Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Papn Gembira


Tarikh : 25 Julai 2018
Masa : 10.00 -10.40 pagi (40 minit)
Bil. Murid : 12 Org
Umur : 4 Tahun
Tema : Alam hidupan
Sub Tema : Sayur-sayuran
Tajuk : Kegemaran sayur-sayuran
Bidang Pembelajaran : Perkembangan Deria dan Pemahaman Dunia Persekitaran
Tahap Perkembangan : Kanak-kanak dapat meningkatkan kemahiran deria kanak-
kanak.
Kesepaduan : Perkembangan Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, kanak-kanak dapat
Meningkatkan kemahiran deria melalui membentuk doh
sayur-sayuran serta menyatakan ciri-ciri sayur-sayuran
seperti lobak, timun dan kentang.
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak pernah melihat sayur-sayuran
Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti, menyusun atur, menganalisis, menjana
idea, mengidentifikasi
Fokus MI : Visual ruang, interpersonal, verbal linguistik
Kompetensi pembelajaran (6C) : KBKK, Sahsiah, Komunikasi, Kreativiti
Penerapan Nilai : Tekun, Berhati-hati, bersabar, yakin pada diri sendiri,
menghargai diri sendiri
Bahan bantu belajar : puzzle, lobak, timun, kentang, kad gambar, tepung, air,

dulang, pewarna makanan


LANGKAH/MAS ISI PELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN CATATAN
A
SET INDUKSI Jom cantum puzzle  Kanak-kanak dibahagikan
(5 MI kepada tiga kumpulan.
NIT)  Setiap kumpulan mendapat
salah satu cantuman puzzle sayur-
sayuran.
 Setiap kumpulan mencantum MI :
puzzle tersebut. -verbal linguistik
-interpersonal

KB:
- menjana idea
- menyusun atur

Soalan :
 Kanak-kanak bersoal jawab NILAI:
1) Apakah sayur-sayuran yang -keyakinan
kepada guru.
telah dicantum?
2) Adakah anda semua suka
makan sayur-sayuran? BBB:
-puzzle

LANGKAH 1 Jom mengenal  Kanak-kanak melihat bahan MI:


(8 MINIT) konkrit seperti lobak, timun dan -verbal linguistik
kentang. -interpersonal
Ciri-ciri lobak :  Kanak-kanak mendengar
i) Berwarna oren penerangan daripada guru mengenai
ii) Baik untuk penglihatan ciri-ciri sayur-sayuran tersebut. KB:
iii) Berbentuk sylinder -mengidentifikasi
-menjana idea
Ciri-ciri timun :
i) Berwarna hijau
ii) Berbentuk sylinder NILAI:
iii) Mempunyai rasa sikit pahit -
Ciri-ciri kentang : bertanggungjawa
i) Berwarna kuning b
ii) Berbentuk bulat -keyakinan
iii) Mempunyai kulit coklat

Soalan :  Kanak-kanak bersoal jawab BBB:


1) Apakah sayur-sayuran yang kepada guru. -bahan konkrit
anda semua suka makan? lobak, timun dan
2) Kenapa anda semua mesti kentang
makan sayur-sayuran?

LANGKAH 2 Pertandingan membentuk doh sayur-  Kanak-kanak dibahagikan MI:


(12 MINIT) kepada tiga kumpulan. -visual ruang
sayuran
 Setiap kumpulan mendapat
tepung, air , dulang dan pewarna
makanan yang disediakan oleh guru. KB:
 Setiap kumpulan membentuk -menyusun atur
doh lobak, timun dan kentang mengikut -meramal
kreativiti masing-masing.
 Setiap kumpulan mengadakan
Cara pelaksanaan : pertandingan membentuk doh sayur- NILAI:
sayuran dengan mengikut kreativiti -sabar
1) Kanak-kanak memasukkan masing-masing. -keyakinan
-
tepung ke dalam dulang. bertanggungjawa
2) Kanak-kanak meletakkan b

pewarna makanan ke dalam


dulang. BBM:

3) Kanak-kanak menuangkan air ke -tepung


dalam dulang dan bermain -air
dengan campuran tepung -pewarna
tersebut. makanan
4) Kanak-kanak membentuk doh -dulang
lobak, timun dan kentang
mengikut kreativiti.
 Guru melihat tahap pencapaian
knaka-kanak melalui pembuatan doh
lobak, timun dan kentang.
LANGKAH 3 Jom menyebut  Kanak-kanak melihat kad MI :
(10 MINIT) gambar lobak, timun dan kentang. -verbal linguistik
 Kanak-kanak menyatakan ciri- -interpersonal
ciri sayur-sayuran tersebut.
 Guru dapat menilai kanak-kanak KB :
melalui pertuturan. -menjana idea

NILAI :
-bekerjasama
-keyakinan

BBB :
-kad gambar

PENUTUP Rumusan  Kanak-kanak merumus isi MI:


(5 MINIT) pelajaran pada hari ini. -verbal linguistik
Soalan :  Kanak-kanak bersoal jawab -interpersonal
kepada guru.
1) Apakah sayur-sayuran yang
dipelajari pada hari ini? KB:
2) Mengapakah anda semua -mengenal pasti
mesti makan sayur-sayuran? -menjana idea
3) Jika tidak makan sayur-
sayuran, apakah yang akan  Guru memberi pujian kepada NILAI:
berlaku? kanak-kanak yang berjaya membentuk Bekerjasama
doh sayur-sayuran serta menyatakan
ciri-cirinya dengan berkesan.

Impak Kanak-kanak:

_____________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________

Refleksi Pendidik:

_____________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________
