Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3


Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 5. Pahlawan Kecil
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Bahasa Seni Visual 1.1.10 Mengecam dan menjelaskan penggunaan jalinan,
2.1 Kemahiran Seni Visual bentuk, imbangan dan kepelbagaian melalui karya alat
pertahanan diri dalam Bidang Mengenal Kraf Tradisional.
2.1.4 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual
melalui penerokaan media, teknik dan proses dalam
penghasilan karya Bidang Mengenal Kraf Tradisional
menggunakan:
(ii) teknik binaan dalam penghasilan model alat pertahanan
diri.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengecam dan menjelaskan penggunaan jalinan, bentuk, 1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya daalm
imbangan dan kepelbagaian melalui karya alat alat pertahanan.
pertahanan diri dalam Bidang Mengenal Kraf Tradisional.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan media, teknik dan proses dalam penghasilan
karya Bidang Mengenal Kraf Tradisional menggunakan
teknik binaan dalam penghasilan model alat pertahanan
diri.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Teguh Si Parang Ilang (Buku Teks:40- 3. Murid memahami bahasa seni 7. Murid melakukan aktiviti kuiz
41) visual (bentuk, jalinan, mudah dengan bimbingan guru.
1. Murid bersoal jawab berdasarkan keseimbangan dan kepelbagaian). 8. Murid mendengar guru membuat
tajuk dan gambar dengan 4. Murid meneroka penggunaan kesimpulan tentang isi pelajaran.
bimbingan guru. pelbagai jenis bahan bagi
2. Murid mendengar penerangan guru menghasilkan model alat
tentang isi pelajaran dan kaitannya pertahanan diri.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid bersoal jawab dengan guru
tentang sifat bahan terhadap unsur
bentuk dan prinsip keseimbangan
dalam menghasilkan alat
pertahanan diri yang kukuh.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberikan oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Gambar Alat dan bahan PSV

PENGISIAN KURIKULUM
Strategi Pengajaran dan
Pendekatan Bertema Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan Inovasi Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
(EMK)
Aktiviti Pembelajaran
Mix-N-Match
Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan murid
Bilangan Murid Pengukuhan murid

Bilangan Murid Pengayaan murid


Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 5. Pahlawan Kecil
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.5 Menghasilkan kraf kreatif dalam Bidang Mengenal Kraf
4.1 Penghayatan karya Seni Visual Tradisional berdasarkan:
(i) penentuan tema dan tajuk.
(ii) penjanaan idea.
(iii) pelaksanaan proses.
(iv) kemasan akhir.
4.1.2 Membuat ulasan karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik dan proses serta
menghubungkaitkan seni dengan diri sendiri, alam sekitar dan
disiplin ilmu yang lain.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menghasilkan kraf kreatif dalam Bidang Mengenal Kraf 1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya dalam
Tradisional. alat pertahanan diri.
2. Membuat ulasan karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik dan proses serta
menghubungkaitkan seni dengan diri sendiri, alam sekitar
dan disiplin ilmu yang lain.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Parang Ilang Pusaka Abadi (Buku 3. Murid mempelbagaikan alat dan 6. Murid melakukan aktiviti kuiz
Teks:42-43) bahan dalam menghasilkan parang mudah dengan bimbingan guru.
1. Murid bersoal jawab berdasarkan supaya lebih menarik dan kreatif. 7. Murid mendengar guru membuat
tajuk dan gambar dengan 4. Murid membuat apresiasi hasil kesimpulan tentang isi pelajaran.
bimbingan guru. karya melalui lakonan berdialog.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberikan oleh guru.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Gambar Alat dan bahan PSV

PENGISIAN KURIKULUM
Strategi Pengajaran dan
Pendekatan Bertema Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan Inovasi Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
(EMK)
Aktiviti Pembelajaran
Perbentangan
Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan murid
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan murid
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan murid
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
