Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1


Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 1. Seni Bermula di Sini


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Bahasa Seni Visual 1.1.1 Mengenal, memahami, dan menamakan bahasa seni
2.1 Kemahiran Seni Visual visual yang ada pada karya dalam Bidang Menggambar:
(i) capan
2.1.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
penggunaan media serta teknik dan proses dalam
penghasilan karya Bidang Menggambar:
(i) capan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mengenal sekurang-kurangnya 2 bahasa seni visual
1. Mengenal, memahami, dan menamakan bahasa seni pada dengan betul.
visual yang ada pada karya dalam capan. 2. Menerangkan sekurang-kurangnya 2 penggunaan
bahasa seni visual yang terdapat pada capan dengan
betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, alat dan bahan PSV.
Bahan Bantu Belajar Buku teks, alat dan bahan PSV.
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Kendiri
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran


Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Pembelajaran Berasaskan Masalah
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Ke-21
Sumbang saran
Elemen Merentas Kelestarian Alam
Kurikulum (EMK) Sekitar

Rangka Pengajaran Impak


Capan (Buku Teks: 6-7)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membincangkan maksud kepelbagaian rupa dengan
bimbingan guru dengan menajalankan aktiviti sumbang saran.
Aktiviti Utama  Murid berbincang tentang bahasa seni visual yang terdapat dalam
karya.
 Murid meneroka bahan capan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Refleksi Choose an item.


Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 1. Seni Bermula di Sini


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya melalui pelbagai sumber dan
teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman, serta kemahiran dengan:
(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
(iii) membuat kemasan pada hasil karya.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan
1. Menghasilkan karya capan melalui pelbagai sumber pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti
dan teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan, penerokaan.
kefahaman, serta kemahiran. 2. Membuat sekurang-kurangnya 2 keputusan
penggunaan bahasa seni visual, media, teknik dan
proses yang sesuai dalam aktiviti penerokaan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, alat dan bahan PSV.
Bahan Bantu Belajar Buku teks, kertas lukisan, cat air, palet, berus, pensel.
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Kendiri
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran


Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir Pembelajaran Berasaskan Masalah
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Ke-21
Hands-on
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi

Rangka Pengajaran Impak


Gajah Menari (Buku Teks: 8-9)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti Gajah Menari secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid menghasilkan gambar gajah dengan kaedah capan.
o Bancuh cat air.
o Sapu cat air pada tangan.
o Cap pada kertas lukisan.
Aktiviti Utama
o Sapur warna lain pada ibu jari. Cap bagi membentuk telinga
gajah.
o Lukis mata, telinga, gading, dan ekor menjadi gambar gajah.
 Murid menghasilkan pelbagai jenis capan haiwan yang lain.
 Murid mendengar lagu Ca Ca Capan semasa aktiviti dijalankan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
Aktiviti Penutup 8. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 1. Seni Bermula di Sini


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya melalui pelbagai sumber dan
teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman, serta kemahiran dengan:
(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
(iii) membuat kemasan pada hasil karya.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menganalisis sekurang-kurangnya 2 karya seni visual
1. Menghasilkan karya capan melalui pelbagai sumber menggunakan pengetahuan dan kemahiran seni
dan teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan, dalam aktiviti penerokaan.
kefahaman, serta kemahiran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, alat dan bahan PSV.
Bahan Bantu Belajar Buku teks
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Kendiri
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran


Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir Pembelajaran Berasaskan Masalah
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Ke-21
Perbentangan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi

Rangka Pengajaran Impak


Gajah Menari (Buku Teks: 8-9)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti perbentangan secara terkawal dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid mernceritakan pengalaman membuat capan.
 Murid memberikan perbezaan
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
9. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
