Anda di halaman 1dari 4

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1

Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.

Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 5. Tik Tok Tik, Lukis di Udara

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

1.1 Bahasa Seni Visual 1.1.1 Mengenal, memahami, dan menamakan bahasa seni
2.1 Kemahiran Seni Visual visual yang ada pada karya dalam Bidang Menggambar:
(ii) lukisan
2.1.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
penggunaan media serta teknik dan proses dalam
penghasilan karya Bidang Menggambar:
(ii) lukisan

Objektif

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:


1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya dalam ikatan dan lukisan.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Lukisan (Buku Teks: 36-37)


1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.

3. Murid memahami maksud bahasa seni visual lain yang ada pada lukisan.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
● Murid menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media kering.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.

6. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.


Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian

Buku teks, krayon, pensel, oil pastel, pensel warna, pen Pentaksiran Secara Bertulis
penanda dan pen
Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.

Catatan Choose an item.


LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1

Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.

Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 5. Tik Tok Tik, Lukis di Udara

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya melalui pelbagai sumber dan
4.1 Penghayatan karya Seni Visual teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman, serta kemahiran dengan:
(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
(iii) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, teknik
dan proses serta menghubungkaitkan seni dengan diri
sendiri.

Objektif

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:


1. Menghasilkan karya lukisan mengikut kreativiti.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Kawanku (Buku Teks: 38-39)


1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.

Aktiviti Utama 3. Murid membuat apresiasi karya dengan bimbingan guru.


4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
● Murid melukis mata, telinga. Hidung, dan mulut mengikut kadar banding yang betul.
o Gelapkan rupa bujur yang dikehendaki dan padam garisan lain.
o Buat lakaran bujur secara berulang-ulang.
o Buat garisan lengkung pada mata, hidung, telinga, dan mulut.
o Bentukkan mata, hidung, telinga, dan mulut.
o Lukis rambut.
o Lukis bahagian lain.
● Murid mewarnakan lukisan masing-masing.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.

6. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.


Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian

Buku teks, kertas, pemadam, pensel dan pensel warna. Pentaksiran Secara Bertulis

Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.

Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1

Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.

Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 5. Tik Tok Tik, Lukis di Udara

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya melalui pelbagai sumber dan
4.1 Penghayatan karya Seni Visual teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman, serta kemahiran dengan:
(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
(iii) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, teknik
dan proses serta menghubungkaitkan seni dengan diri
sendiri.

Objektif

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:


1. Menghasilkan karya lukisan mengikut kreativiti.
2. Menilai idea kreatif dan inovatif dalam aktiviti penghasilan karya

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Kawanku (Buku Teks: 38-39)


1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.

3. Murid membuat apresiasi karya dengan bimbingan guru.


4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
● Murid mewarnakan lukisan masing-masing.
Aktiviti Utama
o Warnakan dan buat kemasan.
● Ceritakan cara kamu melukis rupa rakan kamu.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.

6. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.


Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian

Buku teks, kertas, pemadam, pensel dan pensel warna. Pentaksiran Secara Bertulis

Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.

Catatan Choose an item.
