Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2

Matapelajaran Pendidikan Kesenian


Kelas/Tahap Tahun 3 / Tahap 1
Bil. Murid 20 orang
Tarikh 22 April 2018
Masa 8.00a.m – 9.00a.m
Bidang Kegiatan Membentuk dan Membuat Binaan
Tema/Tajuk Alam Semula jadi (buah-buahan)
Kemahiran/fokus Lipatan dan Guntingan
Pengetahuan Sedia Ada  Murid pernah melihat pelbagai topeng di cerita atau
televisyen.
 Murid pernah menggunting dan menampal.

Alat dan Bahan Gunting, pensel warna atau krayon, kad manila, gam, dan
bahan hiasan yang sesuai.

Hasil Karya Topeng Serkup


Elemen Merentasi TMK, Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan, Nilai murni
Kurikulum

Standard Kandungan:

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti bentuk, ruang jalinan dan
imbangan yang terdapat pada alam semula jadi dan karya seni dalam penghasilan
topeng serkup.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media
dan teknik dalam penghasilan topeng serkup.
3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penghasilan stabail.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni, dan budaya.
Standard Pembelajaran:
3.1 Persepsi Estetik:
Murid boleh membuat pemerhatian dan mengetahui bahasa seni visual dari segi bentuk, ruang,
imbangan dan jalinan.
3.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1 Bentuk - konkrit
3.1.1.2 Ruang – jalinan
3.1.1.3 Jalinan – tampak dan sentuh

3.1.2 Prinsip rekaan


3.1.2.1 Imbangan – semetri

3.2 Aplikasi Seni:


Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik
dalam penghasilan topeng serkup.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam
penghasilan karya
3.2.1.1 Alat – gunting
3.2.1.2 Bahan –pensel warna atau krayon, kad
manila, gam, dan bahan hiasan yang sesuai.

3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam


penghasilan karya.

3.3 Ekspresi Kreatif :


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta
kemahiran teknik dan proses dalam menghasilkan topeng serkup.
3.3.1 Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatif
3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik yang bersesuaian dalam
penghasilan topeng serkup.
3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual : bentuk, ruang, imbangan,
dan jalinan dalam penghasilan karya.
3.4 Apresiasi Seni :
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan

Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat topeng serkup
2. Menghasilkan topeng serkup yang menarik menggunakan bahan yang sesuai.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.

LANGKAH PERKEMBANGAN ISI AKTIVITI P&P STRATEGI


PENGAJARAN/MASA PELAJARAN /GAMBARAJAH
/NILAI/CATATAN

Set Induksi Memainkan video dikir Guru memainkan TKP :


“Buah Buahan video lagu. Kecerdasan
(5 minit) Tempatan” Pelbagai-
menggunakan Komputer Murid mendengar Muzik, Linguistik, Ruang,
dan LCD. dan mengikut guru Kinestetik.
menyanyikan lagu
Contoh soalan : tersebut. BBM : TMK
1. Siapa pernh “Lagu buah-buahan
makan buah- Murid membuat tempatan”
buahan? pergerakan dan
2. Apa buah-buahan menepuk tangan
tempatan yang mengikut rentak lagu
terdapat dalam tersebut.
video tadi?
Guru bersoal jawab
dengan murid
mengenai lirik lagu
berkenaan.

Persepsi Estetik Membuat persepsi dan Guru menunjukkan KB : Pemerhatian, HOM


pemahaman bahasa seni gambar beberapa (berfikir fleksibel)
Fasa Persediaan visual seperti bentuk, jenis buah-buahan
ruang jalinan dan tempatan EMK : Keusahawanan
(10 minit) imbangan yang terdapat menggunakan
dalam penghasilan aplikasi “power BBM : “Slide Power
topeng serkup. point”. point”
Contoh soalan : Guru bersoal jawab
1. Apakah bahan tentang gambar
yang sesuai dengan murid dan
digunakan untuk mengaitkan dengan
menghasilkan tajuk.
topeng serkup?
2. Apakah jenis-jenis Guru bersoal jawab
topeng yang dengan murid
kamu ketahui? tentang media yang
3. Apakah kegunaan sesuai untuk
topeng? membuat topeng
serkup.

Aplikasi Seni Mengaplikasikan Guru memberi KB : Penjanaan idea


pengetahuan dan penerangan
(10 minit) kefahaman bahasa seni berkaitan aktiviti Strategi : belajar cara
visual menerusi yang akan belajar
penentuan media dan dijalankan.
teknik dalam penghasilan BBM : Carta alir, aplikasi
topeng serkup. Guru menunjukkan TMK (BookWidget)
topeng serkup yang
Carta alir yang dihasilkan telah siap.
dari aplikasi
“Bookwidget” Guru menunjukkan
bahan yang
digunakan untuk
membuat topeng
serkup.

Guru membuat
demontrasi membuat
topeng serkup
secara berperingkat
menggunakan carta
alir.

Ekspresi kreatif Mengaplikasi Guru mengharahkan KB : Penambahbaikan


murid menghasilkan da penilian
pengetahuan dan
Fasa imaginasi topeng serkup.
kefahaman bahasa seni HOM : menggunakan
Fasa perkembangan Murid melakukan penetahuan sedia ada.
visual menerusi
aktiviti membuat
(25 minit) penghasilan topeng topeng serkup TP : Konstruktivisme
dengan bimbingan
serkup oleh setiap
guru. EMK : Kreativiti, inovasi,
pelajar. keusahawanan
Contoh topeng serkup Proses penghasilan
yang telah selesai :
dihasilkan : Langkah 1
Murid melipat kertas
manila kepada 3
bahagian yang sama
besar.

Langkah 2
Murid melakarkan
gambar buah di atas
kad manila.

Langkah 3
Guntingkan bentuk
buah.

Langkah 4
Guntingkan lubang
‘mata’ topeng
serkup.

Langkah 5
Mewarnakan gambar
buah.

Langkah 6
Cantumkan kedua-
dua hujung topeng.

Apresiasi seni Apresiasi terhadap karya Murid mempamerkan KB : Penilaian dan


hasil kerja dengan pelaksanaan
sendiri dan rakan
Fasa perkembangan memakai topeng
berpandukan bahasa serkup. EMK : kreativiti, invasi,
Fasa tindakan keusahawnan
seni visual, sejarah seni,
Murid menceritakan
(7 minit) dan budaya. hasil kerja sendiri
kepada rakan-rakan.

Penutup Nilai murni : Guru merumuskan isi KB : Membuat rumusan


Bekerjasama, tekun, pembelajaran dan
(3 minit) gigih, teliti, kemas. menerap nilai murni
yang bersesuaian.
