Anda di halaman 1dari 7

3

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU

RPH 1

BAHASA MELAYU TAHUN 3


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH

: 5 April 2016

MASA

: 1200 - 0100 (60 MINIT)

TEMA

: KEBUDAYAAN

TAJUK

: PAKAIAN TRADISIONAL

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)


1

3
TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU

RPH 1

(KEMAHIRAN MEMBACA)
Tahun
Bil Murid
Masa
Mata Pelajaran
Tema
Tajuk

: 3 Ungu
: 28 orang
: 1200-0100 (60 minit)
: Bahasa Melayu
: Kebudaayan
: Pakaian Tradisional

STANDARD KANDUNGAN
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara
semula dengan tepat menggunakan sebutan yang
jelas dan intonasi yang betul.

Objektif

STANDARD PEMBELAJARAN
Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk
dengan betul.

Pada akhir pengajaran, murid dapat:


i. bercerita dengan tepat tentang pakaian tradisional yang diketahui menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk
dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
ii. bercerita dengan tepat tentang pakaian tradisional yang terdapat dalam maklumat pantun dan yang dilayari
daripada pantun yang dibaca.
Sistem Bahasa
Tatabahasa: Kata nama khas
Sebutan dan intonasi
Pengisian Kurikulum

Ilmu:

Kebudayaan
2

3
TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU

RPH 1

Nilai Murni: Kerjasama, hormat-menghormati


Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Kemahiran Bernilai Tambah
Kemhiran Berfikir
: Menghubung kait, menjana idea
Kecerdasan Pelbagai
: Verbal linguistik, Interpersonal.
Pembelajaran kontekstual
: Menghubung kait , Menjana idea

Bahan bantu mengajar


Jenis
1

Slaid power point

Kad gambar

Lampiran aktiviti.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid tahu akan kepelbagaian kaum di Malaysia


Langkah
/masa
Set Induksi
1200 - 1205
(5 minit)

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Video Pakaian
Tradisional

Guru menunjukkan video yang bertemakan

Soalan:

Pakaian Tradisional kepada murid-murid.


Guru meminta murid menonton video yang

ditayangkan.
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai

video tersebut.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

1. Apakah yang anda


dapat perhatikan dalam
video tersebut?
2. Siapakah yang terlibat

Catatan
BBM

Video

Menghubung kait,
menjana idea

KB

Strategi
3

3
TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU
di dalam gambar
tersebut?

RPH 1

pelajaran pada hari tersebut

Berpusatkan Murid
dan Bahan

Kecerdasan Pelbagai

Verbal-Linguistik

Teknik :

Langkah 1
1205 1220
(15 minit)

1. Bercerita dengan
menyebut
perkataan/frasa
dengan betul

Guru mempamerkan gambar ransangan yang

berbeza menggunakan slaid powerpoint.


Guru menerangkan secara ringkas gambar

yang dipamerkan kepada murid-murid.


Guru memilih beberapa orang murid secara

BBM

menggunakan frasa yang sesuai.


Contoh: sari, dhoti, baju melayu, baju kurung,

Slaid
Lampiran 1

Verbal linguistik
Interpersonal
Kinetik

Nilai Murni

tradisional yang terdapat di Malaysia

KB

rawak untuk bercerita tentang gambar pakaian


tradisional dengan pernyataan yang sesuai.
Murid bercerita tentang gambar pakaian

Soal Jawab

Saling Bekerjasama

Strategi

cheongsam, samfu

Berpusatkan murid
dan bahan

Kreativiti

Memadankan

3
TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU

RPH 1

gambar dengan
ayat yang sesuai.
Langkah 2
1220 1240
( 20minit)

1. Bercerita
menggunakan ayat
tunggal atau ayat
majmuk

Guru membentuk kumpulan murid dan setiap

kumpulan terdiri daripada 5 orang.


Setiap kumpulan diberikan gambar-gambar

yang berlainan.
Dalam kumpulan, murid berbincang bersama-

BBM

Slaid
Lampiran 2
Lembaran kerja 2

Menghubung kait,
menjana idea

KB

sama dan setiap murid memilih untuk


menceritakan tentang ciri, warna atau kaum
kesesuaian, jantina pakaian tradisional

Strategi

tersebut menggunakan ayat tunggal atau ayat

majmuk.

diakses
3. Membina dan menulis

yang telah dicatatkan.


Murid diberi lembaran kerja untuk menulis ayat

dengan merujuk maklumat.


Murid mencantumkan gambar dengan

Verbal-Linguistik
Interpersonal

Nilai:

memadankan pasangan yang sesuai bagi

Klasifikasi

Kecerdasan Pelbagai

majmuk yang sesuai berdasarkan gambar

ayat.
4. Bercerita isi pantun

Teknik :

pakaian tradisional berdasarkan maklumat

2. Bercerita daripada
maklumat yang

Murid atau wakil kumpulan bercerita tentang

Berpusatkan Murid
dan Bahan

pakaian tradisional.
Murid bercerita tentang pakaian dan majlis
yang sesuai untuk dipakai.
5

Tolong menolong.
Baik hati
Hormat-

3
TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU

RPH 1

menghormati
Langkah 3

Penilaian:

1240 1255

1. Murid bercerita tentang salah satu pakaian

BBM

tradisional kaum, di Malaysia dan menyatakan

(15minit)

kelebihannya menggunakan ayat tunggal atau ayat

Lembaran kerja

Menjana idea

KB

majmuk yang gramatis secara bertatasusila.


Pengayaan:

Objektif penilaian

1. Murid bercerita dengan rakan tentang cara

Membaca dan

membuat pakaian tradisional, berdasarkan kad

menyenaraikan dua

gambar.

daripada tiga nilai yang

2. Murid membina ayat tunggal atau ayat majmuk


tentang cara membuat pakaian tradisional

terkandung dalam petikan


imlak.

berdasarkan gambar.
Pemulihan :
1. Murid secara berpasangan bercerita tentang
pakaian tradisional yang mereka miliki.
2. Murid mendengar dan menulis jenis- jenis pakaian
tradisional yang mereka ketahui.
Penutup
1255 - 0100
(5 minit)

Penutup Kognitif :

Guru merumuskan isi pelajaran dengan

bertanyakan soalan kepada murid.


Murid-murid akan membuat rumusan tentang

Soalan:
1. Apakah yang kita

KB

KP
6

Merumus

3
TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU
pelajari hari ini?
2. Apakah contoh

menghormati
3. Baik hati

Pendidikan Moral

Nilai

negara kita?

1. Tolong menolong
2. Hormat-

Interpersonal

Ilmu

tradisional di

Penerapan nilai murni

isi pelajaran bersama dengan guru.

pakaian

Penutup Sosial.

RPH 1

Murid ditayangkan dengan satu video yang


berkaitan dengan pakaian tradisonal.
Guru menerangkan nilai murni yang terlibat
dengan menggalakkan murid memupuk nilai
tersebut ke dalam diri mereka.

Tolong menolong
Hormat-

menghormati
Baik hati
