Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Tabika : Tadika Hussein Onn

Bil kanak-kanak : 15 / 15 orang

Umur : 5 tahun

Tarikh : 06/04/2017 (Khamis)

Masa : 8.00 pagi 9.00 pagi

Modul : Asas

Tunjang : Perkembangan Fizikal Dan Estetika

Fokus : FK 2.0 Perkembangan Motor Kasar

Standard Kandungan : FK 2.3 Melakukan pelbagai pergerakan

bukan lokomotor

Standard Pembelajaran : FK 2.3.1 Melakukan pergerakan

(i) membongkok
(ii) mengayun
(iii) memusing
(iv) mengilas

Kesepaduan Tunjang : KD 2.3.3 Berinteraksi dengan yakin

Objektif Pembelajaran : Pada akhir P&P murid dapat:

1) melakukan pergerakan bukan lokomotor


membongkok dan mengilas tubuh badan
semasa aktiviti dijalankan.
Penggabungjalinan kemahiran : Kemahiran koordinasi mata dan tangan,

Komponen Kecergasan - fleksibiliti

Penerapan nilai : Mendengar arahan, bersedia, bekerjasama

Fokus Multiple Intelligent : kecerdasan kinestetik, jasmani

Pengetahuan Sedia ada Kanak-kanak: Murid pernah menonton permainan ragbi

1
sentuh di kaca televisyen.

Bahan : Pundi kacang, baldi, belon

2
LANGKAH ISI PELAJARAN LANGKAH P&P CATATAN
/ MASA

KEHADIRAN 1. Guru mengambil PN :


kehadiran dan Bersedia dan
memastikan semua murid Mendengar
sihat untuk membuat arahan
aktiviti.
MI :
2. Gurid meminta murid Kecerdasan
Set Induksi untuk membuat bulatan Kinestatik,
(5 minit ) kemas. Jasmani
PEMANASAN BADAN

3. Guru membimbing
murid untuk melakukan
aktiviti warming-up.

Langkah 1 Jom kita membongkok PN :


( 10 minit ) 1) Guru menerangkan Bersedia
dan menunjukkan
teknik membongkok MI :
tubuh badan yang Interpersonal
betul apabila dalam Intrapersonal
permainan ragbi Kinestetik
sentuh.

2) Guru meminta murid


untuk mengikut cara
membongkok yang
betul.

3
Marilah kita BBM :
mengumpul harta 1) Guru membahagikan Pundi kacang,
murid-murid kepada 5 baldi
orang dalam satu
kumpulan dan berdiri PN :
dalam barisan yang Mendengar
lurus. arahan
Bersedia

MI :
2) Guru memberi pundi
Langkah 2 Kinestetik
kacang dan bakul
( 15 minit )
kepada setiap
kumpulan.

3) Guru meminta murid


untuk membongkok
dan melontar pundi
kacang dari bawah
kepada rakan di
belakang dan murid
terakhir akan melontar
pundi kacang ke dalam
baldi.

4
Mari kita mengilas 1) Guru menerangkan BBM:
bola Belon
teknik bagaimana
- Menggunakan mengilas bola MI:
Langkah 3 belon dalam permainan Kinestetik

(10 minit) ragbi sentuh.


PN:
Mendengar
arahan
Bekerjasama
2) Guru menunjukkan
teknik mengilas
Mengilas belon ke
bola.
kanan dan kiri

3) Guru menyuruh
murid mengikut
teknik yang telah
ditunjukkan.

BBM:
Belon Oh Belon 1) Guru meminta
Belon
murid berdiri kaki
MI:
kangkang.
Kinestetik

PN:
2) Murid mengilas
-Mendengar
badan ke kanan arahan
-Bekerjasama
Langkah 4 atau kiri.
(15 minit)
3) Murid
menyerahkan
belon kepada
rakan sebelah
dalam kumpulan.

4) Belon akan
dimasukan ke
dalam bakul oleh
murid terakhir.

5) Murid mengira

5
jumlah belon
terkumpul.

Refleksi PN :
1) Guru meminta
Penyayang
murid mengambil
tempat yang sesuai
MI :
untuk melakukan
Kecerdasan
regangan.
kinestetik,
Jasmani.
2) Guru menunjukkan
PENYEJUKAN BADAN cara melakukan
penyejukan badan
iaitu pergerakan
otot-otot kasar
secara bebas
selapas tamat
Penutup
aktiviti.
( 5
minit )
3) Guru menyoal
Soalan
murid tentang
1. Apakah perasaan
perasaan mereka
anda hari ini?
dan memberi
penghargaan atas
kerjasama mereka.

4) Guru
mengucapkan
tahniah kepada
murid kerana
berjaya melakukan
pergerakan bukan
lokomotor iaitu
membongkok dan
mengilas.

6
Bibliografi

Kementerian Pendidikan Malaysia (2016). Pendidikan Prasekolah Dokumen Standard


Kurikulum Dan Pentaksiran.
