Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Kelas Jumlah Murid Masa Tarikh Tema Tajuk Subtajuk

: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan : 4 Cemerlang : /30 orang

: 8.40 pagi hingga 9.40 pagi (60 minit) : 20 Ogos 2013 : Tema 4 : Unit 5 Kenali Budaya Malaysia Kenali dan Apresiasi Warisan Budaya Malaysia

: Aktiviti 5C : Resepi Makanan Tradisional Kita

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat: i. ii. Menampal gambar jenis-jenis makanan tradisional pelbagai kaum Menyenaraikan resepi makanan dalam bentuk peta minda berdasarkan gambar iii. Mereka cipta sebuah buku resepi makanan tradisional mengikut kreativiti

Isi Pelajaran

Jenis-jenis makanan tradisional mengikut kaum dan resepi makanan tradisional

Penerapan Nilai Murni Unsur Patriotisme Pengetahuan Sedia Ada

Bekerjasama, semangat bermasyarakat, keberanian, kesyukuran, menghargai, berbangga, yakin

: :

Berbangga dengan kekayaan warisan budaya masyarakat Malaysia Murid pernah memakan makanan tradisional termasuk makanan tradisional bagi kaum lain

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik

Kemahiran bernilai tambah : i. Kecerdasan pelbagai : Visual ruang ,kinestatik, verbal linguistik , interpersonal, intrapersonal, ii. Kemahiran Generik : berpusatkan murid dan kolaboratif, koperatif,

berpusatkan bahan iii. Kemahiran Berfikir: Memproses maklumat, menganalisis maklumat, mereka cipta iv. KBKK: Menghubungkait, merangsang pemikiran, menjana idea, menganalisis, membuat kesimpulan

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :

Bahan Gambar makanan tradisional Kertas warna a4 Manila kad Borang lembaran kerja Pen marker

Kuantiti 2 10 5 30 5

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik

Catatan

Set Induksi (5 minit) 1. Guru menampal beberapa jenis makanan tradisional di hadapan kelas. 2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang makanan tersebut. 4. Guru mengaitkan aktiviti dengan topik pembelajaran. -Pembelajaran konstektual Makanan: -nasi lemak -thosai -yong taufu -maruku -kuih bahulu -kuih bulan TKP - Visual ruang Isi Pelajaran: Makanan tradisional

Nilai Murni Menghormati Menghargai

BSPP: gambar

Langkah 1 (15 minit)

1. Guru menampal beberapa jenis makanan pelbagai kaum di Malaysia di papan putih.
2. Murid dipilih secara rawak untuk memilih dan menampal gambar makanan tradisional mengikut kaum. 3. Murid diminta untuk menampal gambar di dalam gambar rajah yang disediakan guru.

KBKK - Merangsang pemikiran - Menghubungkait

Isi Pelajaran: -Jenis makanan tradisional mengikut kaum

Kemahiran Generik - Berpusatkan bahan - Berpusatkan murid Kecerdasan Pelbagai - Musik - Visual ruang

Nilai Murni -Menghargai

BSPP: -gambar -rajah kaum jadual mengikut

Kemahiran Berfikir: - Mendengar - Memproses maklumat - Menganalisis maklumat

Langkah 2 (10 minit)

1.Guru menampal sekeping


gambar kuih tradisional. 2. Murid diminta untuk menyenaraikan bahan-bahan atau resepi yang digunakan untuk menyediakan makanan tradisional berdasarkan gambar yang ditampal. 3. Murid diminta untuk

KBKK: -Mengintepretasi

Isi Pelajaran: Resepi atau bahan

makanan tradisional Kemahiran Generik: -Pembelajaran kontekstual Nilai Murni - Menghargai - Berusaha Kecerdasan pelbagai: -interpersonal - Berbangga

menyenaraikan resepi makanan tersebut di dalam bentuk peta minda. 4. Murid berbincang dengan guru tentang jawapan yang betul. 5. Murid diminta untuk melengkapkan borang pengurusan grafik yang disediakan di lembaran kerja.

-visual ruang -verbal linguistik BBM: -gambar -grafik di lembaran kerja

Langkah 3 (25 minit) 1. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan. 2. Setiap kumpulan terdiri daripada 6 orang ahli. 3. Guru mengedarkan 2 helai kertas manila serta beberapa keping kertas warna dan pen marker kepada setiap kumpulan. 4. Guru meminta murid mereka cipta sebuat buku resepi gergasi makanan tradisional. 5. Setiap kumpulan diminta untuk membina sebuah buku resepi berdasarkan senarai bahan makanan tradisional yang telah Kemahiran Berfikir Mereka cipta Kecerdasan Pelbagai Kinestatik Visual-ruang Kemahiran Generik - Koperatif Berpusatkan kolaboratif murid dan BSPP: -kad manila -kertas warna -pen marker

KBKK - Mencirikan - Mengsintesis - Memproses maklumat

Isi pelajaran - resepi makanan tradisional

Nilai Murni - Bekerjasama - Menghargai

diberikan kepada setiap kumpulan. 6. Hasil kerja yang paling menarik akan diberikan ganjaran.

Penutup (5 minit)

1. Guru memilih hasil kerja


kumpulan yang paling kreatif dan diletakkan di sudut pembelajaran PSK sebagai penghargaan. 4. Guru menggunakan teknik calling speaker kepada muridmurid sebagai merumuskan pembelajaran

KBKK -Membuat kesimpulan Kemahiran Generik: -Berpusatkan murid Kecerdasan Pelbagai: -Verbal linguistik Kemahiran berfikir: -Membuat kesimpulan

Nilai Murni Menghargai Berbangga

Unsur patriotisme: Berbangga dengan

kekayaan warisan budaya masyarakat Malaysia
