Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3


Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Aneka Capan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Bahasa Seni Visual 1.1.5 Mengenal pasti dan mengkelaskan penggunaan rupa,
2.1 Kemahiran Seni Visual jalinan, kontra dan kepelbagaian melalui karya capan dalam
Bidang Membuat Corak dan Rekaan.
2.1.2 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual
melalui penerokaan media, teknik dan proses dalam
penghasilan karya Bidang Membuat Corak dan Rekaan
menggunakan:
(i) teknik capan dalam merancang penghasilan reka corak bagi
rekaan produk berfungsi.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengenal pasti dan mengkelaskan penggunaan rupa, 1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya dalam
jalinan, kontra dan kepelbagaian melalui karya capan capan.
dalam Bidang Membuat Corak dan Rekaan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan media, teknik dan proses dalam penghasilan
karya Bidang Membuat Corak dan Rekaan menggunakan
teknik capan dalam merancang penghasilan reka corak
bagi rekaan produk berfungsi.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Eksplorasi Capan (Buku Teks: 22-23) 3. Murid memahami bahasa seni 7. Murid melakukan aktiviti kuiz
1. Murid bersoal jawab berdasarkan visual (rupa, jalinan, kontra dan mudah dengan bimbingan guru.
tajuk dan gambar dengan kepelbagaian). 8. Murid mendengar guru membuat
bimbingan guru. 4. Murid mengeksplorasi bahan yang kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru pelbagai dalam proses penghasilan
tentang isi pelajaran dan kaitannya corak capan.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid bersoal jawab dengan guru
tentang rupa geometrid dan organic
serta prinsip kontra warna pada
hasil capan.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberikan oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Gambar Alat dan bahan PSV

PENGISIAN KURIKULUM
Strategi Pengajaran dan
Pendekatan Bertema Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan Inovasi Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
(EMK)
Aktiviti Pembelajaran
Room the Room
Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan murid
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan murid
Bilangan Murid Pengayaan murid
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Aneka Capan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya kreatif dalam Bidang Menggambar
4.1 Penghayatan karya Seni Visual berdasarkan:
(i) penentuan tema dan tajuk.
(ii) penjanaan idea.
(iii) pelaksanaan proses.
(iv) kemasan akhir.
3.1.2 Menghasilkan corak rekaan kreatif dalam Bidang
Membuat Corak dan Rekaan berdasarkan:
(i) penentuan tema dan tajuk.
(ii) penjanaan idea.
(iii) pelaksanaan proses.
(iv) kemasan akhir.
4.1.2 Membuat ulasan karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik dan proses serta
menghubungkaitkan seni dengan diri sendiri, alam sekitar dan
disiplin ilmu yang lain.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menghasilkan karya kreatif dalam Bidang Menggambar. 1. Menghasilkan karya capan mengikut kreativiti.
2. Menghasilkan corak rekaan kreatif dalam Bidang
Membuat Corak dan Rekaan berdasarkan:
3. Membuat ulasan karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik dan proses serta
menghubungkaitkan seni dengan diri sendiri, alam sekitar
dan disiplin ilmu yang lain.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Selempang Pancar (Buku Teks:24-25) 3. Murid meneroka prinsip rekaan, 7. Murid melakukan aktiviti kuiz
1. Murid bersoal jawab berdasarkan iaitu kontra warna dan rupa untuk mudah dengan bimbingan guru.
tajuk dan gambar dengan menghasilkan corak. 8. Murid mendengar guru membuat
bimbingan guru. 4. Murid mengunakan pelbagai jenis kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru media yang berlainan bagi
tentang isi pelajaran dan kaitannya membuat corak capan.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid membuat apresiasi seni
berdasarkan hasil karya dengan
bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberikan oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Gambar Alat dan bahan PSV

PENGISIAN KURIKULUM
Strategi Pengajaran dan
Pendekatan Bertema Kemahiran Berfikir / KBAT Mencipta
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum
Keusahawanan Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
(EMK)
Aktiviti Pembelajaran
Perbentangan
Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan murid
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan murid
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan murid
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
