Anda di halaman 1dari 6

BIDANG 2 : MEMBUAT CORAK DAN REKAAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun : 3 Dinamis (3 Mac 2017)


Tema : Alam Semulajadi
Tajuk : Kolaj (Aquarium Ikan)
Masa : 8.40 pagi 9.40 pagi (60 minit)
Media : Alat Pensel, gunting
Bahan Kertas lukisan, kertas warna pinggan kertas dan gam
Bahan Bantu Mengajar : Hiasan Dinding dengan corak lipatan dan guntingan
EMK : Kreativiti, dan Inovasi

STANDARD KANDUNGAN:
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna, kepelbagaian
dan kontra yang terdapat pada alam semulajadi, dan karya seni dalam penghasilan
gambar dalam teknik kolaj.
2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual menerusi
penentuan media dan teknik dalam aktiviti membuat kolaj.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan
kolaj.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN:

1.1 Persepsi estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa
seni visual yang ada pada kolaj

1.1.1 Unsur seni


1.1.1.1 Rupa organik atau geometri atau gabungan rupa
1.1.1.2 Jalinan Sentuh atau tampak
1.1.1.3 Warna Primer dan sekunder atau kedua-duanya.
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1 Kontra - warna
1.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media
serta proses dan teknik dalam penghasilan kolaj.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat Pensel, gunting
1.2.1.2 Bahan Kertas lukisan, kertas warna, pinggn kertas dan gam
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
kolaj.

1.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman


bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

1.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual.
1.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan
1.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif Pembelajaran

1. Menghasilkan gambar menggunakan teknik kolaj dengan menekankan bahasa seni


visual.
2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
3. Membuat apresiasi terhadap karya.

LANGKAH / AKTIVITI PANGAJARAN & PEMBELAJARAN


CATATAN/ILUTRASI
MASA GURU MURID

SET INDUKSI 1. Guru memaparkan 1. Murid menyanyi Kaedah :


5 minit video lagu IKAN JOJO bersama-sama lagu - Pemerhatian
kepada murid-murid. IKAN JOJO - Komunikasi dua hala
2. Guru bertanya kepada 2. Murid memberikan
murid-murid mengenai jawapan Strategi : Berpusatkan
a) Ikan
video yang ditayangkan. guru dan murid
b) Kelabu/biru/merah/
a) Apakah haiwan
kuning
peliharaan Jojo? 3. Memberi respon BBM : LCD, Komputer
b) Apakah warna riba
terhadap soalan guru
haiwan peliharaan a) Saya (murid-murid)
Didi dan Jojo? b) Kucing/arnab/ikan
3. Guru bertanya
mengenai pengalaman
sedia ada murid
mengenai haiwan
peliharaan
a) Siapa pernah
memelihara haiwan
peliharaan?
b) Apakah haiwan yang
kamu paling gemar?

PERSEPSI 1. Guru memperkenalkan 1. Murid menumpukan BBM : Karya kolaj


ESTETIK tajuk pelajaran pada hari perhatian kepada guru
5 minit ini 2. Murid menjelaskan Kecerdasan pelbagai
2. Guru memaparkan unsur seni dan prinsip Verbal linguistik
gambar dengan teknik rekaan yang terdapat
kolaj pada karya Strategi: Berpusatkan
3. Guru menyatakan guru
definisi kolaj
4. Guru membincangkan
Nilai : Fokus, mendengar
bahasa seni visual yang
arahan
ada pada karya.

APLIKASI 1. Guru menunjukkan alat 1. Senarai alat dan bahan Strategi :


SENI dan bahan yang yang diperlukan : - Penerangan (tunjuk
Perkembangan digunakan untuk Alat - gunting dan cara),
10 minit menghasilkan karya pensil - Pemudahcara
2. Guru menerangkan Bahan kertas
senarai alat dan bahan warna, kertas lukisan, EMK : Kreativiti, dan nilai
yang tepat serta pinggan kertas dan murni
kegunaannya gam
3. Guru membuat
demonstrasi cara
menghasilkan karya
kolaj
Langkah 1

Potong kertas warna


kepada bahagian-
bahagian kecil

Langkah 2 2. Murid memberi


perhatian dan
Gam kertas warna pada
memerhatikan
templet yang telah
demonstrasi yang
diberikan mengikut
dilakukan oleh guru
kreativiti dan kemas
Langkah 3 3. Murid memerhatikan

Gam kertas warna


memenuhi gambar
menggunakan pelbagai
warna yang bersesuaian
setiap langkah-
langkah dengan teliti

Langkah 4

Potong templet dan


tampal pada pinggan.
Gantung pinggan
dengan reben.

Karya kolaj yang


telah siap

EKSPRESI 1 Guru mengagihkan alat 1 Murid menyediakan alat Strategi : Berpusatkan


KREATIF dan bahan kepada dan bahan yang dibawa murid
Perkembangan murid-murid sendiri
25 minit 2 Guru membimbing murid 2 Murid mula memotong Nilai : Fokus, kerjasama,
dalam penghasilan kertas warna kepada tolong-menolong,
gambar dengan teknik bagaian-bahagian kecil mendengar arahan
kolaj 3 Murid menampal kertas
warna pada templet
bergambar kucing yang
telah dberikan
4 Murid menghasilkan
karya gambar kucing
dengan teknik kolaj
APRESIASI 1. Guru memberi arahan 1. Murid mempamerkan - Unsur seni
SENI kepada murid supaya hasil karya mereka - Prinsip rekaan
10 minit berhenti melakukan 2. Membuat penilaian
aktiviti dan berdasarkan bahasa Kriteria:
mempamerkan hasil seni visual, - Penggunaan alat
karya mereka kepada kekemasan, bahan
rakan-rakan kekreatifan dan - Kemahiran teknik
2. Guru menjalankan sesi - Keaslian idea
kebersihan
apresiasi terhadap 3. Murid saling berdasarkan tema
- Kreativiti
beberapa orang murid menghargai
- Kemasan
3. Guru memberi menceritakan hasil
bimbingan sepanjang karya sendiri dan
proses apresiasi rakan-rakan
berlangsung menggunakan bahasa
4. Guru memuji dan seni visual dengan
memberi galakan bantuan guru
kepada semua murid 4. Murid menjalankan
5. Guru memberi arahan tugas mengikut arahan
supaya murid mula guru
mengemas dan
mengekalkan
kebersihan kelas

PENUTUP 1. Guru mengulangi tajuk 1. Merumuskan tajuk dan - Nilai menghargai


5 minit pada hari ini dan menerapkan nilai keindahan karya
menerapkan nilai murni - Kerjasama dalam
yang bersesuaian. menghasilkan karya
- Mendengar arahan
dengan baik

Nama : Tajuk : Kelas :
