Anda di halaman 1dari 3

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku Sihat Unit 1. Kami Suka Sayur


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Bahasa Seni Visual 1.1.1 Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual
2.1 Kemahiran Seni Visual dalam Bidang Menggambar berdasarkan:
(i) garisan, rupa, imbangan dan kepelbagaian yang ada
pada lukisan.
2.1.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual
melalui media dan proses untuk menghasilkan karya
dalam Bidang Menggambar menggunakan:
(i) teknik garisan selari
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Mengenal sekurang-kurangnya 2 bahasa seni visual dengan betul.
2. Menerangkan sekurang-kurangnya 2 penggunaan bahasa seni visual yang terdapat pada lukisan dengan betul.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kami Suka Sayur (Buku Teks: 6-7)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami bahasa seni visual (garisan, rupa, imbangan dan kepelbagaian).
 Murid meneroka teknik garisan selari yang lain seperti garisan zig-zag dan garisan
Aktiviti Utama
bersilang menggunakan pelbagai media kering.
 Murid melukis sayur-sayuran menggunakan pelbagai media untuk menghasilkan teknik
garisan selari.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, kertas lukisan, oil pastel, pensel warna dan Pentaksiran Secara Bertulis
magic colour. Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku Sihat Unit 1. Kami Suka Sayur


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif dengan:
4.1 Penghayatan karya Seni Visual (i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya secara kreatif.
(iii) mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan
kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya
secara kreatif.
(iv) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
2. Membuat sekurang-kurangnya 2 keputusan penggunaan bahasa seni visual, media, teknik dan proses yang sesuai
dalam aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Garis di Sana, Garis di Sini (Buku Teks: 8-9)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti Garis di Sana, Garis di Sini secara terkawal dengan bimbingan
guru.
 Murid membuat lakaran berdasarkan contoh karya.
 Murid mempelbagaikan media kering dalam aktiviti melukis.
Aktiviti Utama  Murid menghasilkan lukisan dengan garisan selari.
o Lakar rupa sayur-sayuran
o Lukis garisan lurus secara selari.
o Lukis garisan melengkung secara selari.
o Lukis garisan beralun secara selari. .
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, kertas lukisan, oil pastel, pensel warna dan Pentaksiran Secara Bertulis
magic colour. Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Tema Aku Sihat Unit 1. Kami Suka Sayur


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif dengan:
4.1 Penghayatan karya Seni Visual (i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya secara kreatif.
(iii) mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan
kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya
secara kreatif.
(iv) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menganalisis sekurang-kurangnya 2 karya seni visual menggunakan pengetahuan dan kemahiran seni dalam
aktiviti penerokaan.
2. Menghuraikan hasil karya dengan menggunakan bahasa seni visual.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Garis di Sana, Garis di Sini (Buku Teks: 8-9)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membuat kemasan dengan menghasilkan bingkai pada karya.
Aktiviti Utama
 Murid mernceritakan pengalaman menghasilkan karya dengan menjalankan aktiviti
perbentangan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, hasil lukisan Pentaksiran Secara Bertulis
Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
