Anda di halaman 1dari 4

z

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru: Chelsea Chong Chiau Chee


Sekolah: SK Lapasan
TARIKH 20/09/2023 MASA 09.00 – 10.00PAGI
MINGGU 04 HARI RABU KELAS TAHUN 2
TEMA : Jalan-Jalan ke Taman Rama-rama
BIDANG : MENGGAMBAR
AKTIVITI : Rama-rama Warna-Warni - (Meneroka media yang sesuai
digunakan untuk menghasilkan catan teknik basah atas kering.)

STANDARD : 1.1 BAHASA SENI VISUAL


KANDUNGAN 2.1 KEMAHIRAN SENI VISUAL
3.1 PENGHASILAN KARYA KREATIF

: 1.1.1 Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam


Bidang Menggambar berdasarkan:
(ii) bentuk, warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada catan.
2.1.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
media dan proses untuk menghasilkan karya dalam Bidang
STANDARD Menggambar menggunakan:
(ii) teknik basah atas kering
PEMBELAJARAN
3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif dengan:
(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif
(ii)menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan kerya secara
kreatif
(iii)mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran
bahasa seni visual dalam menghasilkan karya secara kreatif
(iv)membuat kemasan pada hasil karya

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran


Murid dapat :
1. Memahami bahasa seni visual (warna, kepelbagaian) melalui
penggunaan media yang sesuai digunakan untuk
menghasilkan catan teknik basah atas kering.
2. Menghasilkan karya catan melalui bidang menggambar
dengan menggunakan media cat air dan putik kapas.

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat :


1. Menyatakan bahasa seni visual (warna, kepelbagaian) dan 3
contoh bahan yang ada pada karya catan.
2. Menghasilkan karya catan berdasarkan bimbingan guru.

STRATEGI PDP : Demonstrasi, Penghasilan karya catan


KEMAHIRAN ABAD KE-21 : Who Am I?, Peta i-Think
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM : Kreativiti dan Inovasi, Kelestarian Alam Sekitar
(EMK)
KEMAHIRAN BERFIKIR : KBAT [Memahami, Mengaplikasi]
PENTAKSIRAN : Hasil karya catan, sikap murid
BAHAN DAN ALAT BANTU : Flash card, cat air, cat poster, palet, berus cat, putik kapas, kertas
MENGAJAR lukisan, pensel, span
REFLEKSI SEBELUM: Guru menyediakan BBM catan sebelum PDPc bermula. Guru
mengingatkan murid untuk membawa bahan yang diperlukan bagi
menghasilkan catan.
Bahan: Flash card, cat air, cat poster, palet, berus cat, putik kapas, kertas
lukisan, pensel, span

SEMASA: Guru menerangkan topik pembelajaran baru kepada murid


dan membimbing murid dalam penerokaan pelbagai media dalam
catan berdasarkan tema yang diberi.

SELEPAS: Guru membuat penilaian berdasarkan sikap murid dan hasil


karya catan yang sedang disiapkan oleh murid.

Tindakan susulan: Guru memaklumkan murid untuk menyambung


karya catan pada minggu hadapan dan membawa bahan yang
diperlukan.

KEHADIRAN 1.

Catatan
LANGKAH / MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

GURU MURID
SET INDUKSI 1. Guru menggunakan senarai 1. Wakil murid berdiri di ABM/BBM: Flash
(Engage/ Penglibatan- nama dalam memilih wakil hadapan, membelakangkan card
5 Minit) murid. kelas.
Strategi P&P:
2. Guru menampal flash card 2. Murid lain memberi klu Berpusatkan guru
(perkataan rama-rama) pada kepada wakil murid untuk
belakang murid dan meminta meneka perkataan di
Kaedah/Teknik P&P:
murid lain memberi klu belakang wakil murid
Soal jawab,
kepada wakil murid tentang tersebut.
serangga tersebut. penerangan
3. Wakil murid menjawab
3. Guru memberi masa serangga yang diteka. Jika
kepada murid untuk meneka salah, murid diperbetulkan
serangga tersebut. guru.

4. Guru memperbetul dan 4. Wakil murid kembali ke


meminta wakil murid tempat duduk selepas tamat
kembali ke tempat duduk aktiviti.
semula.
5. Murid menjawab
5. Guru bersoal jawab dengan persoalan guru tentang
murid tentang ciri-ciri seekor rama-rama.
rama-rama. Contoh jawapan:
Contoh soalan: a) Taman bunga
a) Di manakah serangga ini b) Jingga, merah, biru,
selalu dijumpai? kuning
b) Apakah warna yang c) Ya / Tidak. Kerana...
terdapat pada seekor rama- (Jawapan yang munasabah
rama? diterima).
c) Adakah kamu suka
serangga ini? Mengapa?
(Explore/Penerokaan - 1. Guru melakar peta i-Think 1. Murid melihat dan cuba ABM/BBM: Peta i-
10 Minit) pada papan putih tentang memahami peta i-Think Think, papan putih
tajuk catan. yang dilukis oleh guru.
Modul: Bahasa Seni Strategi P&P:
Visual 2. Guru menyoal murid 2. Murid menjawab Berpusatkan guru
tentang definisi, bahan, dan pertanyaan guru melalui
Standard Pembelajaran : bahasa seni yang terdapat bimbingan dan rujukan
Kaedah/Teknik P&P:
1.1.1 Mengenal dan pada catan. buku teks muka surat 76.
Bersoal jawab,
menerangkan bahasa penerangan
seni visual dalam Bidang 3. Guru menerangkan media 3. Murid mendengar
Menggambar yang boleh digunakan oleh penerangan guru tentang
berdasarkan: murid dalam penghasilan kegunaan media dalam
(ii) bentuk, warna, kontra catan. catan.
dan kepelbagaian yang
ada pada catan. 4. Guru meminta murid 4. Murid mengeluarkan
mengeluarkan bahan yang bahan dan menyusun
dimaklumkan untuk dibawa secara kemas di atas meja
di atas meja. utnuk bersedia bagi aktiviti
seterusnya.
(Explain/Penerangan – 1. Guru meminta murid untuk 1. Murid bergerak kepada ABM/BBM: Kertas
10 Minit) bergerak ke kumpulan kumpulan masing-masing. lukisan, cat air, cat
Modul: Kemahiran masing-masing seperti PdPc poster, palet, berus
Seni Visual lalu. 2. Murid melihat BBM dan cat, putik kapas,
mendengar penerangan kertas lukisan,
2. Guru menampal BBM guru tentang penggunaan pensel, span
Standard Pembelajaran : contoh hasil karya yang akan media yang berbeza dalam
2.1.1 Mengaplikasikan dihasilkan pada papan putih. catan.
Strategi P&P:
pengetahuan bahasa seni Berpusatkan guru
visual melalui media dan 3. Guru menerangkan tema 3. Murid melakar rupa
pada topik pembelajaran hari rama-rama pada kertas Berpusatkan bahan
proses untuk
menghasilkan karya tersebut. lukisan menggunakan
dalam Bidang pensel. Kaedah/Teknik P&P:
Menggambar 4. Guru membuka bahagian Demonstrasi,
menggunakan: yang ditutup untuk 4. Murid bertanyakan guru penerangan
(ii) teknik basah atas membimbing murid dalam jika mempunyai sebarang
kering penggunaan media yang kemusykilan.
berbeza dalam catan.
a) Bahagian putik kapas
b) Bahagian menggunakan
cat air dan cat poster

5. Guru menerangkan
langkah mewarnakan
bahagian rama-rama
menggunakan cat air/ cat
poster dan putik kapas.

6. Guru meminta murid


melakar rupa rama-rama
terlebih dahulu menggunakan
pensel.

(Elaborate/ 1. Guru memantau kemahiran 1. Murid mula ABM/BBM: Kertas


Pengolahan -20 Minit) murid dalam menghasilkan menghasilkan hasil karya lukisan, cat air, cat
hasil karya catan catan secara individu poster, palet, berus
Modul: Kreativiti & menggunakan cat air/ cat dalam kumpulan masing- cat, putik kapas,
Innovasi poster dan putik kapas masing. kertas lukisan,
mengikut tema. pensel, span
Standard Pembelajaran : 2. Murid bersoal jawab
2.1.1 Mengaplikasikan 2. Guru memastikan aktiviti dengan guru jika
Strategi P&P:
pengetahuan bahasa seni dalam kelas berjalan lancar. mempunyai sebarang
visual melalui media dan pertanyaan. Berpusatkan murid
proses untuk
menghasilkan karya Kaedah/Teknik P&P:
dalam Bidang
Individual Work,
Menggambar
perbincangan
menggunakan:
(ii) teknik basah atas
kering
3.1.1 Menghasilkan karya
yang kreatif dengan:
(i) memilih dan
memanipulasi media
secara kreatif
(ii)menggunakan bahasa
seni visual dalam
penghasilan kerya secara
kreatif
(iii)mengaplikasikan
pengetahuan,
kefahaman, dan
kemahiran bahasa seni
visual dalam
menghasilkan karya
secara kreatif
(iv)membuat kemasan
pada hasil karya

(Evaluation/Penilaian - 1. Guru memberhentikan 1. 3 wakil murid dipilih ABM/BBM: Hasil


10 Minit) pelaksanaan aktiviti untuk dan ke hadapan kelas untuk karya catan murid
memberi ruang bagi sesi mempersembah hasil catan
Modul: Apresiasi Seni persembahan dari murid mereka. Strategi P&P:
Visual tentang proses penghasilan Berpusatkan murid
Standard Pembelajaran : karya catan mereka. 2. Murid membentang hasil Berpusatkan guru
4.1.2 Membuat apresiasi catan mereka kepada rakan
karya sendiri dan rakan 2. Guru memilih 3 wakil sekelas dengan bimbingan
Kaedah/Teknik P&P:
berpandukan bahasa seni murid dipilih untuk guru.
membentang ke hadapan a) Warna Persembahan
visual, teknik dan proses
serta tentang karya mereka melalui b) Kepelbagaian
menghubungkaitkan seni bimbingan guru.
dengan diri sendiri dan 3. Murid kembali ke
alam sekitar. 3. Guru meminta wakil murid tempat masing-masing
kembali ke kumpulan selepas selesai
masing-masing. persembahan.

PENUTUP (Engage – 1. Guru mengarah murid 1. Murid mendengar arahan ABM/BBM: -


5 Minit) untuk mengemas kelas dan guru dan mengemas kelas.
kembali ke tempat duduk Strategi P&P:
masing-masing. 2. Murid kembali ke Berpusatkan guru
tempat masing-masing.
2. Aktiviti susulan: Guru Kaedah/Teknik P&P:
memaklumkan murid untuk 3. Aktiviti susulan: Murid
Gotong-royong
membawa hasil karya catan membawa hasil karya catan
murid untuk disiapkan pada dan bahan yang diperlukan
sesi PdPc seterusnya bersama bagi sesi PdPc seterusnya.
bahan yang diperlukan.

Disediakan Oleh : Disemak Oleh:

Chelsea
Nama : CHELSEA CHONG CHIAU CHEE Nama :
Tarikh : 19.09.2023 Tarikh :
