Anda di halaman 1dari 12

Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 4: Pendekatan Induktif) Tarikh /Hari :.

11 April 2014/ Jumaat Tahun : 4 UM Bil Murid : /36 orang Masa : 9.30 10.30 pagi Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia Tema Tajuk : Kasih Sayang : Sepetang di tepi Pantai STANDARD PEMBELAJARAN 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata penguat dengan betul mengikut konteks.

STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat dengan betul mengikut konteks berdasarkan tajuk Sepetang di tepi Pantai. Membina ayat menggunakan kata adjektif dan kata penguat dalam ayat dengan betul berdasarkan tajuk Sepetang di tepi Pantai.

ii.

Sistem Bahasa Tatabahasa: kata adjektif , kata penguat dan ayat penyata Kosa kata : syahdu, pekat

Pengisian Kurikulum Ilmu: Kesusasteraan Nilai : kasih sayang, keindahan Kecerdasan Pelbagai verbal linguistik, kinestetik Elemen Keusahawanan Elemen Kreativiti dan Inovasi

Kepelbagaian Kaedah dan teknik KB : Menghubung kait dengan pengalaman. menyenaraikan KP : Verbal linguistik, Intrapersonal BCB : Kemahiran Belajar: Mencatat Pembelajaran kontekstual : Menghubungkaitkan sifat dengan emosi Pembelajaran konstruktivisma

Bahan bantu mengajar Jenis 1 2 3 4 Petikan Sepetang di Tepi Pantai Lampiran 1 (Kerja Pemulihan) Lembaran 2 (Kerja Pengayaan) Kotak Rahsia Bilangan 34 6 28 2

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa menghidu bau-bauan dan melihat keperlbagai warna dalam kehidupan seharian mereka.

Langkah / Masa Set Induksi (5 minit)

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. Guru mengedarkan dua kotak yang mengandung objek yang mempunyai dua bau yang berbeza. 2. Murid menghidu bau objek yang yang terdapat di dalam kotak tersebut. 3. Murid menyatakan bau tersebut dan meneka objek yang terdapat di dalam kotak. 3. Guru mengaitkan bau yang disebut oleh murid dengan standard pembelajaran yang ingin dikuasai oleh murid.

Catatan

Kata Adjektif Pancaindera i. wangi ii. hanyir

Ilmu: Sains KB: Membuat gambaran mental

BBM: Kotak rahsia berisi sabun wangi. Kotak rahsia berisi ikan hanyir

Langkah 1 (15 minit)

Membaca Teks Kata Adjektif

1. Guru mengedarkan teks bacaan Sepetang di tepi Pantai 2. Murid membaca secara senyap.

Ilmu: Sastera Nilai: hormatmenghormati, kasih sayang EMK: Kreativiti dan inovasi (Fasa Persediaan)

Pekat Syahdu Takut Malu Kencang Sayang Pucat Sepoi-sepoi bahasa Nyaring kuat Kata Penguat Sangat amat

3. Guru dan bersoal jawab berkaitan teks yang dibaca 4. Murid diminta menyenaraikan kata adjektif dan kata penguat yang terdapat dalam teks.

5. Guru meminta murid memberi gambaran emosi berdasarkan kata adjektif (dengan kata penguat dan tanpa kata penguat) yang disenaraikan .

BBM: Petikan Penilaian Objektif 1

Langkah 2 (10 minit)

Ayat penyata Contoh AP 1.Muka kakak kelihatan pucat. 2. Saya berlari sangat pantas apabila terdengar bunyi salakan anjing

1.

Murid diminta membina ayat penyata menggunakan kata adjektif yang disenaraikan Guru meminta murid lain untuk menjelaskan dan memberi komen pada ayat yang dibina. Guru merumus perbincangan

EMK: Kreativiti KB: Kritis memberi pandangan

2.

3.

Penilaian

yang nyaring.

Objektif 2 .

Langkah 3 (25 minit)

Kata Adjektif

Langkah 3 1. Guru meminta murid membentuk kumpulan. Setiap kumpulan diminta membina satu perenggan cerita daripada kata adjektif dan kata penguat 2. Murid diminta mempamerkan hasil penulisan tersebut. 3. Guru dan murid berkaitan hasil penulisan yang mengandungi kata adjektif dan kata penguat. Nilai: menghargai BCB: Kemahiran Belajar Mencatat EMK: Kreativiti Pengukuhan

Kata Penguat

Pemulihan 1. Murid membina ayat yang gramatis menggunakan kata adjektif dan kata penguat. Pengayaan 1. Murid menulis penulisan kreatif menggunakan kata adjektif dan kata penguat Lampiran 2 (Pengayaan ) Lampiran 1 (Pemulihan)

Penutup (5 minit)

Kognitif Rumusan isi pelajaran

1.

Murid diminta menyebut beberapa kata adjektif yang sudah dipelajari. Guru membuat rumusan keseluruhan pelajaran hari ini. dan persekitaran

2.

KB: Merumus Nilai: Kasih sayang PAS bertanggung jawab KP: Verbal linguistik Intrapersonal

Kad Gambar Kuih

Sebut kuih dan perkaitannya dengan deria rasa.

Lampiran 1

Kelompokkan kata sifat ini mengikut kumpulan dan tulis dalam ruangan yang disediakan.

manis wangi merdu kasar hapak

masam nyaring cantik keras lembut

garau licin

masin kacak

Tulis kata adjektif deria mengikut kumpulan yang diberi di bawah ini.

cantik

sentuh

rasa

dengar

bau

lihat

Lampiran 2

Baca dan senaraikan kata adjektif pancaindera yang terdapat dalam petikan.

Kuih Bahulu Kuih baulu merupakan sejenis kuih tradisional orang Melayu. Kuih ini boleh didapati dalam pelbagai bentuk yang cantik seperti bunga, ikan, kerang dan hati. Kuih bahulu akan mengeluarkan bau yang wangi apabila dibakar dengan bara sabut kelapa. Rasanya sungguh manis dan sesuai dijadikan hidangan untuk minum petang. Namun begitu, kuih bahulu ini juga sungguh enak dimakan begitu sahaja. Kuih baulu akan menjadi keras jika terlebih tepung. Telur pula perlu dipukul sehingga kembang jika ingin menghasilkan bahulu yang lembut dan bermutu tinggi. Kuih bahulu ini akan berkulat, jika tidak dibakar sehingga betulbetul masak dan garing. Kuih bahulu juga tidak boleh disimpan lama dan akan menjadi hapak selepas tamat tempohnya.

Senarai kata adjektif pancaindera

Lampiran 3

Pemulihan

Gariskan kata sifat yang betul dalam ayat berikut.

1.

Ayah membeli kuih pau yang ( lembut/keras ) itu.

2.

Nasi lemak yang dimasak oleh ibu agak (manis/masin) kerana terlebih garam.

3.

Biskut kelapa yang (busuk/hapak).

tersimpan

lama

di

dalam

bekas

itu

telah

berbau

4.

Bentuk kuih yang (cantik/kacak) dan rasanya yang sedap sering menjadi pilihan pembeli.

5.

Kuih akan berbau (wangi/hapak) apabila menggunakan daun pandan sebagai bahan adunan.

Aktiviti ini untuk murid yang belum mencapai standard pembelajaran sahaja.

Lampiran 4 Pengayaan

Isikan tempat kosong dengan jawapan yang sesuai.

Rakyat Malaysia memamang kaya dengan senyuman lembut yang ______________ dan sifat lemah

__________________. ___________________

Kita nampak ______________ dan apabila berpakaian tradisional

kacak

seperti baju kurung dan samfu.

Rakyat kita memang Suara

sentiasa mengamalkan hidup yang harmonis. manis

kaum wanita yang lembut semasa bercakap memang _________________ didengar. Bagi kaum lelaki pula,

merdu

walaupun mempunyai suara yang _______________ sekiranya diungkapkan dengan lembut akan selesa didengar.

garau

cantik

Aktiviti ini untuk murid yang telah mencapai standard pembelajaran.

RPH ini diubah suai daripada RPH panduan guru dan masih boleh dimurnikan. Sebarang penambahbaikan amat dialu-alukan dan didahului dengan ucapan terima kasih. Kumpulan 2 1. Amir Hamzah bin Yaakub (IPGKDRI) 2. Anua bin Haris (IPGKSM) 3. Ruziman bin Omar (IPGKTAA) 4. Litat Bilung (IPGKBL) 5. Patimah binti Hj. Dullah (IPGKT) 6. Zaini binti Md Jamal (IPGKTHO) 7. Noraisikin binti Ghazali (IPGKTI)
