Anda di halaman 1dari 13

RPH MATEMATIK TAHUN 1

Matapelajaran : Matematik

Tahun : 1

Kelas : 1 Amanah

Tarikh : 10/05/2018

Masa : 8:30 pagi – 9:30 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 30 orang (27 murid perdana + 3 murid pendidikan khas)

Bidang Pelajaran : Nombor dan Operasi

Tajuk : 2.0 Operasi Asas

Standard Kandungan : 2.2 Tambah dalam lingkungan 100

Standard Pembelajaran : 2.2.2 Menambah dua nombor hasil tambah dalam

lingkungan 100

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid berupaya :

a)menambah dua nombor hasil tambah dalam lingkungan


100 melalui bimbingan guru.

b)menambah dua nombor hasil tambah dalam lingkungan


100 tanpa bimbingan guru.

c)menjawab soalan pada lembaran kerja sekurang-


kurangnya 3 soalan daripada 5 soalan dengan betul.

Teknik : Soal jawab, Penerangan, Bermain Sambil Belajar,

Latih Tubi, Perbincangan

Penggabungjalinan : Bahasa Melayu

Unsur Terapi : Terap main, Terapi pertuturan

Nilai Murni : Fokus, Teliti, Berkeyakinan, Berani, Bersemangat,


Berusaha, Kerjasama, Bertanggungjawab

EMK : Teknologi Maklumat dan Komunikasi, Kreativiti dan Inovasi

PAK 21 : Komunikasi dan Kooperatif

BBM : Komputer, LCD, Pembesar Suara, Slide Powerpoint, Kad

Jawapan, Maker Pen, Papan Tulis, Bakul, Papan

JutariaMate, Dadu, Penutup Botol, Lembaran Kerja.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenal nombor dalam lingkungan 100

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


MASA PEMBELAJARAN

Set Induksi Tayangan Video 1) Murid ditunjukkan video BBM :


(5 minit) ‘ Dora The Explorer’ ‘Dora The Explorer’ Komputer, LCD,
berkaitan nombor. Pembesar Suara
Soalan 2) Murid melihat video
1)Apakah Dora tersebut dengan fokus Nilai :
lakukan pada akhir dan teliti. Fokus, Teliti,
video tersebut? 3) Murid ditanya oleh guru Berkeyakinan
mengenai video yang
Jawapan telah dilihat. Teknik :
1)Menambah jumlah 4) Murid dibimbing oleh Soal Jawab
haiwan dan jumlah guru untuk menyatakan
buah-buahan yang dia konsep tambah. Terapi :
nampak. 5) Murid mendapat pujian Terapi pertuturan
daripada guru.
Pak 21 :
komunikasi
Langkah 1 Aktiviti Penerangan 1) Murid mendengar BBM :
(10 minit) penerangan oleh guru Komputer, Slide
Konsep Tambah mengenai konsep Powerpoint
-Tambah ialah operasi tambah.
yang mencantumkan 2) Murid melihat guru Nilai :
dua nombor untuk menunjukkan cara Fokus,Berani,
menghasilkan nombor menambah dua Berkeyakinan
ketiga yang jumlah nombor hasil tambah
atau hasil tambah. dalam lingkungan 100 Teknik :
berdasarkan slide Penerangan
powerpoint.
3) Murid dipilih secara Terapi : -
rawak untuk menjawab Pak 21 : -
soalan yang disediakan
pada slide powerpoint.
4) Murid dibimbing oleh
guru semasa
menjawab soalan.
5) Murid diberikan
tepukan oleh guru dan
murid-murid lain.

Langkah 2 Aktiviti 1) Murid diterangkan BBM :


(15 minit) ‘Find The Answer’ terlebih dahulu Kad jawapan,
peraturan bagi maker pen, bakul
Contoh Soalan permainan ‘Find The
a)15 + 12 = Answer’. Nilai :
b)23 + 18 = 2) Terdapat beberapa Bersemangat,
c)35 + 27 = soalan yang ditulis oleh berani, berusaha
d)46 + 30 = guru pada papan tulis.
e)51 + 29 = 3) Murid mengikut urutan Teknik :
yang telah ditetapkan Bermain sambil
oleh guru untuk belajar
menjawab soalan.
Pilihan Jawapan 4) Murid perlu mencari Terapi :
kad jawapan di dalam Main
80 62
bakul yang telah

41 disediakan Pak 21 : -
berdasarkan soalan
27 76 yang diberikan oleh
guru.
5) Murid menampal kad
jawapan yang dipilih
pada soalan yang
diberikan oleh guru
6) Murid mendapat pujian
daripada guru jika
menjawab dengan
betul.
7) Murid dibimbing oleh
guru sekiranya tidak
dapat menjawab
dengan betul.

Langkah 3 Aktiviti JutariaMate 1) Murid diterangkan BBM :


(17 minit) terlebih dahulu Papan JutariaMate,
mengenai peraturan Dadu, Penutup
permainan JutariaMate. Botol
2) Murid dibahagikan
kepada beberapa Nilai : Kerjasama,
kumpulan. berusaha,
3) Setiap kumpulan bertanggungjawab
mempunyai 6 orang
ahli dan mendapat Teknik :
sticker nombor 1 – 6 Bermain sambil
untuk dilekatkan pada belajar
baju.
4) Setiap kumpulan Terapi :
diberikan penanda iaitu Main
‘penutup botol’.
5) Mereka meletakkan Pak 21 :
penanda pada kotak Komunikasi
‘Mula’. Kooperatif
6) Setiap wakil dalam ahli
kumpulan akan Penggabungjalinan
membaling dadu untuk : Bahasa Melayu
menetapkan giliran
mereka dalam
permainan JutariaMate.
7) Setiap ahli dalam
kumpulan hanya akan
membaling sekali
sahaja.
8) Ahli dalam kumpulan
yang bernombor 1 akan
membaling dadu
terlebih dahulu.
9) Penanda digerakkan
dari satu kotak ke kotak
yang lain mengikut
nombor yang diperolehi
setelah membaling
dadu.
10) Murid perlu menjawab
soalan sekiranya
berhenti pada kotak
yang mengandungi
soalan.
11) Ahli dalam kumpulan
boleh membantu ahli
sendiri sekiranya tidak
dapat menjawab soalan
tetapi tidak boleh
berikan jawapan.
12) Aktiviti ini akan
diteruskan oleh ahli
kumpulan yang
seterusnya sehingga
permainan ini tamat.
13) Kumpulan yang habis
dulu akan dikira
sebagai pemenang.
14) Kumpulan yang tidak
habis lagi akan
menghabiskan
permainan sehingga
tamat.
15) Semua murid diberikan
tepukan dan pujian
oleh guru.

Langkah 4 Aktiviti Pengukuhan 1) Murid mendapat BBM :


(10 minit) lembaran kerja Lembaran Kerja
daripada guru.
2) Murid mendengar Nilai :
arahan pada lembaran Berusaha,
kerja.
3) Murid membuat Teknik :
tugasan tersebut. Latih Tubi,
4) Murid menyemak dan Perbincangan
mendengar jawapan
bersama-sama dengan
guru.
5) Murid mendapat pujian
daripada guru.

Penutup Penutup Sosial dan 1) Murid mendengar Nilai :


(3 minit) Rumusan rumusan isi pelajaran Kerjasama dan
pada hari ini daripada Berusaha
guru.
2) Murid mendapat pujian
daripada guru atas
kerjasama yang
diberikan.
MANUAL PENGGUNAAN AKTIVITI JUTARIAMATE

Permainan JutariaMate merupakan salah satu aktiviti yang dilaksanakan pada langkah
pengajaran ke-4 bagi memastikan murid dapat menguasai sepenuhnya objektif yang
hendak dicapai iaitu berupaya untuk menambah dua nombor hasil tambah dalam
lingkungan 100.

Peraturan Permainan JutariaMate

KOTAK NOMBOR 1, 5, 10, 12


1) Murid menjawab soalan yang
Contoh Soalan disediakan di dalam kotak.
(Soalan dalam bentuk angka)
1)18 + 23 =
2)31 + 19 =
3)25 + 20 =
4)42 + 14 =

KOTAK NOMBOR 2, 6, 11, 15


1) Murid perlu memilih satu kad
Contoh Soalan dengan gambar tanda soal
(soalan dalam bentuk ayat) diatasnya.
2) Kemudian, murid akan membaca
1)Ali mempunyai 12 buah strawberi dan 15 soalan dengan kuat.
buah epal. Berapakah jumlah buah yang 3) Murid akan menjawab soalan
dimiliki oleh Ali? mengikut tempoh yang ditetapkan.
2)Pak Cik Ali membeli 25 biji tomato hijau
dan 17 biji tomato merah. Berapakah
jumlah tomato yang dibeli oleh Pak Cik Ali?
KOTAK NOMBOR 3, 8, 13 1) Kotak yang bernombor 3,8,13
dinamakan kotak istimewa
2) Murid boleh bergerak ke tiga
kotak yang akan datang mengikut
nombor di kotak yang diduduki.

KOTAK NOMBOR 4, 7, 9, 14, 16 1) Murid perlu memilih satu kad


dengan gambar tanda seru
Contoh Soalan diatasnya.
(soalan dalam bentuk gambar) 2) Murid memberikan kad tersebut
kepada guru.
3) Murid memberikan jawapan
berdasarkan soalan yang diperolehi.

Cara-Cara Bermain JutariaMate

1) Murid diterangkan terlebih dahulu mengenai peraturan permainan JutariaMate.


2) Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3) Setiap kumpulan mempunyai 6 orang ahli dan mendapat sticker nombor 1 – 6
untuk dilekatkan pada baju.
4) Setiap kumpulan diberikan penanda iaitu ‘penutup botol’.
5) Mereka meletakkan penanda pada kotak ‘Mula’.
6) Setiap wakil dalam ahli kumpulan akan membaling dadu untuk menetapkan giliran
mereka dalam permainan JutariaMate.
7) Setiap ahli dalam kumpulan hanya akan membaling sekali sahaja.
8) Ahli dalam kumpulan yang bernombor 1 akan membaling dadu terlebih dahulu.
9) Penanda digerakkan dari satu kotak ke kotak yang lain mengikut nombor yang
diperolehi setelah membaling dadu.
10) Murid perlu menjawab soalan sekiranya berhenti pada kotak yang mengandungi
soalan.
11) Ahli dalam kumpulan boleh membantu ahli sendiri sekiranya tidak mampu
menjawab soalan tetapi tidak boleh berikan jawapan.
12) Aktiviti ini akan diteruskan oleh ahli kumpulan yang seterusnya sehingga
permainan ini tamat.
13) Kumpulan yang habis dulu akan dikira sebagai pemenang.
14) Kumpulan yang tidak habis lagi akan menghabiskan permainan sehingga tamat.
15) Semua murid diberikan tepukan dan pujian oleh guru.
JUSTIFIKASI PEMILIHAN BBM JUTARIAMATE

Bahan Bantu Mengajar (BBM) bermaksud kelengkapan yang digunakan oleh guru
dan murid untuk membantunya dalam menyampaikan pengajaran di dalam bilik darjah,
(Hananie, 2012). Saya telah membuat BBM yang diberi nama JutariaMate. Kenapa saya
membuat BBM ini? BBM JutariaMate adalah BBM yang bersaiz besar dan sesuai
digunakan dalam aktiviti berkumpulan. BBM ini juga bersesuaian dengan objektif
pembelajaran yang hendak dicapai iaitu murid berupaya untuk menambah dua nombor
hasil tambah dalam lingkungan 100 dengan betul. Menurut Rafuzii (2013), salah satu
kriteria BBM yang baik adalah dapat membantu mencapai objektif pengajaran yang telah
dirancang. Selain itu juga, BBM ini dapat menarik minat untuk fokus terhadap pengajaran
guru. Hal ini demikian kerana JutariaMate bukan sahaja mempunyai gambar dan saiz
tulisan yang bersesuaian malahan juga mempunyai pelbagai warna yang menarik dalam
JutariaMate. BBM yang kreatif dan menarik mampu merangsang minat murid untuk
memberikan tumpuan terhadap pengajaran guru, (Abd Aziz & Azlinda, 2000).

Seterusnya, JutariaMate juga bertahan lama dan kalis air. Hal ini demikian kerana
JutariaMate sudah dibalut dengan plastik. Menurut Noriati et al., (2018), bahan bantu
pengajaran yang berkualiti adalah bahan pengajaran yang mudah dibuat dan diperbuat
dari bahan-bahan yang murah. Kos untuk membuat BBM JutariaMate adalah murah dan
bahan yang digunakan juga diambil dari barang kitar semula. Di samping itu, melalui BBM
ini juga dapat melibatkan semua murid secara aktif semasa belajar dan memberikan
pengalaman yang menyeronokkan kepada murid semasa belajar sambil bermain. Lewis
& Doorlag (2003), BBM yang menarik dan menyeronokkan secara tidak langsung
memudahkan murid untuk menguasai sesuatu kemahiran atau konsep dengan lebih
cepat. Secara ringkas, permainan JutariaMate bukan sahaja dapat memberikan peluang
untuk murid belajar sambil bermain malah juga dapat memupuk sikap kerjasama dalam
diri murid.
RUJUKAN

Abd. Aziz Kulop Saad & Azlinda Ahamad. 2000. Keberkesanan penggunaan bahan
pengajaran multimedia interaktif (BPMI) dalam pengajaran. Kuala Lumpur:
Kementerian Pendidikan Malaysia

Hananie Halim. 2012. Bahan Bantu Mengajar. Dicapai pada 20 Mac 2019 daripada
https://www.slideshare.net/HananieHalim/bahan-bantu-mengajar-15024683

Lewis, R.B & Doorlag, D.H. 2003. Teaching Special Student: In general education
classroom (6th. Ed.) Ohio: Prentice Hal

Noriati A. Rashid, Boon Pong Ying, Sharifah Fakhriah Syed Ahmad. 2009. Murid Dan
Alam Belajar. Kuala Lumpur: Oxford Fajar Sdn. Bhd

Rafuzii Rafiz. 2013. Bahan Bantu Belajar. Dicapai pada 20 Mac 2019 daripada
https://www.slideshare.net/zai3137/bahan-bantu-belajar
LEMBARAN KERJA

NAMA :

KELAS : TARIKH :

ARAHAN : Jumlahkan.
