Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

40 minit (Matematik awal)

KELAS : Tadika Bunga Ros

TARIKH/HARI : 18.7.2018 / SELASA

MASA : 10.00 pagi – 10.40 pagi

BIL.MURID : 14 orang

UMUR : 5 dan 6 Tahun

STRATEGI : Pendekatan Bertema

TEMA / TAJUK : Diri saya : Operasi tambah

SUBTEMA : Perihal diri saya

TUNJANG UTAMA : Tunjang Sains dan Teknologi

STANDARD MA 3.1 Menyelesaikan masalah operasi tambah dalam lingkungan


:
KANDUNGAN 18

STANDARD
: MA 3.1.6 Menyelesaikan masalah operasi tambah
PEMBELAJARAN

KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin


KESEPADUAN :
TUNJANG BM 3.1.1 Memegang alat tulis dengan cara yang betul untuk
menulis

Pada akhir pembelajaran murid dapat :


OBJEKTIF
: 1. Menyatakan jawapan mengenai masalah operasi tambah
PEMBELAJARAN
dalam lingkungan 18

PENGETAHUAN Murid pernah menyelesaikan operasi tambah dalam kehidupan


:
SEDIA ADA seharian.

KEMAHIRAN
: Mengingat, mengecam, menjana idea, mengenal pasti, merumus
BERFIKIR (KBKK)

Yakin pada diri sendiri, bertanggungjawab, mendengar arahan,


:
PENERAPAN NILAI sabar, rasional, bertolak ansur

FOKUS MULTIPLE
: Verbal linguistik, visual ruang, interpersonal, muzik
INTELEGENCE

KOSA KATA : Menyebut, menulis, bertutur


BAHAN BANTU : Video, kad gambar, kad nombor, latihan pengukuhan
MENGAJAR (BBM)

SLOT PENGAJARAN HARIAN

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI BAHAN CATATAN


MASA PEMBELAJARAN
1) Murid
Set induksi Video “Lagu Belajar menonton Video KBKK :
Angka 1-10 Upin dan tayangan Mengecam
( 5 minit ) Ipin” video yang Mengenal pasti
disediakan
http://youtube.com/wat oleh guru. PN :
ch? 2) Murid berdiri Mendengar arahan
v=pbibyxA69hE&list=P dan membuat Bekerjasama
Lt_V1Fg- pergerakan
Ua4NFrZp1Bgc4rIVvD bebas melalui MI :
LQsMX93 video tersebut. Verbal-linguistik
Interpersonal
Muzik

TEKNIK :
Soal jawab
Penggunaan video
3) Murid bersoal
Soalan : jawab dengan
1) Apakah guru.
nombor yang
anda semua
lihat melalui
video tersebut?
2) Bolehkah anda
semua
menyebut
nombor yang
telah lihat?

Langkah 1 Jom mengenal Kad KBKK :


1) Murid melihat gambar, Mengecam
( 8 minit ) kad gambar kad Mengingat
“tambah”. nombor Menjana idea

2) Murid melihat PN :
kad nombor 1 Mendengar arahan
Bertanggungjawab
hingga 18.

3) Murid MI :
Soalan operasi
Verbal-linguistik
tambah : mendengar
Interpersonal
1) 5 + 4 = penerangan Visual ruang
daripada guru
mengenai TEKNIK :
bagaimana Penerangan
menjawab Soal jawab
soalan operasi
tambah.

4) Murid
menjawab
soalan
tersebut.
Soalan :
1) Jika tambah, 5) Murid bersoal
nombor akan jawab dengan
menjadi guru.
banyak atau
kurang?
2) Apakah
kegunaan
untukmenggun
akan operasi
tambah dalam
kehidupan
seharian?

Jom mengira dalam 1) Murid


Langkah 2 “Kotak Misteri” dibahagikan KBKK :
kepada Mengingat
( 12 minit) berpasangan. Menjana idea
2) Setiap wakil Mengenal pasti
mencabut dua
soalan PN :
daripada kotak Mendengar arahan
misteri. Bekerjasama
3) Murid secara Yakin pada diri
berpasangan sendiri
melakukan
Contoh soalan dalam think pair MI :
kotak misteri : share untuk Interpersonal
6+7= menjawab Verbal-linguistik
5+6= soalan
3+6= tersebut. TEKNIK :
9+1= 4) Setiap Think pair share
6+5= kumpulan Perbincangan
5+7= menyatakan Soal jawab
8+3= jawapan
1+6= mengenai
4+7= masalah
3+9= operasi
7+1= tambah di
8+5= depan kelas.
7+0=
5+1=
1) Murid menulis KBKK :
Langkah 3 Aktiviti pengukuhan jawapan Kertas Mengingat
mengenai latihan Mengenal pasti
( 10 minit ) Tuliskan jawapan masalah
mengenai masalah PN :
operasi tambah operasi Mendengar arahan
tambah. Yakin
Aktiviti pengukuhan
dilampirkan 2) Guru menilai MI :
tahap Interpersonal
penguasaan Verbal-linguistik
murid melalui
latihan TEKNIK :
pengukuhan. Kertas latihan

Penutup Rumusan 1) Murid KBKK :


merumus slot Mengenal pasti
( 5 minit ) pembelajaran Menjana idea
Soalan : hari ini.
1) Apakah yang 2) Murid bersoal PN :
anda semua jawab dengan Mendengar arahan
pelajari hari guru. Bersabar
ini?
2) Bagaimanakah MI :
anda semua Interpersonal
menggunakan Verbal-linguistik
operasi
tambah dalam TEKNIK :
kehidupan Soal jawab
seharian?
3) Guru
mengucapkan
tahniah
kepada murid
yang berjaya
menyelesaikan
masalah
operasi
tambah.

Refleksi guru :

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
Refleksi Pensyarah Pembimbing :

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………
