan kepada murid untuk
membawa bahan-bahan dan alatan yang diperlukan bagi aktiviti
menghasilkan karya corak sisik ikan sebelum PDP dijalankan.
Bahan: Gunting, gam, kertas warna

SEMASA: Guru menjelaskan topik pembelajaran baharu (corak


terancang) kepada murid dan melaksanakan aktiviti yang dijalankan di
dalam kelas.

SELEPAS: Guru membuat penilaian berdasarkan sikap murid dan


kekemasan hasil karya corak terancang yang sedang dihasilkan oleh
murid.

Tindakan susulan: Guru memaklumkan murid untuk menyambung


tugasan menyiapkan hasil karya corak terancang pada sesi PDP
seterusnya.

KEHADIRAN 1.

Catatan
LANGKAH / MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

GURU MURID
SET INDUKSI 1. Guru mempersembah 1. Murid mendengar ABM/BBM:
(Engage/ Penglibatan- contoh karya corak terancang pembentangan guru di Contoh karya corak
5 Minit) di hadapan kelas. hadapan kelas tentang terancang, peta i-
corak terancang. Think
Standard Pembelajaran : 2. Guru bertanyakan soalan
1.1.2 Mencirikan bahasa kepada murid-murid tentang 2. Murid menjawab Strategi P&P:
seni visual yang terdapat corak terancang. pertanyaan guru.
Berpusatkan guru
pada alam semula jadi,
objek buatan manusia Contoh soalan: Contoh jawapan:
dan karya seni a) Apakah maksud corak a) Aktiviti menyusun motif Kaedah/Teknik P&P:
berdasarkan: terancang? secara terancang / susunan Demonstrasi
(i) jenis b) Di manakah kamu boleh dengan corak tertentu.
(ii) fungsi lihat corak terancang? b) Fauna: Sisik pada ikan,
c) Apakah yang boleh ular, belang pada kucing,
1.1.3 Mencerakinkan ditambah untuk menjadikan harimau.
bahasa seni visual dalam corak terancang lebih Flora: Duri pada nanas
aktiviti mengikut bidang menarik? c) Kepelbagaian dari segi
seni visual iaitu: warna, adanya kontra,
(ii) Membuat Corak dan susunan yang kemas.
Rekaan (Jawapan yang munasabah
diterima.)

(Explore/Penerokaan - 1. Guru menggunakan kertas 1. Murid melihat ABM/BBM: Gunting,


10 Minit) warna yang telah dipotong demonstrasi guru dan gam, kertas warna,
dalam rupa bulat dan kertas bertanyakan soalan pada kertas lukisan
Modul: Bahasa Seni lukisan untuk akhir demonstrasi.
Visual mendemonstrasikan aktiviti Strategi P&P:
seterusnya. 2. Murid-murid melihat
2. Guru menunjukkan teknik contoh karya corak Berpusatkan guru
Standard Pembelajaran : potongan dan cantuman terancang sisik ikan secara
2.1.1 Meneroka media untuk susunan corak sisik bergilir-gilir. Kaedah/Teknik P&P:
berpandukan bahasa seni ikan kepada murid. Bersoal jawab,
visual. 3. Murid kembali ke demonstrasi,
3. Guru mempersembahkan tempat masing-masing dan penerangan
2.1.2 Mengaplikasikan kepada murid dan menjawab mendengar penerangan
bahasa seni visual pertanyaan murid. guru.
melalui lakaran
berdasarkan:
(i) jenis
(ii) fungsi

(Explain/Penerangan – 1. Guru membahagikan 1. Murid bergerak kepada ABM/BBM: Kertas


15 Minit) murid-murid dalam kumpulan masing-masing. lukisan, kertas
Modul: Kemahiran kumpulan (5 orang dalam 1 warna
Seni Visual kumpulan) dan melantik 2. Ketua kumpulan
seorang ketua bagi setiap mendapatkan kertas lukisan Strategi P&P:
kumpulan. dan kertas warna dari guru. Berpusatkan guru

2. Guru mengagihkan kertas 3. Murid mengeluarkan


Kaedah/Teknik P&P:
warna dan kertas lukisan gunting dan gam di atas
kepada setiap kumpulan meja dan menunggu arahan Penerangan
melalui ketua. seterusnya dari guru.

3. Guru memaklumkan murid


untuk mengeluarkan gunting
dan gam yang dibawa di atas
meja.

(Elaborate/ 1. Guru memberi tugasan 1. Murid mula ABM/BBM: Kertas


Pengolahan -15 Minit) kepada murid untuk menghasilkan karya corak lukisan, kertas
menghasilkan karya corak terancang secara individu warna
Modul: Kreativiti & terancang mengikut kreativiti dalam kumpulan masing-
Innovasi sendiri. masing. Strategi P&P:
Berpusatkan murid
Standard Pembelajaran : 2. Guru membimbing murid 2. Murid bersoal jawab
3.1.1 Menghasilkan karya dalam teknik kolaj untuk dengan guru jika
Kaedah/Teknik P&P:
yang kreatif dengan: menghasilkan karya corak mempunyai sebarang
terancang jenis susunan sisik pertanyaan. Stretch to Sketch
(i) memilih dan
memanipulasi media ikan.
secara kreatif
3. Guru menjawab
pertanyaan murid sepanjang
aktiviti berjalan.
(Evaluation/Penilaian - 1. Guru meminta wakil setiap 1. Wakil murid dari setiap ABM/BBM: Hasil
10 Minit) kumpulan untuk membuat kumpulan membentang karya murid
pembentangan projek. hasil karya yang sedang
Modul: Apresisiasi dihasilkan. Strategi P&P:
Seni Visual 2. Guru mendengar dan Berpusatkan murid
memberi pendapat kepada 2. Murid kembali ke
murid tentang hasil karya tempat masing-masing
Kaedah/Teknik P&P:
mereka. selepas pembentangan.
Pembentangan
2. Guru mengarah murid 3. Murid mengumpul hasil
menyusun dan menyimpan karya dan meletakkannya
hasil karya corak terancang dalam fail masing-masing.
dengan kemas dalam fail
yang disediakan.
PENUTUP (Engage – 1. Guru mengarah murid 1. Murid mendengar arahan ABM/BBM: -
5 Minit) untuk mengemas kelas dan guru dan mengemas kelas.
kembali ke tempat duduk Strategi P&P:
masing-masing. 2. Murid kembali ke Berpusatkan guru
tempat masing-masing.
2. Aktiviti susulan: Guru Kaedah/Teknik P&P:
membuat rumusan dan 3. Aktiviti susulan: Murid
Gotong-royong
memaklumkan murid untuk menyambung semula
menyambung tugasan pada aktiviti menyiapkan karya
kelas seterusnya. corak terancang pada
minggu hadapan.

Disediakan Oleh : Disemak Oleh:

Chelsea

Nama : CHELSEA CHONG CHIAU CHEE Nama :


TarikhNama
: 04.09.2023
: Tarikh :

Tarikh :
