Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 2 Razak
Bilangan Murid : 27 Orang (18 Lelaki, 9 Perempuan)
Tarikh / Hari : 1 Ogos 2018 / Rabu
Masa / Minit : 11.45 pagi – 12.45 tengah hari (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi
Tajuk : Wang
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mengenalpasti nilai wang Malaysia
dalam bentuk syiling dan wang kertas.
Murid juga sering melakukan urusan jual beli di kantin
sekolah
Standard Kandungan : 4.2 Tambah Wang
Standard Pembelajaran : 4.2.1 Menambah dua nilai hasil tambahnya hingga
RM100
4.2.2 Menambah tiga nilai wang hasil tambahnya
hingga RM100

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:


a) Menjawab 7 soalan penambahan wang hingga RM100
dengan betul.
Pentaksiran : (a) Jawapan betul yang dikemukakan oleh murid apabila
guru menanyakan beberapa soalan secara individu
dan rawak.
(c) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid
sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
(d) Hasil kerja rumah murid akan diguna sebagai indikator
pencapaian standard pembelajaran.
Elemen Merentasi Kurikulum : (a) Kemahiran Berfikir – membuat perkaitan,
pemerhatian, menyelesaikan masalah.
(b) Nilai dan Sikap – Berjimat cermat, Kritis,
(c) Elemen merentas kurikulum - Keusahawanan
Elemen Abad Ke 21 : Kreatif, Pemikiran Kritikal, Kolaborasi, Komunikasi,
Kenegaraan
Kemahiran Proses Matematik : Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara
guru dan murid serta semasa aktiviti berpasangan
Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan dan
perkaitan
Sumber/Bahan Bantu Mengajar : Wang sebenar RM50, RM10, RM5, RM1, barang jualan,
buku teks aktiviti

1
Langkah Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan Catatan
/Masa dan Pembelajaran

1) Guru bertanya
1. Berapa wang yang anda bawa kepada murid
Set induksi
ke sekolah pada setiap hari? berapa wang KB
saku yang dibawa Membuat
5 Minit
ke sekolah oleh perkaitan
murid pada setiap
hari.

Guru menampal wang kertas BBM


RM1, RM5, RM10 dan RM50 pada Wang Kertas
1. Guru
papan putih.
menunjukkan wang
seringgit, lima ringgit
Nilai & Sikap
dan sepuluh ringgit
Berjimat cermat
kepada murid dan
Kritis
bertanya barangan
apakah yang boleh
Langkah 1 dibeli dengan wang
KB
15 minit tersebut.
Pemerhatian
Membuat
2. Pastikan murid
1. Apakah benda yang boleh dibeli mengangkat perkaitan
tangan
dengan wang ini? sebelum memberikan
cadangan.

3. Guru
menyenaraikan hasil
cadangan murid di
papan tulis.

1. Guru menunjukkan
Barangan jualan gambar beserta
harga barang BBM
tersebut kepada Barang jualan
murid-murid.
2. Guru bertanya
KB
kepada murid
Banding beza
berapakah harga
Menyelesaikan
Langkah 2 kedua-dua barngan
masalah
20 minit tersebut.
Membuat
3. Guru menunjukkan perkaitan
cara penambahan
bentuk lazim di
papan tulis untuk
kedua barangan
tersebut.

2
4. Guru menunjukkan
3 lagi contoh
penambahan wang
dalam bentuk lazim
yang lain.
5. Guru mengarahkan
murid mencatat
contoh tersebut
pada buku latihan
murid kertas di
papan putih

1.Guru meminta murid


menjawab beberapa BBM
soalan dalam buku Buku teks aktiviti
aktiviti
KB
2.Murid dibimbing Penyelesaian
Latihan penambahan wang
untuk menjawab masalah
Langkah 3 hingga 100 dalam buku aktiviti soalan yang diberikan
15 minit murid:
M/s 105 & 106

Guru meminta
Penutup beberapa orang murid
5 minit untuk menyatakan KB
kesimpulan pelajaran Membuat
pada hari ini perkaitan

Refleksi :

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

3
4
