Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (3)

Nama Guru Pelatih : NGOO SIEW HONG


Mata Pelajaran : MATEMATIK
Bilangan Murid : 31 orang
Tahun : 5
Tarikh : 09 10 - 2014
Masa : 11:10 a.m. 11:40 a.m. (30 minit)
Tajuk : Masa dan Waktu
Objektif Pembelajaran : Mengguna dan mengaplikasikan pengetahuan tentang masa dan waktu
untuk mencari tempoh masa.

Hasil pembelajaran : Pada akhir sesi PdP, murid-murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan operasi tambah,
tolah, darab dan bahagi berkaitan masa dan waktu.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah pelajari :
1. hubung kait unit masa di antara jam, minit dan saat.
2. Operasi tambah, tolak, darab dan bahagi berkaitan masa dan waktu.
Kemahiran berfikir : Menghubungkait, menyelesaikan masalah
Bahan Pengajaran : Jam dinding, Slaid soalan penyelesaian soalan, Visualizer,
lembaran kerja
Nilai : Menghargai masa, cekap, teliti dan kerja berpasukan.
Penilaian : 1. Interaksi secara lisan.
2. Kerja kumpulan.
Integrasi Inovasi yang diterapkan : 1. Dapat menyelesaikan masalah dengan pelbagai cara,
bekerjasama dalam kumpulan serta berani membuat
keputusan.
2. Dapat mencerna idea melalui pengalaman dan pemerhatian.







Langkah /
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pembelajaran Pengajaran
Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
Tempoh masa
pergi-balik dari
kelas ke pejabat
guru.







Guru menunjukkan
jam dinding dan
bertanya:
Pukul berapa
sekarang?
i.

Guru meminta
seorang murid pergi
ke pejabat guru
mengambil buku
latihan Matematik
dan balik ke kelas.







Guru bertanya:

i. Berapakah tempoh
masa kawan kamu
ambil untuk ke
pejabat guru dan
balik ke kelas?
ii.Kalau kawan
kamu berlari
ke pejabat guru,
adakah dia akan
mengambil masa
yang lebih
singkat?

Murid melihat muka
jam dinding yang
tergantung di
hadapan kelas dan
menjawab soalan
guru:
(11.10 pagi)
Murid tersebut
keluar pada 11:10
pagi .
Murid yang lain pula
lihat jam dinding dan
nyatakan masa murid
tersebut balik ke
kelas.
(Murid tersebut
dijangka balik ke
kelas pada 11:13
pagi.)

Murid menjawab
soalan guru:
i. (3 minit)




ii. (Ya)


BBM:
jam dinding


Nilai murni:
Menghargai
masa














Menjana idea
murid.
Perkembangan
Langkah 1
(8 minit)
Mencari
penyelesaian
dan
mencari alternatif
penyelesaian
soalan.


Guru menayangkan
slaid soalan
penyelesaian
masalah
kepada murid.












Guru minta murid
baca soalan yang
ditayang.
Guru berbincang
dengan murid cara
penyelesaian:
Bagaimana caranya
untuk menyelesaikan
masalah tersebut?

Apakah operasi
matematik yang perlu
digunakan?



Murid perhatikan
masalah yang
ditayang oleh cikgu.













Murid membaca
soalan yang
ditayang.

Murid menunjukkan
cara penyelesaian
masing-masing di
atas sehelai kertas.

Dua orang murid
diminta
menunjukkan cara
penyelesaiannya di
papan hijau.

Murid-murid lain
menunjukkan cara
penyelesaian yang
berlainan di papan
hijau.
Penekanan
terhadap kaedah
penyelesaian
yang berbeza.



Soalan Penyelesaian Masalah:
Mei Mei dan kakaknya Mei Kee keluar rumah pada masa yang
sama dan mengayuh basikal mereka ke sekolah yang jauhnya 8
kilometer.
Mei Mei mengayuh basikal pada kadar 2 kilometer dalam 3
minit.
Berapa lamakah Mei Mei ambil untuk sampai ke sekolah?
Mei Kee mengayuh basikal pada kadar 1 kilometer dalam 2
minit.
Berapa lamakah Mei Kee ambil untuk sampai ke sekolah?

Siapa sampai dulu ke sekolah?

Langkah 2
(12 minit)
Aktiviti
berkumpulan
Kumpulan 1 & 4
En. Lim suka
pergi ke muzium
dan boleh
menghabiskan
masa selama 2
jam di sana. Dia
akan mengambil
masa 40 minit
untuk melihat
lukisan dan 45
minit untuk
melihat ukiran
pasu. Berapa
minit lagi yang
tinggal untuk dia
melihat pameran
barangan purba?

Kumpulan 2 & 5
John menulis nota
untuk ibunya. Dia
mengambil masa
62 saat untuk
mencari pen, 48
saat untuk
mencari kertas
dan 58 saat untuk
menulis notanya.
Adakah masa
yang diambil oleh
Latif untuk
menulis nota
tersebut melebihi
3 minit?
Tunjukkan cara
kamu mendapat
jawapannya.

Kumpulan 3 & 6
Pada setiap pagi,
David akan
Guru membahagikan
murid kepada enam
kumpulan.

Guru memberi
masalah yang
berlainan situasi dan
meminta murid
menyelesaikannya
dalam kumpulan
dengan
menggunakan
kreativiti
masing-masing.

Guru mempamerkan
hasil dapatan murid
melalui visualizer.








Guru mengulaskan
hasil dapatan setiap
kumpulan dan
penilaian setiap
kumpulan.
Murid dibahagi
kepada 6 kumpulan.


Murid-murid
berbincang dalam
kumpulan cara
penyelesaian
masalah yang
diperolehi dan
menulis prosedur
penyelesaian di atas
sehelai kertas putih.


Wakil kumpulan
membentangkan dan
menceritakan hasil
dapatan dan ulasan
mereka.

Murid membuat
penilaian dan
perbandingan di
antara kumpulan.

Murid menilai kerja
kumpulan lain dan
memberi markah.
Hubungkaitkan
operasi tambah,
tolak, darab dan
bahagi dalam
proses
penyelesaian
masalah.


Mencungkil
pemikiran
murid.

Menyelesaikan
sesuatu masalah
dengan pelbagai
cara.


Nilai murni:
cekap, teliti,
kerja
berpasukan,
menghargai
masa


bersenam dengan
berjalan dan
pulang ke tempat
dia mula berjalan
pada pukul 7.00
pagi.

Sekiranya David
mengambil
tempoh masa
berjalan selama 1
jam dan 30 minit,
pada pukul
berapa David
mula berjalan?

Penutup
(5 minit)
Latihan
pengayaan untuk
disiapkan di
rumah.







Membuat
rumusan

Guru mengedarkan
lembaran kerja
sebagai aktiviti
pengayaan.

Guru memberi
arahan kepada murid
supaya menyiapkan
lembaran kerja di
rumah.

Guru membimbing
murid membuat
rumusan untuk
pelajaran pada hari
ini.

Murid menerima
kertas
lembaran kerja.


Murid-murid
diarahkan
supaya membuat
aktiviti pengayaan
dirumah

Murid-murid
membuat rumusan
pelajaran:
Setiap masalah
mempunyai cara
penyelesaian yang
berlainan, akhirnya
memperolehi
jawapan yang sama.



Refleksi:
Secara keseluruhan, aktiviti pembelajaran dan pengajaran ini berjalan dengan lancar seperti yang
dirancangkan. Hasil pembelajaran pada sesi pembelajaran dan pengajaran ini tercapai.
Murid-murid dapat menyelesaikan masalah dengan cara yang berlainan untuk soalan yang sama
seperti masalah dalam langkah 1 dan 2:
Masalah langkah 1:
Cara Penyelesaian 1: Cara Penyelesaian 2:












Masalah langkah 2:
Cara Penyelesaian Kumpulan 1: Cara Penyelesaian Kumpulan 4:
















Cara Penyelesaian Kumpulan 2: Cara Penyelesaian Kumpulan 5:












Cara Penyelesaian Kumpulan 3: Cara Penyelesaian Kumpulan 6:









Murid-murid melibatkan diri secara aktif dalam proses pengajaran dan pembelajaran, terutamanya
aktiviti kumpulan. Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat
menyelesaikan masalah harian yang melibatkan operasi tambah, tolah, darab dan bahagi berkaitan
masa dan waktu dengan cara kreativiti dalam kumpulan masing-masing.












Matematik Tahun 5
Masa dan Waktu (Lembaran Kerja)

Nama: ________________________
Kelas: ________________________ Tarikh: __________________
A. Selesaikan yang berikut dalam bentuk lazim.
1. Malik mengambil masa 4 minit untuk mencuci satu tingkap. Berapa minitkah yang akan
digunakannya untuk mencud 8 tingkap?



2. Waktu untuk tayangan filem disenaraikan di bawah:
Masa tayangan bermula:
Pertama : 2.00 p.m
Kedua : 3:30 p.m
Ketiga : 5:00 p.m.
Keempat : ?
Kalau corak masa ini bersambung. pukul berapakah untuk tayangan keempat?




3.


Satu pertunjukan yang mengambil tempoh masa 3 jam tamat pada 10:15 p.m.. Pada pukul
berapakah ia bermula ?



4. Satu kelas piano bermula pada jam 11:45 a.m. dan tamat pada jam 3:00 p.m. Berapa
tempoh masa kelas piano itu ?
