Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Jujur
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 10 Februari 2020
5. Hari : Khamis
6. Masa : 7:30 pagi hingga 8:30 tengah hari
7. Tema : Alam Sekitar
8. Tajuk : Oh Alamku!

9. Kemahiran Fokus: Aspek tatabahasa – Kata Kerja

10. Standard Kandungan


5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran


5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut konteks;
(i) kata kerja aktif – transitif dan tak transitif

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyusun sekurang-kurangnya empat daripada enam ayat mengikut kategori
kata kerja aktif - transitif dan tak transitif dengan betul.
ii. Membina sekurang-kurangnya tiga daripada lima ayat menggunakan kata
kerja aktif - transitif dan tak transitif.

13. Sistem Bahasa


 Sebutan dan intonasi
 Tatabahasa : Kata kerja aktif – transitif dan tak transitif

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Sivik dan Pendidikan Moral
 Kemahiran Insaniah
1. Kemahiran Komunikasi
2. Kemahiran Kerja Berpasukan
3. Kemahiran Menyelesaikan Masalah
 Nilai Murni:
1. Bertanggungjawab
2. Kerjasama
3. Kasih Sayang
 Elemen keusahawanan:
EK 2.4.1.9 Berkeupayaan memimpin

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Pendekatan berpusatkan murid:
Murid diberi peluang untuk berkomunikasi dan menyelesaikan masalah melalui
pengalaman sedia ada.
 Kemahiran Berfikir:
Menjana idea, menganalisis, merumus, Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi:
Belajar melalui TMK
 Kecerdasan Pelbagai:
Verbal linguistik, interpersonal dan intrapersonal
 Belajar cara belajar:
Mengumpul maklumat dan mencatat maklumat
 Pembelajaran Kontekstual:
Menghubung kait isi pelajaran dengan pengalaman harian murid-murid
 Pembelajaran Koperatif:
Murid belajar bersama-sama, saling belajar dan membantu antara satu sama lain
untuk menyelesaikan sesuatu tugasan.
 Pembelajaran abad ke-21:
Pembentangan kumpulan, table talkers, puzzle it out.

16. Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1. Projektor 1
2. Komputer Riba 1
3. Pembesar Suara 1
4. Sanpul Surat 6
5. Tablet 6
6. Potongan ayat ‘Oh Alamku!’ 30
7. Gambar Bersiri 30
8. Lembaran Kerja:
Pengayaan 25
Pemulihan 5

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah melihat keindahan alam.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan Peralatan yang sesuai
bilik darjah kelas bersih dan
(2 minit)  Persediaan murid mereka bersedia untuk
untuk belajar belajar
Set Induksi Tonton Video:  Murid ditayangkan BBM:
(5 minit) video ‘Memelihara  Komputer Riba
dan Memulihara Alam  Projektor
Sekitar’  Pembesar Suara

“Memelihara dan  Murid diminta untuk


Memulihara Alam mengenal pasti kata Pembelajaran
Sekitar”
kerja yang terdapat kontekstual
dalam video yang Menghubungkait isi
ditayangkan. pelajaran dengan
Soalan:  Murid bersoal jawab pengalaman harian
1) Apakah cara bersama guru murid-murid.
untuk kita berkaitan video yang

memelihara ditayangkan. Teknik:


dan  Guru Soal Jawab
memulihara menghubungkaitkan

alam sekitar? video dengan tajuk KB:


2) Mengapakah dan isi pembelajaran  Menjana idea
kita perlu pada hari ini.

menjaga alam KP::


sekitar?  Verbal linguistik
 Interpersonal
Jangkaan jawapan:
1) Tidak
Nilai Murni:
membuang
 Kasih Sayang
sampah
 Bertanggungjawab
merata-rata
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
dan menanam
pokok. TMK:
2) Supaya https://www.youtube.co
kehidupan kita m/watch?
menjadi lebih v=w5JCJzvtZ5Y
sihat dan
sejahtera.
Langkah 1 Puzzle it out: Susun  Wakil kumpulan perlu BBM:
(15 Minit) Ayat mencari enam sampul  Sampul Surat
surat yang  Potongan ayat ‘Oh,
mempunyai warna Alamku!’
yang berlainan di  Tablet
dalam bilik darjah.
 Murid diminta KB:
(Rujuk Lampiran 2) melakukan table  Menganalisis
talkers untuk  Mengkategori
Perbincangan menyusun ayat yang
kumpulan terdapat dalam KP:
sampul.  Interpersonal
 Murid diminta menaip
 Verbal linguistik
keenam-enam ayat
tersebut mengikut
Nilai murni:
kategori kata kerja
 Kerjasama
aktif di dalam aplikasi
 Bertanggungjawab
Google Doc dengan

(Rujuk lampiran 3) menggunakan tablet


Kemahiran Insaniah:
yang disediakan.
 Kemahiran
 Murid dan guru
Komunikasi
menyemak sama ada
 Kemahiran Kerja
ayat yang disusun
Sepasukan
betul atau salah.
 Kemahiran
Menyelesaikan
Masalah
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Pedagogi Terkini:
 Komunikasi dan
kolaborasi
 Literasi TMK

PAK21:
 Puzzle it out
 Table talker

TMK:
 https://docs.goo
gle.com/docum
ent/d/1MsAFDX
eoWMANfXz6J
Yg7nWHZTEIA
_ircMWaGMlpB
DDI/edit

Pendekatan
berpusatkan murid

Penilaian Objektif (i)


Langkah 2 Bina ayat  Wakil kumpulan BBM:
(18 minit) diminta tampil ke  Komputer Riba
hadapan untuk  Projektor
mendapatkan kata  Kertas sebak
kerja melalui pusingan  Marker
(Lampiran 4) ClassTool Net.
 Setiap ahli kumpulan KB:
diminta untuk  Menjana idea
membina ayat yang  Kemahiran Berfikir
berbeza dengan Aaras Tinggi
menggunakan kata (KBAT)
kerja yang diperoleh.
 Setiap kumpulan KP:
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
diminta menulis ayat  Interpersonal
yang dibina pada  Verbal linguistik
kertas sebak.
 Murid dipilih secara Nilai Murni:
rawak untuk  Kerjasama
Pembentangan membentangkan hasil
Kumpulan kerja kumpulan Kemahiran Insaniah:
mereka.  Kemahiran
 Murid dibimbing oleh berkomunikasi
guru untuk menyemak  Kemahiran kerja
jawapan yang betul. sepasukan
 Kemahiran
menyelesaikan
masalah

Pedagogi Terkini:
 Komunikasi dan
kolaborasi
 Literasi TMK

TMK:
https://www.classtools.
net/random-name-
picker/80_BPg22j

Pendekatan
berpusatkan murid

Penilaian objektif (ii)


Langkah 3 Penilaian Penilaian BBM:
(15 minit)  Murid diedarkan  Gambar Bersiri
gambar bersiri  Lembaran Kerja
berkaitan alam sekitar. - Pengayaan
 Murid diminta untuk - Pemulihan
memilih kata kerja aktif
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
(Lampiran 5) yang sesuai Teknik:
berdasarkan gambar Latih Tubi
yang diberi.
 Murid diminta untuk KB:
membina ayat tunggal  Menjana idea
bagi setiap gambar
bersiri tersebut. KP:
 Intrapersonal
Pengayaan Pengayaan  Interpersonal
 Murid diminta  Verbal linguistik
menggariskan kata
kerja aktif yang Nilai Murni:
terdapat dalam  Bertanggungjawab
petikan yang
 Kasih Sayang
diberikan.
(Lampiran 6)  Kerjasama
 Kemudian, murid
diminta untuk
Kemahiran Insaniah:
membina empat ayat
 Kemahiran
berdasarkan kata
berkomunikasi
kerja yang telah
 Kemahiran kerja
digariskan.
sepasukan

Pemulihan
Pemulihan
 Murid diminta mengisi
tempat kosong
dengan pilihan kata
kerja yang sesuai.
(Lampiran 7)
Penutup Penutup kognitif  Murid-murid dibimbing KB:
(5 minit)  Rumusan isi oleh guru untuk  Merumus
pelajaran merumuskan isi  Menjana idea
pelajaran pada hari
ini. KP:
Penutup Sosial  Guru memberi pujian  Verbal linguistik
 Pujian atas kepada murid-murid  Interpersonal
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
usaha dan atas kerjasama yang
kejayaan diberikan oleh mereka Nilai Murni:
pada hari ini.  Kerjasama
 Kasih Sayang
 Bertaggungjawab

18. Refleksi
_ / 30 orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.

_ / 30 orang murid memerlukan latihan dan bimbingan daripada guru.

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Lampiran 1
Lampiran 2

Arahan: Anda dikehendaki menyusun perkataan supaya menjadi ayat yang lengkap.

1. rumah. sedang Aina di sampah halaman

menyapu

Kampung bergotong-royong raya. Penduduk membersihkan

2.

balai Muhibbah

rakyat alam Kita mencintai sebagai Malaysia

3.

mestilah sekitar.

tercemar. sungai Jangan biarkan kita

4.

5. itu Sampah dikutip. sarap

6. haruslah Alam dipelihara. sekitar


Lampiran 3

Arahan: Anda dikehendaki mengkategorikan ayat yang telah disusun mengikut jenis
kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak transitif.
Lampiran 4
Lampiran 5

Arahan: Pilih kata kerja yang bersesuaian dengan gambar dibawah. Kemudian, bina
ayat tunggal berdasarkan gambar tersebut.
1. _________________________________________________________________

2. _________________________________________________________________

3. _________________________________________________________________

4. _________________________________________________________________

Lampiran 6
Arahan: Gariskan kata kerja aktif yang terdapat dalam petikan ini. Kemudian, bina
empat ayat berdasarkan kata kerja yang digariskan.
1. _________________________________________________________________

2. _________________________________________________________________

3. _________________________________________________________________

4. _________________________________________________________________

Lampiran 7

Arahan: Gariskan kata kerja yang betul mengikut kesesuaian ayat.


1. Kita hendaklah _____________ (menjaga/ mengotorkan) alam sekitar demi kesejahteraan
bersama.

2. Kita mestilah _____________ (mencintai/ membenci) alam sekitar.

3. ______________ (Menanam/ Menebang) pokok perlu diperbanyakkan bagi menjadikan


udara kita menjadi lebih segar.

4. Kita mestilah sentiasa _______________ (membersihkan/ menyepahkan) kawasan


rumah.

5. ________________ (Memilihara/ Mengabaikan) alam sekitar adalah tanggungjawab


rakyat Malaysia.
