Anda di halaman 1dari 6

SEKOLAH KEBANGSAAN PEREMPUAN JALAN BATU, KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 2 Gemilang
3. Bilangan Murid : ___/32 orang
4. Tarikh : 7 Februari 2023
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8.40 pagi hingga 10.10 pagi
7. Tema : Integriti
8. Tajuk : Maafkan saya, cikgu.

9. Kemahiran Fokus: Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan


1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan

11. Standard Pembelajaran


1.2.1 Bertutur untuk menjelaskan sesuatu perkara secara bertatasusila mengikut
konteks.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Melengkapkan sekurang-kurangnya dua daripada tiga dialog berdasarkan
gambar
ii. Menuturkan dialog yang dilengkapkan secara bertatasusila.

13. Sistem Bahasa


• Tatabahasa: morfologi – sosiolinguistik
• Kosa kata: Tatasusila
• Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Nilai Murni: Menghargai alam
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
• Kemahiran Insaniah: Kemahiran Berkomunikasi

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


• KB: Meramalkan
• KP: Interpersonal
• BCB: Kajian masa depan- Mencipta (menjana)
• Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkaitkan
• Pembelajaran Konstruktivisme
 Pentaksiran Bilik Darjah :
1. Kaedah Pentaksiran – Lisan, Penulisan
2. Insrumen PBD - Catatan Pentaksiran, Lembaran Kerja

16. Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1 Slide Interaktif (Canva) 1
2 Paparan Gambar 1
3 Projektor LCD 1
4 Video Animasi 1
5 Lembaran Kerja Aktiviti 32
6 Lembaran Kerja Penilaian 32
7 Batang Nama 32

17. Pengetahuan Sedia Ada


i.Murid sudah mengetahui cara memberi respons kepada soalan.

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran

Pengurusan
 Membersihkan  Memastikan murid
bilik darjah
bilik darjah. bekerjasama ketika
 Membuang membersihkan kelas.
(2 minit) Peralatan yang sesuai
sampah sarap ke  Memastikan kelas bersih
dalam tong sebelum memulakan
sampah. proses PdP.

 Guru memulakan  Murid ditayangkan dengan BBM:


kelas dengan video video animasi.  Projektor LCD
animasi.  Murid diminta untuk  Komputer Riba
Set Induksi menonton dan memahami  Video animasi
nilai dalam video. KP:
(5 Minit)
 Murid dibimbing oleh guru  Verbal Linguistik
untuk mengaitkan video
 Kinestetik
animasi dengan yang
NILAI:
Soalan: ditonton dengan topik
 Memberi tumpuan
1) Apakah pelajaran pada hari ini.
kepada guru.
perlakuan yang
dilakukan dalam
video ini?
2) Adakah tindakan
yang dilakukan
itu betul?

Jawapan:
1) Melakukan
kesilapan lalu
memohon maaf
2) Betul

 Guru  Murid diminta untuk


memaparkan menyebut dialog BBM:
dialog perbualan perbualan bersama guru.  Slide PowerPoint
kepada murid.  Murid mengisi dialog  Projektor LCD
perbualan dengan KB:
jawapan dengan  Menghubung kait
Langkah 1
bimbingan guru.  Mengenal pasti
 Murid akan melakukan KP:
(18 Minit)
simulasi berdialog.  Interpersonal
 Mengikut kumpulan yang  Verbal Linguistik
telah ditetapkan, murid KKT:
akan mendengar dialog  Kemahiran berfikir
Kad Situasi perbualan dan  Pembelajaran
memberikan respons kontekstual
kepada soalan yang
diajukan oleh kumpulan
lain.
 Murid dibimbing oleh guru
untuk menyebut soalan
dan memberikan respons
dengan betul.

Penilaian Aktiviti 1 (Penilaian) BBM :


 Murid diterangkan tentang  Projektor LCD
aktiviti seterusnya.  Lembaran Kerja
 Secara berkumpulan, BCB :
murid diminta untuk  Mengumpul
mengecam dan maklumat
Lembaran Kerja memahami dialog  Memproses
perbualan supaya dapat maklumat
Langkah 2 memberikan respons yang KP:
betul.  Interpersonal
(25 Minit)
 Wakil kumpulan akan  Kinestatik
tampil kehadapan untuk NILAI:
memberi jawpan.  Bekerjasama
 Murid dibimbing oleh guru  Semangat
untuk memberikan berkumpulan
jawapan yang betul.
 Kefahaman murid dinilai
semasa aktiviti ini
dijalankan.

Pengukuhan Aktiviti 2 (Pengukuhan) BBM :


 Guru  Murid diminta untuk  Projektor LCD
memberikan menjawab soalan yang  Lembaran Kerja
Langkah 3 latihan berikutnya. KP :
pengukuhan  Murid menyiapkan  Interpersonal
(25 Minit)
tugasan dan menghantar  Verbal linguistik
buku aktiviti kepada guru. KI :
 Kemahiran
Aktiviti 3 (Pemulihan) berkomunikasi
 Murid akan bertutur dialog Nilai :
mudah dan ringkas.  Berdikari
 Murid akan dibimbing oleh
guru untuk bertutur
Penggayaan
dengan betul.

 Murid diberikan lembaran


kerja.
 Murid perlu mencari
amalan baik yang terdapat
dalam lembaran kerja.
 Murid bersama-sama guru
berbincang jawapan.

Penutupan Kognitif:  Murid menerima ucapan BCB :


 Penerapan nilai- tahniah daripada guru.  Merumuskan
nilai pengajaran  Murid menyatakan semula maklumat
Penutup  Rumusan isi amalan baik yang KI :
pelajaran diperoleh.  Pembelajaran
(5 Minit)
Penutupan Sosial:  Murid membuar rumusan berterusan
 Pujian atas usaha tentang PdP pada hari itu. Nilai :
dan kejayaan  Perpaduan

18. Refleksi

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

______________________________________________________________

19. Ulasan pensyarah bimbingan


_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

______________________________________________________________
