Anda di halaman 1dari 4

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1

Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.


Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 4. Cantik Batik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Bahasa Seni Visual 1.1.4 Mengenal, memahami, dan menamakan bahasa seni
2.1 Kemahiran Seni Visual visual yang ada pada karya dalam Bidang Mengenal Kraf
Tradisional:
(i) batik
2.1.4 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
penggunaan media serta teknik dan proses dalam
penghasilan karya Bidang Mengenal Kraf Tradisional:
(i) batik
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya batik.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Batik (Buku Teks: 28-29)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid memahami bahasa seni visual yang ada pada batik dengan murid.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
 Murid mewarnakan lakaran motif batik dengan bimbingan guru,
5. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks Pentaksiran Secara Bertulis
Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1

Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.


Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 4. Cantik Batik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya melalui pelbagai sumber dan
4.1 Penghayatan karya Seni Visual teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman, serta kemahiran dengan:
(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
(iii) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, teknik
dan proses serta menghubungkaitkan seni dengan diri
sendiri
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menghasilkan karya batik mengikut kreativiti.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Batik Cantik (Buku Teks: 30-31)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid membancuh warna dan mewarnakan motif batik.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menghasilkan hiasan batik.
o Cantumkan garisan putus-putus.
Aktiviti Utama o Lukis semula dengan krayon.
o Bancuh cat air.
o Warnakan motif batik.
o Campurkan cat air di atas kertas semasa cat air masih basah.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, cat air, palet, kertas lukisan, berus lukisan, Pentaksiran Secara Bertulis
pensel, bekas air dan krayon. Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 1

Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.


Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku dan Seni Unit 4. Cantik Batik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya melalui pelbagai sumber dan
4.1 Penghayatan karya Seni Visual teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan,
kefahaman, serta kemahiran dengan:
(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
(iii) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, teknik
dan proses serta menghubungkaitkan seni dengan diri
sendiri
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menghasilkan karya batik mengikut kreativiti.
2. Menilai idea kreatif dan inovatif dalam aktiviti penghasilan karya
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Batik Cantik (Buku Teks: 30-31)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid membancuh warna dan mewarnakan motif batik.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid membuat kemasan akhir.
 Murid membuat apresiasi karya masing-masing dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, cat air, palet, kertas lukisan, berus lukisan, Pentaksiran Secara Bertulis
pensel, bekas air dan krayon Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
