Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 6

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Modul 1: Unit 2: Gabungan Teknik Dalam Aktiviti:
Menggambar Catan Montaj dan Cetakan
Tema: Tajuk:
Alam Semula Jadi atau Objek Buatan Manusia Hidupan Dasar Laut
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
Murid dapat membuat persepsi, mengenal pasti, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual
yang ada pada catan dengan gabungan teknik montaj dan cetakan.
1.1 PERSEPSI ESTETIK
1.1.1 Unsur Seni
Membuat persepsi dan
1.1.1.1 Bentuk
mengenal pasti bahasa
1.1.1.2 Ruang
senivisual yang ada pada
1.1.1.3 Jalinan
hasilaktiviti catan dengan
1.1.1.4 Warna
gabungan teknik montaj
1.1.2 Prinsip Rekaan
dancetakan.
1.1.2.1 Imbangan
1.1.2.2 Penegasan
Murid dapat mengaplikasikan bahasa seni visual, media, serta prosesdan teknik dalam penghasilan
1.2 APLIKASI SENI catan dengan gabungan teknik montaj dan cetakan.
Mengaplikasikan bahasa 1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti:
seni visual dan media 1.2.1.1 Alat - berus lukisan, blok cetakan, gunting, palet atau alatan lain yang sesuai
dalam penghasilan catan 1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, majalah, cat air atau cat poster atau cat tempera, gam atau bahan
dengan gabungan teknik lain yang sesuai
montaj dan cetakan. 1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik - campuran (basah atas basah atau basah atas kering, cetakan timbulan, montaj)
Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknololgi dengan
1.3 EKSPRESI KREATIF mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik
Penzahiran idea melalui dalam penghasilan catan dengan gabungan teknik montaj dan cetakan yang kreatif.
pelbagai sumber, kajian, 1.3.1 Menjana idea dalam proses penghasilan karya.
dan teknologi dalam 1.3.2 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
penghasilan catan 1.3.3 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
dengan gabungan teknik 1.3.4 Mengaplikasikan gabungan media, proses dan teknik dalam penghasilan karya
montaj dan cetakan. 1.3.5 Menghasilkan kemasan akhir bagi mempertingkat nilai estetik sebagai nilai tambah pada
karya
1.4 APRESIASI SENI Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual
Apresiasi terhadap karya serta menghubung kait seni dengan disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya.
lukisan sendiri dan rakan 1.4.1 Mempamerkan karya catan yang dihasilkan
berpandukan bahasa 1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
seni visual, sejarah seni 1.4.3 Membuat ulasan karya catan sendiri dan rakan secara lisan
dan budaya. 1.4.4 Menyimpan karya catan di dalam portfolio
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual
Objektif Pembelajaran 2. Menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif
3. Menghasilkan catan dengan gabungan teknik montaj dan cetakan serta membuat apresiasi
terhadap karya
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan 1. Menzahirkan idea, pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan
(Penilaian) teknik dalam penghasilan karya lukisan yang betul dan mengikut disiplin di samping
mengamalkan nilai-nilai murni.
1. Alat : berus lukisan, blok cetakan, gunting, palet atau alatan lain yang sesuai
2. Bahan: kertas lukisan, majalah, cat air atau cat poster atau cat tempera, gam atau bahan lain
Bahan Bantu Mengajar
yang sesuai
3. Bahan Bantu Mengajar : Contoh hasil catan, montaj, dan cetakan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Persepsi Estetik Bilangan murid yang mencapai
Aktiviti Pemulaan
1. Guru menunjukkan gambar dan contoh catan, kemahiran yang ditetapkan adalah:
montaj dan cetakan.
2. Guru menyatakan definisi catan, montaj dan
cetakan.
3. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual
yang ada pada karya catan, montaj dan cetakan.
Aplikasi Seni _____
4. Guru memperkenalkan dan menyatakan media
yang akan digunakan. Murid yang tidak memcapai kemahiran
5. Guru menunjuk cara melakar gambar hidupan yang telah ditetapkan akan diberi
dasar laut dengan memberikan penegasan pada bimbingan tambahan / pengayaan /
Aktiviti Utama hal benda. pengukuhan oleh guru.
6. Guru menunjuk cara mewarna lakaran
menggunakan teknik basah atas kering. Tindakan Susulan
Ekspresi Kreatif Pemulihan: __________ murid
7. Murid menghasilkan catan mengikut kreativiti Pengukuhan: __________ murid
dengan bimbingan guru. Pengayaan: __________ murid
Apresiasi Seni
8. Murid mempamerkan karya.
Aktiviti Penutup 9. Murid menceritakan pengalaman proses
penghasilan karya.
10. Memberi ulasan karya
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
5P Penyelesaian Masalah Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Kooperatif Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pembelajaran Kecergasan Pelbagai Pembelajaran Kontekstual Permainan Didik Hibur
Pembelajaran Konstruktivisme Kemahiran Belajar Cara Belajar Pembentangan Main Peranan
Kajian Masa Depan Pembelajaran Akses Kendiri Gallery Walk Deklamasi Sajak / Nyanyian
Pembelajaran Luar Bilik Darjah Pembelajaran Masteri Take off,Touch Down Peta I-think
Pendekatan Modular Pendekatan Berpusatkan Murid Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
