Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 6

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Modul 1: Unit 1: Gabungan Teknik Dalam Aktiviti:
Menggambar Lukisan Gosokan dan Kolaj
Tema: Tajuk:
Alam Semula Jadi atau Objek Buatan Manusia Adikku
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
Murid dapat membuat persepsi, mengenal pasti, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual
yang ada pada lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj.
1.1 PERSEPSI ESTETIK
1.1.1 Unsur Seni
Membuat persepsi dan
1.1.1.1 Garisan
mengenal pasti bahasa
1.1.1.2 Jalinan
seni visual yang ada
1.1.1.3 Warna
pada lukisan dengan
1.1.1.4 Bentuk
gabungan aktiviti
1.1.2 Prinsip Rekaan
gosokan dan kolaj.
1.1.2.1 Kepelbagaian
1.1.2.2 Kesatuan
Murid dapat mengaplikasikan bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
1.2 APLIKASI SENI penghasilan catan dengan gabungan teknik montaj dan cetakan.
Mengaplikasikan bahasa 1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti:
seni visual dan media 1.2.1.1 Alat - berus lukisan, blok cetakan, gunting, palet atau alatan lain yang sesuai
dalam penghasilan 1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, majalah, cat air atau cat poster atau cat tempera, gam
lukisan dengan atau bahan lain yang sesuai
gabungan teknik gosokan 1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
dan kolaj. 1.2.2.1 Teknik - campuran (basah atas basah atau basah atas kering, cetakan timbulan,
montaj)
Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknololgi dengan
1.3 EKSPRESI KREATIF mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik
Penzahiran idea melalui dalam penghasilan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj yang kreatif.
pelbagai sumber, kajian, 1.3.1 Menjana idea dalam proses penghasilan karya
dan teknologi dalam 1.3.2 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
penghasilan lukisan 1.3.3 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
dengan gabungan teknik 1.3.4 Mengaplikasikan gabungan media, proses dan teknik dalam penghasilan karya
gosokan dan kolaj. 1.3.5 Menghasilkan kemasan akhir bagi mempertingkat nilai estetik sebagai nilai tambah pada
karya
1.4 APRESIASI SENI Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual
Apresiasi terhadap karya serta menghubung kait seni dengan disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya.
lukisan sendiri dan rakan 1.4.1 Mempamerkan karya lukisan yang dihasilkan
berpandukan bahasa 1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
seni visual, sejarah seni 1.4.3 Membuat ulasan karya lukisan sendiri dan rakan secara lisan
dan budaya. 1.4.4 Menyimpan karya lukisan di dalam portfolio
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual.
Objektif Pembelajaran 2. Menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif.
3. Menghasilkan lukisan dengan gabungan teknik gosokan dan kolaj serta membuat apresiasi
terhadap karya.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan 1. Menzahirkan idea, pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan
(Penilaian) teknik dalam penghasilan karya lukisan yang betul dan mengikut disiplin di samping
mengamalkan nilai-nilai murni.
1. Alat: Permukaan yang berjalinan, gunting atau alatan lain yang sesuai.
Bahan Bantu Mengajar 2. Bahan: Kertas lukisan, pensel warna, kertas warna, gam atau bahan lain yang sesuai.
3. Bahan Bantu Mengajar: Contoh hasil lukisan, kolaj dan gosokan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Persepsi Estetik Bilangan murid yang mencapai
Aktiviti Pemulaan
1. Guru menunjukkan gambar dan contoh lukisan, kemahiran yang ditetapkan adalah:
kolaj dan gosokan.
2. Guru menyatakan definisi lukisan, kolaj dan
gosokan.
3. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual
yang ada pada karya lukisan, kolaj dan gosokan.
Aplikasi Seni _____
4. Guru memperkenalkan dan menyatakan media
yang akan digunakan.
Murid yang tidak memcapai kemahiran
5. Guru menunjuk cara melakar gambar portrait
yang telah ditetapkan akan diberi
mudah dengan memberikan penekanan pada
bimbingan tambahan / pengayaan /
komposisi.
Aktiviti Utama pengukuhan oleh guru.
6. Guru menunjuk cara menghasilkan lukisan
dengan gabungan aktiviti kolaj dan gosokan.
Tindakan Susulan
Ekspresi Kreatif
Pemulihan: __________ murid
7. Murid melakar dan menghasilkan karya lukisan
Pengukuhan: __________ murid
dengan bimbingan guru.
Pengayaan: __________ murid
8. Murid menghasilkan karya mengikut kreativiti
Apresiasi Seni
9. Murid mempamerkan karya.
Aktiviti Penutup 10. Murid menceritakan pengalaman proses
penghasilan karya.
11. Memberi ulasan karya.
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
5P Penyelesaian Masalah Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Kooperatif Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pembelajaran Kecergasan Pelbagai Pembelajaran Kontekstual Permainan Didik Hibur
Pembelajaran Konstruktivisme Kemahiran Belajar Cara Belajar Pembentangan Main Peranan
Kajian Masa Depan Pembelajaran Akses Kendiri Gallery Walk Deklamasi Sajak / Nyanyian
Pembelajaran Luar Bilik Darjah Pembelajaran Masteri Take off,Touch Down Peta I-think
Pendekatan Modular Pendekatan Berpusatkan Murid Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
