Anda di halaman 1dari 11

Rancangan Pengajaran Slot Bertema

Kelas : Prasekolah Tunas Cerdik

Tarikh / Hari : 26-2-2018 (Isnin)

Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi

Bilangan Murid : 15 /15 orang

Umur : 5 & 6 tahun

Tema / Tajuk : Haiwan

Sub Tema : Haiwan Jinak

Tunjang Utama : Tunjang Keterampilan Diri

Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika

Standard Kandungan : KD 2.1 Membina konsep kendiri

FK 2.1 Meneroka pelbagai pergerakan (kesedaran ruang)

Standard Pembelajaran : KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu berkeyakinan

FK 2.1.5 Melakukan pergerakan yang berbeza kelajuan

1
Penggabungjalinan Tunjang : Tunjang Sains dan Teknologi

Tunjang Komunikasi

Objektif Pembelajaran : Pada akhir p&p, murid dapat

i) Menunjukkan sikap berkeyakinan dengan membuat topeng ayam mengikut kreativiti sendiri
ii) Melakukan pergerakan yang berbeza kelajuan mengikut muzik “Chicken Dance” secara
berkesan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat ayam.

Kemahiran Berfikir (KBKK) : Mengingat, mengecam, menjana idea, mengenal pasti, menganalisis, menilai, merumus

Penerapan Nilai : Mendengar arahan, bekerjasama, bersabar, yakin pada diri sendiri, bertolak ansur, menghormati,

menghargai, bertanggungjawab, rasional

Fokus Multiple Intelligence : Kinestetik, verbal linguistik, interpersonal, muzik, visual ruang

Kosa Kata : Menamakan, membuat, menyatakan, melakukan

Bahan Bantu Mengajar : Puzzle, kad gambar, kad huruf, circle map, kertas warna, kertas foam, gam, gunting, tali, video

“Chicken Dance”

2
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN BAHAN CATATAN
/ MASA
Set induksi Jom Cantum Puzzle “Ayam” Puzzle “ayam” KBKK :
(5 minit) 1) Murid-murid dibahagi kepada tiga Mengecam
kumpulan. Mengenal pasti
2) Setiap kumpulan menerima puzzle
yang diberikan oleh guru. PN :
3) Setiap kumpulan mencantum Mendengar arahan
puzzle tersebut di bawah Bekerjasama
pengawasan guru. Bertanggungjawab
Rasional
Soalan KBAT :
4) Murid-murid bersoal jawab dengan
1) Apakah nama haiwan yang
guru tentang haiwan iaitu ayam. MI :
anda telah dicantum dalam
Verbal-linguistik
puzzle tersebut?
Interpersonal
2) Apakah warna ayam yang awak
pernah lihat?
TEKNIK :
3) Bagaimanakah ayam itu
Penerangan
berbunyi?
Soal jawab
4) Adakah rumah awak ternak
ayam? Bagaimana ternak ayam
tersebut?

3
Langkah 1 Mari kenal Ayam Kad gambar, kad KBKK :
(10 minit) huruf Mengecam
1) Murid-murid melihat kad gambar Mengingat
ayam dan kad huruf yang diberikan Menjana idea
oleh guru. Menganalisis

Ayam
PN :
Mendengar arahan
Ayam Bekerjasama
Circle map
Bertanggungjawab
Ayam
2) Murid mendengar penerangan
1) Omnivor
daripada guru mengenai ayam. MI :
2) Ayam betina
Verbal-linguistik
3) Ayam betina
Interpersonal
4) Berbulu
Visual ruang
5) Mempunyai jengger
6) Mempunyai cakar
TEKNIK :
7) Mempunyai sepasang kaki
I-think circle map
8) Mempunyai kening
Penerangan
9) Tinggal di sarang ayam
Soal jawab
10) Memerlukan udara untuk hidup

4
3) Murid-murid secara individu
menulis kefahaman tentang ayam
dalam bentuk i-think iaitu circle
map dengan bimbingan guru.

Soalan KBAT :
4) Murid-murid bersoal jawab dengan
1) Apakah yang anda faham
guru tentang ayam.
tentang ayam?
2) Bagaimana mengeja perkataan
ayam?
3) Adakah ayam adalah omnivor?
Kenapa?
4) Sekiranya ayam tidak makan
dan minum seminggu, apakah
kesan terhadap ayam?
5) Apakah kesan terhadap anda
semua jika termakan ayam yang
dijangkiti penyakit?

5
Langkah 2 Jom Buat Topeng Ayam Kertas foam, kertas KBKK :
(20 minit) 1) Murid-murid diberi kertas warna, warna, tali, gam, Mengingat
kertas foam dan tali yang gunting Menjana idea
disediakan oleh guru. Mengenal pasti

PN :
Mendengar arahan
Cara membuat topeng ayam : Bekerjasama
1) Melukis bentuk muka ayam di 2) Murid-murid mendengar Yakin pada diri
atas kertas warna mengikut demonstrasi yang diberikan oleh sendiri
kreativiti sendiri. guru tentang bagaimana membuat
2) Melukis jengger, kening, hidung topeng ayam. MI :
dan mulut di atas kertas foam Visual ruang
mengikut kreativiti sendiri. Interpersonal
3) Selepas itu, mengunting. Verbal-linguistik
4) Menampal jengger, kening,
hidung dan mulut di atas kertas TEKNIK :
warna tersebut. Demonstrasi
5) Mengikat tali di kedua-dua Membuat topeng
bahagian tepi muka ayam untuk Think-pair share
dijadikan topeng.

6
3) Murid-murid menunjukkan sikap
berkeyakinan dengan membuat
topeng ayam mengikut kreativiti
sendiri di bawah pengawasan
guru.

4) Murid-murid secara berpasangan


melakukan “Think Pair Share”
membentangkan hasil kerja
sendiri.
Langkah 3 Jom Bertanding “Chicken Dance” 1) Murid-murid melihat pergerakan Video KBKK :
(20 minit) daripada video “Chicken Dance” Mengingat
yang disediakan oleh guru. Menjana idea
2) Murid-murid melakukan Mengenal pasti
pergerakan mengikut iringan Mengaplikasi
muzik.
Topeng ayam
PN :
3) Murid-murid dibahagikan kepada Mendengar arahan
tiga kumpulan untuk mengadakan Bekerjasama
pertandingan tarian “Chicken Bersabar
Dance”.

7
Peraturan Pertandingan Tarian Yakin pada diri
“Chicken Dance” : 4) Murid-murid mendengar sendiri
1) Murid-murid dibahagikan penerangan daripada guru Rasional
kepada tiga kumpulan. mengenai peraturan pertandingan
2) Setiap ahli dalam kumpulan tarian tersebut. MI :
dikehendaki melakukan Kinestetik
pergerakan yang berbeza Interpersonal
kelajuan mengikut iringan muzik Verbal-linguistik
secara berkesan.
3) Setiap ahli juga perlulah TEKNIK :
memakai topeng ayam yang Penerangan
telah dihasilkan untuk tarian Pergerakan kreatif
“Chicken Dance”.
4) Mana-mana kumpulan berjaya
berbuat demikian dikira menang
manakala mana-mana 5) Guru menilai penguasaan murid-
kumpulan gagal berbuat murid berdasarkan kebolehan
demikian dikira kalah. pergerakan yang berbeza kelajuan
mengikut iringan muzik dengan
sebaik-baiknya.

8
Penutup Rumusan hasil pembelajaran : Sticker muka KBKK :
(5 minit) Soalan KBAT : 1) Murid dan guru merumus senyum : kata-kata Mengingat
1) Apakah nama haiwan yang pembelajaran slot ini dengan galakan Mengecam
anda pelajari hari ini? bersoal jawab antara satu sama Mengenal pasti
2) Adakah makanan, air, udara lain. Menjana idea
dan tempat perlindungan amat
penting bagi ayam? Kenapa?
3) Bagaimanakah membuat PN :
topeng ayam secara kreatif? Mendengar arahan
4) Apakah sikap yang sepatutnya Bersabar
semasa membuat topeng
ayam?
5) Apakah pergerakan lain yang MI :
sesuai untuk tarian “Chicken Interpersonal
Dance”? Verbal-linguistik
2) Penghargaan dan sticker muka
senyum diberi kepada murid yang
aktif dan dapat yakin melakukan TEKNIK :
pergerakan kreatif dengan Soal jawab
memakai topeng yang dihasilkan
sendiri.

9
Pentaksiran :

Refleksi PdP :

Guru :

Murid :

10
Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing :

Cadangan Penambahbaikan :

11
