Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2


Kelas 2 SAPPHIER Tarikh 26/7/2023 Hari Rabu

Tema Mari Melancong Unit 6. Cantik Menawan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Bahasa Seni Visual 1.1.2 Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual
2.1 Kemahiran Seni Visual dalam Bidang Membuat Corak dan Rekaan berdasarkan:
(ii) rupa, warna, kontra dan kepelbagaian yang ada pada
cetakan
2.1.2 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual
melalui media dan proses untuk menghasilkan karya
dalam Bidang Membuat Corak dan Rekaan menggunakan:
(ii) teknik cetakan blok
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya dalam teknik cetakan blok.
2. Mengaplikasi kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Cantik Menawan (Buku Teks: 48-49)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami bahasa seni visual (rupa, warna, kontra dan kepelbagaian) kepada
Aktiviti Utama
murid.
 Murid mengeksplorasi bahan yang pelbagai dalam proses penghasilan blok cetakan.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.
6. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, span, tali tebal, kotak dan mancis. Pentaksiran Secara Bertulis
Kendiri

Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2
Kelas 2 SAPPHIER Tarikh 2/8/2023 Hari Rabu

Tema Mari Melancong Unit 6. Cantik Menawan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif dengan:
4.1 Penghayatan karya Seni Visual (i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya secara kreatif.
(iii) mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan
kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya
secara kreatif.
(iv) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya dalam teknik cetakan blok.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Cantik Menawan (Buku Teks: 50-51)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti Cantik Menawan secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Sediakan kotak.
 Tanggalkan permukaan kotak.
Aktiviti Utama
 Lakar rupa dan gunting.
 Gamkan hasil guntingan dan tali tebal pada kad tebal.
5. Murid membuat apresiasi seni berdasarkan hasil karya dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, kad tebal, kain putih, kotak, gam, berus warna, Pentaksiran Secara Bertulis
gunting, pensel, palet, tali tebal dan cat poster. Kendiri

Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2
Kelas 2 SAPPHIER Tarikh 9/8/2023 Hari Rabu

Tema Mari Melancong Unit 6. Cantik Menawan


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya kreatif 3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif dengan:
4.1 Penghayatan karya Seni Visual (i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya secara kreatif.
(iii) mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan
kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya
secara kreatif.
(iv) membuat kemasan pada hasil karya.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Menghuraikan hasil karya dengan menggunakan bahasa seni visual.
2. Menganalisis hasil karya dengan bahasa seni visual dan teknik serta proses.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Cantik Menawan (Buku Teks: 50-51)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti Cantik Menawan secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Sapu cat poster pada blok corak yang telah dihasilkan.
Aktiviti Utama
 Terap blok corak pada kain putih. Tekan dengan tapak tangan.
5. Murid membuat apresiasi seni berdasarkan hasil karya dengan bimbingan guru.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, kad tebal, kain putih, kotak, gam, berus warna, Pentaksiran Secara Bertulis
gunting, pensel, palet, tali tebal dan cat poster. Kendiri

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
