Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESENIAN

Tahun/Kelas 3 Mawar

Bilangan Murid ____ / 20 orang

Tarikh 5 Ogos 2019 // Selasa

Masa 8.45 - 9.45 pagi

Bidang Menggambar

Tema Alam Semula Jadi

Aktiviti Lukisan

Tajuk Buahan Kegemaran

Alat Tiada

Bahan Kertas lukisan, pensel warna, pensel

Bahan Bantu Mengajar Contoh lukisan, bahan maujud, gambar buah

Elemen Merentas Kreatif dan inovatif, Keusahawanan


Kurikulum

Pengetahuan Sedia Murid pernah melihat sekurang-kurangnya gambar buah-buahan


Ada Murid

Strategi pengajaran 1. Berpusatkan guru


2. Penerangan
3. Tunjuk Cara
4. Berpusatkan murid

Nilai 1. Kreatif
2. Kerjasama
3. Prihatin
4. Disiplin

Standard Kandungan: 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk,
garisan, warna, ruang, imbangan dan kepelbagaian yang
terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya
seni dalam penghasilan lukisan.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi
penentuan media dan teknik dalam penghasilan lukisan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam
penghasilan lukisan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa
seni visual, sejarah seni dan budaya
Standard
Pembelajaran:

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni


1.1 Bahasa Seni Visual
visual yang ada pada lukisan iaitu bentuk, garisan, warna, ruang,
imbangan dan kepelbagaian.

2.1 Kemahiran Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
Visual penerokaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya
Bidang Menggambar
i) Alat yang digunakan – tiada
ii) Bahan – kertas lukisan, pensel warna atau pensel
iii) Teknik – garisan selari atau garisan bersilang atau
gabungan kedua-dua garisan

3.1 Penghasilan Karya


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni
Kreatif
visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
lukisan
i) Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
ii) Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya
iii) Mengaplikasikan prosess dan teknik yang sesuai dalam
penghasilan karya

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan


4.1 Penghayatan Karya berpandukan bahasa seni visual.
Seni i) Mempamerkan karya yang dihasilkan
ii) Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
iii)
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menghasilkan karya lukisan gambar buahan kegemaran
mereka secara individu.

LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN


1. Guru menunjukkan buah manggis serta beberapa BBM :
contoh lukisan buah di hadapan kelas. - Contoh lukisan
PERSEPSI
2. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual - Buah manggis
ESTETIK
(SET INDUKSI) yang ada pada beberapa contoh lukisan buah- Kemahiran :
(5 minit)
buahan menggunakan pelbagai media kering. - Menjana idea
3. Guru menyatakan definisi lukisan
BBM :
APLIKASI SENI 1. Guru memperkenalkan dan menyatakan media - Kertas lukisan
(10 minit) yang akan digunakan.
Pendekatan :
2. Guru menunjukkan cara melakar gambar buah
- Berpusatkan Guru
manggis dengan memberikan penekanan pada
ruang dan imbangan Strategi :
- Penerangan
3. Guru menunjukkan cara mewarna lakaran dengan
- Tunjuk cara
menekankan penggunaan ton warna untuk
menimbulkan bentuk. Kemahiran Berfikir:
- Meneliti

EKSPRESI 1. Secara individu, murid diminta melakar dan Strategi:


KREATIF - Berpusatkan murid
mewarnakan lukisan berdasarkan tunjuk cara yang
(Perkembangan - Nilai:
30 minit) telah ditunjukkan oleh guru. - Kreativiti
2. Murid menghasilkan lukisan mengikut kreativiti.

APRESIASI SENI 1. Murid mempamerkan hasil karya mereka. Kriteria :


(10 minit) - Kekemasan
2. Guru mengarahkan murid mempamerkan hasil - Penggunaan bahasa
karya dan menceritakan lukisan yang dihasilkan seni dan unsur seni

1. Guru membimbing murid untuk merumuskan Kemahiran Berfikir:


PENUTUP pengajaran hari ini iaitu aktiviti menggambar - Membuat rumusan
(5 minit) menggunakan lukisan
