Anda di halaman 1dari 10

SEKOLAH KEBANGSAAN PEREMPUAN JALAN BATU, KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Gemilang
3. Bilangan Murid : 32 orang
4. Tarikh : 31 Januari 2023
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8:40 pagi hingga 10:10 pagi
7. Tema : Integriti
8. Tajuk : Sifat Murid yang Baik
9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa (Ayat Penyata)

10. Standard Kandungan


5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran


5.2.3 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat mengikut konteks;
ii. Ayat penyata

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Membina sekurang-kurangnya tiga ayat penyata berdasarkan gambar dengan
betul.
ii. Mengeluarkan empat daripada enam ayat penyata dengan tepat.

13. Sistem Bahasa


 Tatabahasa: Sintaksis – Ayat Penyata
 Ejaan dan tanda baca
 Sebutan dan intonasi
 Kosa kata: peraturan

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: PKJR (5.1.2 Memilih pakaian yang dan cara pemakaian yang betul.)
 Nilai Murni: Keberanian, keyakinan, kerjasama, patuh
 Kreativiti: Menjana idea melalui bahan bantu belajar
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar menggunakan multimedia (Canva dan
video animasi)
 Peta Pemikiran i-Think: Peta Pokok
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.6 Keinginan keppada maklum balas segera
EK 1: 1.10 Berorientasikan pencapaian: menyiapkan tugasan dalam masa yang
ditetapkan

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir: mencirikan, menghubung kait
 Kecerdasan Pelbagai: interpersonal, visual
 Belajar Cara Belajar: memproses dan mengumpul maklumat, bacaan mekanis
 Pembelajaran Kontekstual: menghubungkait pembelajaran dengan pengalaman
dalam kehidupan seharian
 Teknik: Soal jawab, pembelajaran berpusatkan murid, berpusatkan bahan
 Kemahiran Insaniah: Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah,
kemahiran Komunikasi
 Kemahiran Berfikir Aras Tinggi: Menganalisis – mengenal pasti, menentukan
 Pentaksiran Bilik Darjah :
1. Kaedah Pentaksiran – Lisan, Penulisan
2. Insrumen PBD - Catatan Pentaksiran, Lembaran Kerja

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Kelengkapan LCD 1
2. Slaid interaktif (Canva) 1
3. Video Animasi (YouTube) 2
5. Keratan gambar rajah 6
6. Lembaran kerja penilaian 32
7. Lembaran kerja (Buku PKJR) 32
8. Batang Aiskrim (Nama Murid) 32
9. Dadu giliran 1

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid mengetahui amalan baik dan amalan yang tidak boleh dilakukan
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
PENGURUSAN  Memastikan murid Peralatan yang sesuai
 Membersihkan bilik
BILIK DARJAH membersihkan kawasan meja
darjah
(5 minit) dan kelas
 Membuang sampah
 Memastikan murid bersedia
sarap
untuk sesi PdPc
Set Induksi Video Animasi  Murid melihat video animasi BBM
(5 minit)  Murid disoal beberapa soalan  Video animasi
berkaitan dengan video (Youtube)
animasi.
 Murid dibimbing oleh guru Teknik
untuk menghubung kait  Soal jawab
Soal Jawab
soalan tersebut dengan isi
Soalan guru: KB
pelajaran hari ini.
(i) Apakah nilai yang  Menghubungkait
boleh kita ambil pengalaman
daripada video ini? (TB: 10. Mengumpul
(ii) Apakah jenis ayat data melalui semua
yang dipaparkan ini? deria)

Pembelajaran
Jangkaan jawapan:
Konstruktivisme
(i) Jaga kebersihan,  Menghubungkaitk
tidak membuang an soalan dengan
sampah merata-rata tajuk
(ii) Ayat penyata pembelajaran
(TB: 8. Menggunakan
pengetahuan lepas ke
situasi baharu)

Langkah 1 Penerangan Ayat  Murid melihat slaid interaktif BBM:


(30 minit) Penyata berkaitan ayat penyata.  Slaid Interaktif
 Murid mendengar penerangan
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
guru berkaitan ayat penyata. (Canva)
Slaid Interaktif  Murid dibimbing oleh guru  Batang Nama
untuk membina ayat penyata.
 Murid dalam kumpulan perlu Teknik:
membina ayat penyata  Penerangan
berdasarkan perkataan yang
diterima. KP:
 Murid bersama-sama guru  Visual
membincangkan jawapan.
Nilai Murni
 Keyakinan
 Keberanian

Aktiviti membina ayat


PBD
penyata
 Kaedah- penulisan

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Menentukan Ayat  Murid diberikan beberapa Bahan Bantu


(20 minit) Penyata jenis ayat melalui paparan Mengajar:
slaid.  Keratan Kertas
 Murid secara rawak dipilih  Batang Aiskrim
untuk membacakan ayat yang (Nama Murid)
dipaparkan.
 Murid diminta untuk KI:
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
menentukan sama ada ayat  Pemikiran Kritis dan
yang dipaparkan itu ayat Kemahiran
Sampul Misteri
penyata atau tidak. menyelesaikan
 Murid dalam kumpulan masalah
menerima sampul misteri
 Murid diminta untuk membaca PAK 21 (6C/6K):
dan berbincang dalam  Komunikasi
kumpulan untuk menentukan  Kritis
jenis ayat yang diperoleh.
 Wakil kumpulan perlu
Nilai Murni:
melekatkan keratan kertas
 Patuh
yang mempunyai ayat
 Kerajinan
penyata.
 Kerjasama
 Murid bersama-sama guru
membincangkan jawapan
KBAT
 Mencari kata Kunci
PBD
 Kaedah- Lisan

Penilaian Objektif (ii)

Langkah 3 Lembaran kerja  Setiap kumpulan menerima ILMU:


(25 minit) set keratan gambar. PKJR (5.1.2)
 Dalam kumpulan, murid perlu BBM:
melengkapkan gambar  Batang Aiskrim
tersebut. (Nama Murid)
 Murid perlu menampalkan  Lembaran kerja
gambar mengikut kategori  Aplikasi WordWall
yang diberikan

Teknik/ Pendekatan/
Penilaian Kaedah:
Lembaran Kerja
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
WordWall  Murid diminta untuk membina  Pemusatan murid
ayat penyata berdasarkan  Pemusatan bahan
perkataan yang diberikan KP:
 Murid dipilih secara rawak  Interpersonal
untuk membacakan jawapan
mereka. PBD
 Kaedah-
Pengayaan Penulisan
 Murid menerima lembaran (Mengelaskan
kerja pengayaan. kata hubung)
 Murid-murid perlu  Instrumen-
mengelaskan kata ganda
Lembaran kerja
mengikut kategori.
 Murid bersama-sama guru
Penilaian Objektif (i
mebincangkan jawapan
dan ii)

Penutup Penutup kognitif  Murid merumus aktiviti yang BBM


(5 minit)  Rumusan isi telah dipelajari pada hari ini.  Video lagu
pelajaran  Murid menyatakan nilai yang
diperoleh sepanjang proses KB
Penutup Sosial pembelajaran pada hari ini.  Merumus
 Pujian atas usaha
dan kejayaan  Guru memberi pujian Nilai murni:
kepada murid-murid atas  Kerajinan
komitmen yang diberikan  Kasih Sayang
oleh mereka.

KP:
Interpersonal
Refleksi
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia:


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
