Anda di halaman 1dari 5

FAKULTI PSIKOLOGI DAN PENDIDIKAN

TUGASAN INDIVIDU 1 (b)

NAMA & KOD KURSUS : DT50002 - Teknologi Digital dan


Inovasi dalam Pendidikan

SEMESTER & SESI : Semester 2 & Sesi 2022/2023

NAMA PENSYARAH : Dr. Mad Noor

Nama Pelajar No. Matrik Pelajar


NUR FARAHANI OSMAN PP2212073T
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pendidikan Seni Visual


Pelajaran

Masa 2.15PM - 3.00PM ( 45 minit )

Tajuk Bahasa Seni Visual

Subtajuk Warna
1. Persepsi Seni
Standard
Kandungan 2. Ekplorasi Seni
3. Ekspresi Seni
4. Apresiasi Seni
Murid dapat:
Standard 1. Menjelaskan melalui perbincangan tentang definisi, jenis
Pembelajaran dan fungsi warna pada alam semulajadi.
2. Mengenal pasti jenis-jenis warna
 alam semulajadi
 objek buatan manusia
 karya seni visual
3. Menerangkan mengenai fungsi warna dalam kehidupan
seharian

Standard
Prestasi

Pada Akhir Sesi Pengajaran & Pembelajaran Murid boleh;


Objektif
khusus 1. Menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi dan
pembelajaran penerokaan unsur warna untuk menghasilkan karya
dengan kreatif.
2. Mempamerkan dan memperjelaskan pengalaman sendiri
dalam penghasilan karya.

Pengetahuan Warna-warna asas


sedia ada
Roda warna, carta warna asas, lampiran gambar karya catan, Kad
ABM
Ucapan, Cat air, crayon dan kertas warna

Pendekatan KBKK/KBAT- analisis, inkuiri terbuka

Strategi Menilai, mencipta dan merumus

Kaedah Berpusatkan murid, berpusatkan bahan.

Nilai Yakin, berdisiplin, bertanggungjawab

EMK Geografi, sains dan kelestarian alam

LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR


Aktiviti permulaan : Soal Aktiviti permulaan : Soal
Set Induksi: Strategi:Berpusatkan
Jawab Jawab
murid
(15 minit) i. Guru menunjukkan i. Murid melihat
contoh carta warna contoh carta warna ABM: Roda Warna, carta
(pemahaman asas dan roda asas dan roda warna asas
terhadap unsur warna. warna. Nilai: Menghargai alam
warna) ii. Guru memulakan ii. Murid melibatkan sekitar
sumbangsaran dan diri dan menjawab
https://anyflip.c Pendekatan: Inkuiri
mengemukakan soalan terbuka dan
om/gefeh/nlle/ terbuka, analisis
soalan terbuka dan tertutup.
atau tertutup. EMK: kelestarian alam
https://www.ca Aktiviti penerangan Aktiviti penerangan
nva.com/design i. Guru memberi ii. Murid mendengar Catatan:
/DAFRU9Jlkf0/0 penerangan penerangan Standard prestasi (i)
- mengenai definisi, mengenai definisi, dinilai melalui penilaian
YseikkvdCVSvb jenis, fungsi dan jenis, fungsi dan secara lisan dalam sesi
eCXOWQA/watc kesan penggunaan kesan penggunaan soal jawab guru kepada
h?utm_content warna. warna. murid.
=DAFRU9Jlkf0& Soal jawab
utm_campaign 1. Senaraikan warna-
=designshare& warna yang terdapat
utm_medium=li dalam persekitaran
nk&utm_source semulajadi di
=publishshareli sekeliling anda?
nk 2. Jelaskan fungsi
warna yang telah
anda temui dalam
kehidupan seharian?
Aktiviti perbincangan Aktiviti perbincangan
Aktiviti pdpc Strategi:Berpusatkan
i. Guru membahagikan i. Murid dibahagikan
bahan
(15 minit) kepada beberapa kepada beberapa
kumpulan kumpulan ABM: Roda Warna
Nilai: Menghargai alam
(Eksplorasi dan Aktiviti penerokaan Aktiviti penerokaan sekitar
aplikasi unsur 1. Guru membimbing murid 1. Murid membuat
warna bagi Pendekatan: Inkuiri
eksperimentasi dan eksperimentasi dan
pengukuhan terbuka, analisis
penerokaan unsur warna penerokaan unsur warna
pemahaman pada dalam semulajadi pada dalam semulajadi EMK: kelestarian alam
terhadap dengan pelbagai teknik dengan pelbagai teknik
Bahasa Seni contoh kunyit, tanah, contoh kunyit, tanah, Catatan:
Visual) daun inai dan kulit daun inai dan kulit Standard prestasi (i)
bawang. bawang. dinilai melalui penilaian
secara lisan dalam sesi
2. Guru membimbing murid 2. Murid menghasilkan soal jawab guru kepada
menghasilkan karya roda karya roda warna murid.
warna dengan lembaran dengan lembaran kerja
kerja yang disediakan. yang disediakan oleh
guru.
Penilaian Aktiviti persembahan Aktiviti persembahan
(10 minit) i. Guru akan menilai hasil i. Murid akan
penerokaan meraka dan mempamerkan hasil
mempersembahkan penerokaan meraka
kefahaman mereka dan
dengan menggunakan mempersembahkan
bahasa seni yang kefahaman mereka
berkaitkan dengan dengan menggunakan
warna. bahasa seni yang
berkaitkan dengan
warna.
1. Guru membuat dan 1. Murid akan mendengar
Penutup
refleksi hasil penilaian rumusan yang dibuat oleh
(5 minit) daripada aktiviti guru.
persembahan yang dibuat
(Peneguhan oleh murid dan rumusan
objektif hasil daripada
pembelajaran) pembelajaran.

2. Guru membuat 2. Murid mendengar


penerangan ringkas penerangan guru mengenai
mengenai topik topik pembelajaran sumber
pembelajaran sumber air air dan turut membaca
kepada murid sebagai jawapan yang ditulis di
penutup pengajaran papan tulis selain
memberikan reaksi tanda
faham dan jelas dengan
aktiviti pengajaran dan
pembelajaran di akhir
pengajaran guru

3. Sebelum mengakhiri 3. Murid- murid berasa


kelas, guru memberikan gembira dan bersyukur
peneguhan positif menerima hadiah
berbentuk hadiah kepada berbentuk pen dan
murid yang memberikan mengucapkan terima kasih
jawapan secara sukarela di kepada guru dengan
hadapan kelas sebelum menunjukkan semangat
menamatkan aktiviti pdpc di untuk belajar dan terlibat
dalam kelas. aktif di dalam kelas yang
akan datang
