Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2


Tarikh 5/4/2021 Hari Isnin
Kelas 2 AMANAH Masa
Tema Mari Melancong Unit 6. Cantik Menawan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Bahasa Seni Visual 1.1.2 Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam
2.1 Kemahiran Seni Visual Bidang Membuat Corak dan Rekaan berdasarkan:
(ii) rupa, warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada
cetakan
2.1.2 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual
melalui media dan proses untuk menghasilkan karya dalam
Bidang Membuat Corak dan Rekaan menggunakan:
(ii) teknik cetakan blok
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam 1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya dalam
Bidang Membuat Corak dan Rekaan Berdasarkan rupa, teknik cetakan blok.
warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada cetakan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
media dan proses untuk menghasilkan karya dalam
Bidang Membuat Corak dan Rekaan menggunakan teknik
cetakan blok.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Cantik Menawan (Buku Teks: 48-49) 3. Murid memahami bahasa seni 6. Murid melakukan aktiviti kuiz
1. Murid bersoal jawab berdasarkan visual (rupa, warna, kontra dan mudah dengan bimbingan guru.
tajuk dan gambar dengan kepelbagaian) kepada murid. 7. Murid mendengar guru membuat
bimbingan guru. 4. Murid mengeksplorasi bahan yang kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru pelbagai dalam proses penghasilan
tentang isi pelajaran dan kaitannya blok cetakan.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberikan oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Gambar Alat dan bahan PSV

PENGISIAN KURIKULUM
Strategi Pengajaran dan
Pendekatan Bertema Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan Inovasi Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
(EMK)
Aktiviti Pembelajaran
Perbentangan
Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan murid
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan murid
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan murid
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2
Kelas 2 AMANAH Tarikh 12/4/2021 Hari ISNIN
Masa 8.00-9.00
Tema Mari Melancong Unit 6. Cantik Menawan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif dengan:
4.1 Penghayatan karya Seni Visual (i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
secara kreatif.
(iii) mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran
bahasa seni visual dalam menghasilkan karya secara kreatif.
(iv) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menghasilkan karya yang kreatif. 1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya dalam
2. Mempamerkan karya yang dihasilkan. teknik cetakan blok.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Cantik Menawan (Buku Teks: 50-51) 3. Murid meneroka rupa corak yang 6. Murid melakukan aktiviti kuiz
1. Murid bersoal jawab berdasarkan pelbagai. mudah dengan bimbingan guru.
tajuk dan gambar dengan 4. Murid membuat apresiasi seni 7. Murid mendengar guru membuat
bimbingan guru. berdasarkan hasil karya dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberikan oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Gambar Alat dan bahan PSV

PENGISIAN KURIKULUM
Strategi Pengajaran dan
Pendekatan Bertema Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan Inovasi Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
(EMK)
Aktiviti Pembelajaran
Perbentangan
Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan murid
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan murid
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan murid
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
