Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Bidang

Membentuk dan Membuat binaan

Aktiviti

Lipatan Kertas

Mata Pelajaran

Pendidikan Seni Visual

Tahun

4 Melur

Tarikh

10 Jun 2015

Hari

Jumaat

Masa

10 pagi 11 pagi

Tema

Burung Kesayangan Saya

Tajuk

Origami Burung

Media

Alat Gunting atau pembaris, benang

Bahan Bantu Mengajar

LCD, computer, gambar origami, benang, jarum, gunting, kertas origami dan contoh
origami.

Standard kandungan

1.1 Persepsi Estetik


Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu ruang, kepelbagaian serta ritma dan pergerakan yang terdapat dalam objek
buatan manusia dalam penghasilan origami burung.
1.2 Aplikasi Seni
Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penggunaan media dan teknik dalam aktiviti penghasilan
origami burung.
1.3 Ekspresi Kreatif
Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan origami burung.
1.4 Apresiasi Seni
Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

Standard Pembelajaran
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada origami burung.
2.1.1

Unsur Seni

2.1.1.1 Bentuk - Konkrit


2.1.1.2 Ruang Nyata
2.1.2

Prinsip Rekaan

2.1.2.1 Kepelbagaian Bahan , warna dan saiz


2.1.2.2 Ritma dan pergerakan Objek
2.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan origami
burung.
2.2.1

Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

2.2.1.1 Alat gunting atau pembaris


2.2.1.2 Bahan benang, kertas warna, benang dan jarum
2.2.2

Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

2.2.2.1 Teknik Binaan


2.3 Ekspresi kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam
penghasilan origami burung secara kreatif.
2.3.1

Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

2.3.2

Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan diorama.

2.3.3

Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilkan karya.

2.4 Apresiasi Seni


Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpuka pada aspek bahasa seni visual.
2.4.1

Mempamerkan origami burung yang dihasilkan.

2.4.2

Menceritakan pengalaman sendiri dalam poses penghasilan origami burung.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


Objektif Implisit
a. Memahami bagaimana untuk menghasilkan binaan origami burung menggunakan teknik lipatan kertas
b. Menikmati hasil karya sebagai hiasan dalam kajian seni origami
Objektif Eksplisit
a.
b.
c.
d.

Menghasilkan origami burung menggunakan teknik seni lipatan kertas


Merancang, melipat dan membentuk origami burung mengikut proses artistik
Menyusun kedudukan burung dengan menggantung tali
Mengamalkan kerja secara teratur, sabar dan berdisiplin

Estetika
a. Murid dapat menghayati keindahan dan kesenian origami burung
Pengetahuan Sedia Ada

: Murid pernah lihat origami dan pernah lihat burung dan haiwan-haiwan lain

Penerapan Nilai Murni

: Memupuk sifat sabar, tekun, kasih sayang, kerjasama dan meningkatkan kreativiti murid

Penggabungjalinan kemahiran :
a) Pendidikan Muzik : Menyanyi lagu Burung Kakak Tua
b) Seni pergerakan / Pendidikan Jasmani
Melibatkan koordinasi mata dan motor halus iaitu jari dan tangan
Menggerakkan tangan dan badan, membongkokkan badan dan lompat setempat sambil mendengar lagu Burung
Kakak Tua

Isi Pelajaran

Langkah /
Masa
Set Induksi

Rangsangan isi pelajaran dan fokus isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan


I.

(5 minit)

Pembelajaran
Guru mengajak murid
menyanyi bersama-

Guru menayangkan klip video lagu Burung

sama untuk menarik

Kakak Tua berserta dengan lirik lagu.

perhatian murid-murid
dengan memberikan
gambaran origami
II.

kepada mereka.
Murid menyanyi
beramai-ramai sambil
mengikut seni kata

Soalan :
1. Apa itu Origami?

III.

2. Pernahkah mereka melihat kertas yang


berlipat-lipat dan akhirnya menjadi bentuk

IV.

tertentu?

lagu pada klip video.


Guru menyoal muridmurid tentang origami.
Murid menjawab
soalan guru dengan
pelbagai jawapan yang

V.

Strategi/ BBM/ KBKK/Nilai

mereka tahu
Guru memperkenalkan

Strategi :
BBM
KBKK
Nilai

Kontekstual
:
LCD
komputer
:
Menghubung kait
:

Prihatin
Bersungguh-

sungguh
Kasih sayang

tajuk pelajaran pada


hari ini iaitu membuat
origami burung.
Langkah 1
(5 minit)

Pengenalan origami

I.

perhatian terhadap

Guru menerangkan jenis alat dan bahan yang


hendak digunakan.
1)
2)
3)
4)

Murid memberi

II.

penerangan guru.
Murid mengambil alat
dan bahan dari guru.

- Kertas Warna
- Kertas Putih
- Akhbar
- Majalah

BBM

:
Contoh origami

KBKK :
-

Menghubung kait

Nilai :

- Jarum

(10 minit)

Kontekstual,
TKP

burung

4) Gunting

Tunjukcara/ Demontrasi

2) - Benang

Langkah 2

Strategi :

I.

kasih sayang
hormat- menghormati

Murid melihat aktiviti


melipat kertas seperti
yang ditayangkan oleh
guru.

Strategi:
-

Teori kecerdasan
pelbagai

BBM :

Contoh hasil karya


origami

Guru menunjukkan video demonstrasi


cara menghasilkan origami bentuk
burung.

KBKK :
- Mengumpul dan
mengelaskan
Nilai :
- Prihatin
- Ketekunan
- Kesungguhan
berkerjasama

Menunjukkan cara melipat kertas dengan


betul kepada murid-murid.

Demontrasi origami burung


Langkah-langkah:
1) Sediakan kertas warna bersaiz segi
empat sama

2) Lipatkan kertas membentuk segi tiga

3) Lipatkan pula mengikut garis putus-putus


yang ditunjukkan

4) Ambil sebelah helaian segitiga kecil itu


dan lipatkan ke arah bertentangan.

5) Lipat dua dari satu bucu ke bucu satu lagi

6) Kemudian, lipat ke bawah seperti rajah


untuk membentuk sayap.

7) Akhir sekali, lukiskan bulatan hitam


sebagai mata burung.

8) Hias origami mengikut kreativiti masingmasing

Langkah 3

Penghasilan Origami

(30 minit)

(gerak kerja)

I.

Guru meminta
murid duduk dalam
kumpulan dan

Aplikasi kefahaman murid dan kemahiran murid

menyuruh murid

dalam menghasilkan lipatan origami burung.

membuat lipatan
origami satu
persatu mengikut
cara yang telah

Strategi :
- Konstruktivisme
BBM :

Contoh hasil karya


origami

KBKK :
- Membuat penilaian dan
kritikan

II.

guru modelkan.
Murid menyiapkan
tugasan melipat
origami dengan
menggunakan

Nilai :
- Ketekunan
- Keprihatinan
- Teliti
- Bersungguh-sungguh

teknik lipatan
Kemuncak
(5 minit)

1. Apreasiasi pengajaran dan pembelajaran


2. Penilaian pencapaian pengajaran guru

I.

kertas.
Guru mengedarkan
tali kepada setiap

dan pencapaian murid

kumpulan dan
meminta mengikat
origami burung
II.

pada tali tersebut.


Murid
mempamerkan
hasil kerja yang

III.

telah dihasilkan.
Guru memberi
komen tentang
kekemasan

IV.

origami.
Guru memberi
pujian pada hasil

V.

murid yang baik.


Guru memilih hasil
kerja yang terbaik

Strategi :
- Masteri
BBM :
- Origami burung

KBKK :
- Membuat penilaian dan
kritikan
Nilai :
- Prihatin
- Bersungguh-sungguh

untuk dipamerkan
dan digantung di
dalam kelas dan
dijadikan motivasi
kepada murid lain
untuk
menghasilkan
Penutup

Guru bertanyakan beberapa soalan kepada

(5 minit)

murid-murid.

I.

karya yang terbaik.


Murid menjawab
soalan guru
dengan pelbagai

1.Adakah kamu sudah faham apa itu origami?


2.Bagaimanakah perasaan kamu sepanjang
menghasilkan origami bentuk burung?
Memberi pujian kerana murid dapat memahami
tajuk hari ini.
Membuat sesi refleksi dan membuat penilaian
objektif pengajaran pada hari ini.
Menyanyi sambil melakukan senaman
Burung Kakak Tua- gerakkan tangan seperti
burung terbang

jenis jawapan.

Strategi :
-

Masteri
KBKK

BBM :
- LCD
- komputer
- origami burung
KBKK :
- gabungjalin Pendidikan
Muzik dan Seni
Pergerakan/
Pendidikan Jasmani
Nilai :
- bersemangat
- kerjasama
- prihatin

Hinggap di jendela- mencangkung


Nenek sudah tua

- Berdiri kemudian
membongkokkan badan

Giginya tinggal dua- Mengilaskan pinggang


Let cum letcum

- lompat ke depan dan ke


Belakang

II.

Guru menjalankan

Letcum u la la 2x - lompat setempat

sesi penutup

Letcum letcum

dengan menyanyi

Letcum u la la Burung kakak tua

semula lagu burung

- gerakkan tangan seperti burung terbang

kakak tua sambil


melakukan gerakan
berpandukan
III.

gerakan guru.
Murid menyanyi
sambil melakukan
gerakan
berpandukan
gerakan guru.
