Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 2 Razak
Bilangan Murid : 27 Orang (18 Lelaki, 9 Perempuan)
Tarikh / Hari : 8 Ogos 2018 / Rabu
Masa / Minit : 11.45 pagi – 12.45 tengah hari (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi
Tajuk : Wang (Pendaraban)
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mengenalpasti nilai wang Malaysia
dalam bentuk syiling dan wang kertas.
Murid juga sering melakukan urusan jual beli di kantin dan
koperasi sekolah
Murid sudah mempelajari konsep darab dalam tajuk
nombor dan operasi
Standard Kandungan : 4.4 Darab Wang
Standard Pembelajaran : 4.4.1 Menolak dua nilai wang dn hasil darabnya
hingga RM100.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:


a) Menjawab 7 daripada 10 soalan yang diberikan.
Pentaksiran : (a) Jawapan betul yang dikemukakan oleh murid apabila
guru menanyakan beberapa soalan secara individu
dan rawak.
(c) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid
sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
(d) Hasil kerja rumah murid akan diguna sebagai indikator
pencapaian standard pembelajaran.
Elemen Merentasi Kurikulum : (a) Kemahiran Berfikir – membuat perkaitan,
pemerhatian, menyelesaikan masalah.
(b) Nilai dan Sikap – Berjimat cermat, Kritis,
(c) Elemen merentas kurikulum - Keusahawanan
Elemen Abad Ke 21 : Kreatif, Pemikiran Kritikal, Kolaborasi, Komunikasi,
Kenegaraan
Kemahiran Proses Matematik : Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara
guru dan murid serta semasa aktiviti berpasangan
Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan dan
perkaitan
Sumber/Bahan Bantu Mengajar : Lirik lagu “Darab Wang”, Pembesar Suara, Buku, Contoh
wang kertas, Dadu, Kad Soalan, Kotak Beracun

1
Langkah Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan Catatan
/Masa dan Pembelajaran
Guru menyanyikan lagu “Belajar
Mendarab”. 1) Guru menulis lirik BBM
dan menyanyikan Lirik Lagu
Murid diminta menyanyikan lagu lagu “Darab “Darab Wang”
bersama-sama guru. Wang” sambal Speaker
didengari oleh
murid. KB
“Darab Wang” – Melodi asal lagu
2) Murid diminta Membuat
Set induksi Bangun Pagi
untuk menyanyi perkaitan
bersama-sama
5 Minit “Pergi sekolah, jalan kaki 3) Guru menyatakan
objektif
Hello cikgu, saya ready pembelajaran
pada hari ini
Belajar subjek matematik

Hari ini darab wang”

1. Guru menguji
Situasi cerita: pegetahuan sedia
Ali ingin memberi 3 buah buku ada murid
tulis. Harga satu buku tulis ialah berkenaan maksud
RM2. Berapakah wang yang perlu darab dengan
dibayar oleh Ali? bertanyakan
beberapa soalan
secara individu
BBM
2. Guru menceritakan
3 Buah Buku
satu situasi ketika
Wang Kertas
membeli barang di
koperasi.
Langkah 1 Harga buku pertama ialah RM2
Nilai & Sikap
20 minit Harga buku kedua ialah RM2 3. Murid diminta
Berjimat cermat
Harga buku ketiga ialah RM2 berbincang dalam
Kritis
kumpulan untuk
Hasil tambah ketiga-tiga buku menjawab soalan
ialah RM6 yang dikemukakan
KB
dalam situasi
Pemerhatian
tersebut.
Membuat
Bagi memudahkan pengiraan,
perkaitan
guru membimbing murid untuk 4. Guru menjelaskan
memahami bahawa darab ialah maksud
penambahan secara berulang. pendaraban wang
pada papan putih.
RM2 x 3 = RM6

2
1. Murid dibahagikan
dalam kumpulan
secara bertiga. BBM
2. Setiap kumpulan Lembaran Kerja
mendapat satu 1
helai Lembaran
Langkah 2 Kerja 1. KB

15 minit 3. Murid diminta - Menyelesaikan
berbincang bagi masalah
menyelesaikan - Membuat
tugasan yang perkaitan
diberikan

1. Murid diminta BBM


menbuat latihan Buku teks aktiviti
pengukuhan
seperti yang KB
diberikan oleh guru Penyelesaian
2. Murid yang lemah masalah
diberi bimbingan
Latihan Pengukuhan: untuk menjawab
Langkah 3
Buku teks aktiviti m/s 109 soalan yang
15 minit
diberikan.

1. Guru bertanyakan
adakah
Rumusan kognitif dan social. pembelajaran hari KB
ini seronok Membuat
Penutup ataupun tidak? perkaitan
5 minit Membuat
2. Murid diminta refleksi
membuat rumusan
pembelajaran pada
hari ini dengan
bimbingan guru.
