Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

SK SUNGEI WAY

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 5 Kreatif
3. Bilangan Murid : 27 orang
4. Tarikh : 23 Julai 2019
5. Hari : Selasa
6. Masa : 9:00 pagi hingga 10:00 pagi
7. Tema : Patriotisme dan Kewarganegaraan
8. Tajuk : Berkhidmat Demi Negara

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan


5.3 Memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi.

11. Standard Pembelajaran


5.3.2 Memahami dan membina ayat cakap ajuk dan cakap pindah dengan betul dalam
pelbagai situasi.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menulis semula dua ayat cakap ajuk yang terdapat dalam petikan ’Berkhidmat
Demi Negara’ dalam bentuk dialog secara individu.
ii. Membina dua ayat cakap pindah yang betul berdasarkan dialog yang diberikan
secara individu.

13. Sistem Bahasa


 Tatabahasa : sintaksis – ayat cakap ajuk dan cakap pindah.
 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sejarah
 Nilai Murni: Berdikari, Kesyukuran, kerjasama
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : video
 Peraturan Sosiobudaya : kesantunan bahasa dan laras bahasa
 Elemen Keusahawanan :
 EK 1:1.4 Daya Kreativiti dan Inovasi
 EK 1:1.14 Boleh membina jaringan sosial

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, menjana idea dan merumus
 Pendekatan Tematik : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
 Pembelajaran Kontekstual : menghubungkaitkan dengan pengalaman dalam
kehidupan
 Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal, Verbal linguistik
 Pembelajaran Koperatif : bekerjasama untuk mencapai matlamat yang sama
 Belajar Cara Belajar : Memproses maklumat

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Bahan Bantu Mengajar Bilangan


1. Komputer riba 1
2. Pembesar suara 1
3. Projektor LCD 1
4. Kotak Nama 1
5. Lembaran kerja 27

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah menjawab soalan objektif berkaitan cakap ajuk dan cakap pindah.

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusa  Kebersihan kelas.  Murid membersihkan Peralatan yang sesuai
n Bilik kelas dan
Darjah  Persedian murid memastikan kelas
untuk belajar bersih.
(2 minit)
 Murid sedia untuk
belajar.

Set Induksi  Menonton video  Murid menonton BBM


(5 minit) Upin Ipin Merdeka. video Upin Ipin
 Komputer riba
Merdeka.
 Pembesar
 Mengeluarkan
suara
dialog yang terdapat  Murid perlu
 LCD
dalam video: mengeluarkan
sekurang-kurangnya
i. “Bila negara kita satu dialog daripada KB
akan merdeka?” video tersebut.
 Menghubung-
ii. “Kita mestilah
kaitkan video
mempertahankan  Murid dipilih secara
dengan tajuk
tanah air kita.” rawak untuk
pelajaran
mengujarkan dialog
 Tajuk pelajaran: yang terdapat di
 Berkhidmat Demi dalam video. BCB
Negara  Memproses
 Murid bersoal jawab
maklumat
dengan guru tentang
dialog yang
dikeluarkan. Ilmu
 Sejarah
 Murid dibimbing untuk
mengaitkan jawapan
dengan tajuk
pelajaran. Nilai murni
 Kesyukuran
Pembelajaran
Kontekstual
menghubungkaitkan
dengan pengalaman
dalam kehidupan

Langkah 1  Membaca teks  Murid mendengar BBM


‘Berkhidmat Demi penjelasan daripada
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
(15 minit) Negara’ secara guru.  Buku Teks BM
mentalis. Tahun 5
 Murid membuka buku  Komputer riba
teks Bahasa Malaysia
Tahun 5 halaman KB
144.  Menggunakan
kemahiran untuk
 Murid membaca melaksanakan
secara mentalis teks sesuatu perkara
‘Berkhidmat Demi
Negara.’
KP
 Murid menggariskan  Verbal linguistik
dialog yang terdapat
di dalam teks.
Nilai Murni
 Murid secara bertiga,  Kesyukuran
menaip semula dua
dialog yang dipilih
dalam bentuk komik
Ilmu
menggunakan
komputer riba.  Sejarah

 Menaip semula dua  Murid perlu


dialog yang terdapat Peraturan
mengetahui watak
dalam petikan Sosiobudaya
-watak yang terdapat kesantunan bahasa
menggunakan
dalam dialog yang dan laras bahasa
aplikasi
dibina.
‘makebeliefscomic’

 Murid perlu Penilaian objektif (i)


mengujarkan ayat
cakap ajuk
berdasarkan dialog
yang telah dihasilkan.

Langkah 2  Membina ayat  Murid memberi BBM


(15 minit) cakap pindah perhatian terhadap
 Komputer riba
berdasarkan cakap slaid yang akan
 Projektor
ajuk yang diberi; dipaparkan di
hadapan kelas dan  Kotak nama
i. ‘Wah hebatnya !” keterangan guru.
Hanis dan rakan- KB
rakannya berkata  Murid dipilih melalui  Memahami
serentak kepada cabutan undi nama
tentera darat itu. untuk membina ayat
cakap pindah
KP
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
ii. “Selamat datang berdasarkan ayat  Intrapersonal
ke Muzium cakap ajuk yang  Verbal linguistik
Tentera Darat,” diberi.
kata Pegawai
Waran Dua Abdul  Murid yang terpilih Nilai Murni
Mutalib kepada Ali. boleh memilih nombor
soalan yang diingini.  Kerjasama

 Jangkaan jawapan  Murid lain perlu


murid: menilai jawapan Ilmu
i. Hanis dan rakan- murid yang dipilih.
rakannya  Sejarah
mengagumi  Murid dan guru
kehebatan tentera berbincang
darat itu. berkenaan dengan EK
jawapan-jawapan
ii. Pegawai Waran  1: 1.14 Boleh
yang diberikan.
Dua Abdul Mutalib membina jaringan
mengucapkan sosial
selamat datang
kepada Ali ke
Muzium Tentera Penilaian objektif (ii)
Darat.

Langkah 3  Menjawab soalan  Setiap kumpulan BBM


objektif berdasarkan perlu mendaftar
(18 minit)  Komputer riba.
aplikasi ‘Kahoot’. masuk pada aplikasi
 Lembaran kerja
Kahoot. pengayaan dan
 Contoh soalan yang pemulihan.
dibina:  Murid perlu menjawab
i. Pak Usin soalan kuiz yang
bertanya kepada dipaparkan secara KB
Ali tentang tarikh bergilir-gilir.  Menjana idea
kemerdekaan
negara.  Kumpulan yang
paling cepat Ilmu
 Jawapan yang menjawab dan
sesuai:  Sejarah
memberikan jawapan
i. “Ali bilakah tarikh yang betul dianggap
kemerdekaan sebagai pemenang.
negara?” tanya Nilai murni
Pak Usin kepada  Berdikari
Ali.

Pengayaan Pengayaan Pembelajaran


 Menjawab soalan  Murid menjawab Koperatif
objektif mengenai soalan objektif bekerjasama untuk
ayat cakap ajuk dan mengenai ayat cakap mencapai matlamat
ajuk dan cakap yang sama
cakap pindah.
pindah.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Pemulihan EK
 Memadankan ayat Pemulihan
 1:1.4 Daya
cakap ajuk yang  Murid memadankan Kreativiti dan
sesuai dengan ayat ayat cakap ajuk Inovasi
cakap pindah yang dengan ayat cakap
diberikan. pindah yang
diberikan. PAK21
 Murid berfikir
secara kritikal dan
kreatif

Penutup Penutup Kognitif  Murid menyatakan KB


 Murid menerangkan aktiviti yang telah  Merumus
(5 Minit) semula aktiviti yang dilakukan.
telah dilakukan.
 Murid menyatakan Nilai Murni
 Murid menyebut cakap ajuk yang telah  Bekerjasama
semula cakap ajuk dipelajari.
yang telah
dipelajari. KP
 Verbal linguistik
Penutup Sosial  Interpersonal
 Memberi pujian dan  Guru memberi pujian
motivasi seperti dan dorongan kepada
ucapan dan semua murid.
“Tahniah”.

18. Refleksi

19. Ulasan Pensyarah Penyelia / Guru Pembimbing


LAMPIRAN - PENGAYAAN A. Nana mengeji kain tudung
yang dipakai oleh Nani
Pilih ayat pindah yang sama
maksud dengan ayat yang diberi. B. Nana memuji kecantikan
pakaian Nani.
1. “Marilah bersarapan bersama-
sama dengan kami, Anis,” kata C. Nana memuji kecantikan kain
Amira dan Anum. tudung Nani.
A. Amira dan Anum mempelawa D. Nana meminta Nani memakai
Anis bersarapan bersama-sama tudung yang cantik.
mereka.
4. “Di manakah Stesen Komuter
B. Amira dan Anum memujuk Serdang ?” tanya pelancong dari
Anis bersarapan bersama-sama Jepun.
mereka.
A. Pelancong dari Jepun ingin
C. Amira dan Anum mengarah menaiki Komuter Serdang.
Anis bersarapan bersama-
sama mereka. B. Pelancong dari Jepun
memberitahu tentang stesen
D. Amira dan Anum memaksa Komuter Serdang.
Anis bersarapan bersama-
sama mereka. C. Pelancong itu hendak menaiki
komuter ke Stesen Komuter
2. “Bilakah awak akan menyiapkan Serdang.
tugasan ini?” kata Cikgu Nasir
kepada Ayub. D. Pelancong itu ingin tahu
kedudukan Stesen Komuter
A. Ayub menyuruh Cikgu Nasir Serdang.
menyiapkan tugasasannya.
5. “Pada pendapat saya, penjenayah
B. Ayub memberitahu Cikgu itu patut dibawa ke muka
Nasir dia akan menyiapkan pengadilan,” kata Ramzi kepada
tugasannya. Ramli.
C. Cikgu Nasir bertanya kepada A. Ramli menyatakan penjenayah
Ayub tentang tempoh dia akan itu patut menerima hukuman.
menyiapkan tugasannya.
B. Ramzi mah Ramli membawa
D. Cikgu Nasir bertanya kepada penjenayah ke muka
tentang tugasan yang pengadilan.
diberikannya.
C. Ramzi berpendapat bahawa
3. “Wah cantik sungguh tudung penjenayah itu harus diadili.
awak Nani, berkilau-kilau
labucinya!” kata Nana kepada
Nani.
D. Ramli berpendapat bahawa 3. Murid meminta Aiman
Ramzi patut mengadili memeberikan buku cerita itu
penjenayah itu. kepadanya.
A. “Silalah berikan buku cerita itu
kepada saya,” pinta Murad.
Pilih cakap ajuk yang paling sesuai
berdasarkan ayat yang diberi. B. “Tolong berikan buku cerita itu
kepada saya,” pinta Murad.
C. “Imran, kamu berikan buku cerita
1. Raden memberitahu Cikgu Salina kepada saya,” pinta Murad.
bahawa dia tidak tahu apa-apa.
D. Berikanlah buku cerita Aiman
A. “Saya tidak memberitahu apa-apa kepada saya,” pinta Murad.
cikgu,” tegas Raden.
B. “Maafkan saya cikgu, saya tidak
ada apa-apa,” kata Raden. 4. Nabil memuji keindahan
pemandangan Pulau Langkawi.
C. “Saya tidak mengetahui apa-apa
cikgu,” kata Raden. A. “Amboi, indah sungguh
pemandangann di sini,” kata
D. “Adakah kamu mengetahui apa- Nabil.
apa Raden?” kata Cikgu Salina.
B. “Wah, indahnya pemandangan
Pulau Langkawi,” kata Nabil.
2. Pak Usin bertanya kepada Amat C. “Nah, pemandangan di Pulau
tentang tarikh kepulangan datuknya Langkawi indah nian,” kata
dari Mekah. Nabil.
A. “Adakah datuk kamu baru pulang D. “Oh, cantiknya keindahan di
dai Mekah?” tanya Pak Usin. Pulau Langkawi,” kata Nabil.
B. “Sudahkah datuk kamu pulang
dari Mekah?” tanya Pak Usin.
5. Salmi mempersilakan Devi duduk.
C. “ Bilakah datuk kamu akan
pulang dari Mekah, Amat?” A. “Sila duduk,” kata Salmi kepada
tanya Pak Usin. Devi.
D. “Bagaimana datuk kamu akan B. “Janganlah duduk,” kata Salmi
pulang dari Mekah?” tanya Pak kepada Devi.
Usin.
C. “Silalah duduk Salmi,” kata Devi
kepada Salmi.
D. “Harap kamu duduk,” kata Devi
kepada Salmi
LAMPIRAN - PEMULIHAN

1. “Hai, Minah! Sudah lama kita  Fatimah menjerit dan meminta tolong
tidak berjumpa. Apa khabar?” kerana adiknya terjatuh ke longkang.
kata Siti. Fatimah mengatakan bahawa adiknya
tidak tahu berenag sambil meminta orang
ramai supaya cepat menyelamatkan
adiknya.
2. “Tidak, saya tidak pernah Siti bertegur sapa kepada Minah lalu
terlibat dalam kes kecurian. mengatakan bahawa mereka sudah lama
Semua ini fitnah orang lain tidak berjumpa dan bertanyakan khabar
yang cemburu saya,” kata kepadanya
pemuda itu kepada seorang
pegawai polis.

3. “Tolong, tolong! Adik saya  Emak memberitahu Abu bahawa ketika


terjatuh ke longkang. Adik itu dia akan pergi ke hospital untuk
saya tidak tahu berenang. menziarahi ayah Abu. Emak memesan
Cepat, cepat tolongnya,” jerit Abu supaya Abu memasak gulai sayur
Fatimah. yang disediakan di dapur selepas itu
sebagai lauk malam itu dan bekalan Abu
di sekolah keesokan hari.
4. “Baru-baru ini, kes ragut Gadis itu berdoa kepada Tuhan agar 
berlaku satu demi satu, saya mengampuni dosanya dan memberinya
sungguh kesal. Polis macam kekuatan untuk menghadapi segala
tidak bertindak sesuatu,” kata kesusahan.
seorang tua di kedai kopi.

5. “Saya tidak mahu kalian terus Pemuda itu menafikan dakwaan itu
malas dan tidak membuat kepada seorang pegawai polis lalu
latihan. Jika kalian masih mengatakan bahawa dia tidak pernah 
bersikap begini, saya akan terlibat dalam kes kecurian dan semua hal
menghubungi ibu bapa itu fitnah orang lain yang
kalian,” kata guru kelas kepada mencemburuinya
sekumpulan pelajar.

6. “Cis! Aku juga pendekar yang Guru kelas menasihati sekumpulan


bukan alang-alang. Jangan pelajar bahawa beliau tidak mahu mereka
sangka aku akan tunduk terus malas dan tidak membuat latihan
kepada keriskau. Kalau berani, dan jika mereka masih bersikap begitu,
biarlah kita berlawan lelaki beliau akan menghubungi ibu bapa
sama lelak,” kata Hang Jebat mereka.
kepada Hang Tuah
7. “Oh! Tuhan, ampuni dosaku. Di kedai kopi, seorang tua berasa
Berilah saya kekuatan untuk sungguh kesal terhadap pihak polis
menghadapi segala kerana ketika itu kes ragut berlaku satu
kesusahan,” kata gadis itu. demi satu

8. “Abu, sekarang mak akan Dengan perasaan marah, Hang Jebat


mengatakan bahawa dia juga pendekar
pergi ke hospital untuk yang bukan alang-alang dan Hang Tuah
menziarahi ayah kamu. Nanti tidak patut  menyangka bahawa dia akan
kamu masak gulai sayur yang tunduk kepada kerisnya. Hang Jebat juga
disediakan di dapur sebagai mencabar Hang Tuah bahawa jika Hang
lauk malam ini dan bekalan Tuah berani, mereka boleh berlawan
awak di sekolah esok,” kata secara lelaki dengan lelaki
emak.

9. “Saya jalan dahulu, jika ada Jurujual itu meminta diri kepada Tauke
sebarang masalah, hubungi Lim  lalu mengatakan bahawa jika ada
saya dengan telefon,” kata sebarang masalah, Tauke Lim boleh
jurujual itu kepada Tauke Lim menghubunginya dengan telefon.

10. “Assalamualaikum, ada orang Pemuda itu memberikan salam lalu


di rumah? Saya hendak bertanya sama ada terdapat orang di
mencari Kassim.   Adakah dia rumah dan menyatakan bahawa dia
ada di rumah?” kata pemuda hendak mencari Kassim  sama ada
itu. Kassim ada di rumah.
