Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL SK TAHUN 5

TARIKH 1/1/2022 MASA


MINGGU 6
HARI Ahad KELAS

TEMA Sayangilah Habitat Kita


TAJUK Poster Selamatkan Ikan Bayan (Parrot Fish)
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Penghasilan Karya Kreatif

4.1 Penghayatan Karya Seni Visual


STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.1(i-v) Menghasilkan karya gabungan dalam bidang menggambar
melalui penentuan tema dan tajuk melalui sumber idea,
perkembangan idea gabungan karya, penetapan jenis media dan
teknik, disiplin pengkaryaan dan nilai murni, dan kemasan akhir.

4.1.1(i-ii) Memerihal secara kritis berpandukan bahasa seni visual,


teknik dan proses bagi karya sendiri dan karya rakan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Menghasilkan karya gabungan dalam bidang 1. Menghasilkan karya gabungan dalam bidang
menggambar melalui penentuan tema dan menggambar melalui penentuan tema dan
tajuk melalui sumber idea, perkembangan tajuk melalui sumber idea, perkembangan
idea gabungan karya, penetapan jenis media idea gabungan karya, penetapan jenis media
dan teknik, disiplin pengkaryaan dan nilai dan teknik, disiplin pengkaryaan dan nilai
murni, dan kemasan akhir. murni, dan kemasan akhir.

2. Memerihal secara kritis berpandukan bahasa 2. Memerihal secara kritis berpandukan bahasa
seni visual, teknik dan proses bagi karya seni visual, teknik dan proses bagi karya
sendiri dan karya rakan sendiri dan karya rakan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang Poster Selamatkan Ikan Bayan

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membuat carian daripada pelbagai sumber 5. Murid diberi peluang untuk mempelbagaikan
(ada gambar di BBM) bahan dan teknik berdasarkan rupa yang
berbeza.
2. Murid diminta untuk membuat beberapa lakaran
idea gabungan poster dan montaj berdasarkan 6. Murid membuat apresiasi berdasarkan bahasa
contoh hal benda. seni visual, teknik dan proses serta hasil karya.

3. Murid dibenarkan untuk menggunakan pelbagai 7. Murid lain memberi respon serta membantu rakan
jenis media semasa menghasilkan poster. yang tidak dapat membuat apresiasi Bahasa seni

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

4. Murid akan dipantau oleh guru ketika visual dengan betul


menggunakan pelbagai jenis media semasa
menghasilkan poster

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1.Murid merumuskan isi pelajaran tentang Poster Selamatkan Ikan Bayan dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 018-021 Buku Aktiviti hlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP -


PAK-21 Round Robin PAK-21 -
KBAT Mencipta KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
