Anda di halaman 1dari 13

SEKOLAH KEBANGSAAN PEREMPUAN JALAN BATU, KUALA LUMPUR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 2 Gemilang
3. Bilangan Murid : 33 orang
4. Tarikh : 17 Januari 2023
5. Hari : Selasa
6. Masa : 8:40 pagi hingga 10:10 pagi
7. Tema : Integriti
8. Tajuk : Amalan Baik Di Sekolah
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan


2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.

11. Standard Pembelajaran


2.3.1 Membaca, mengenal pasti dan menyatakan nilai daripada bahan sastera dan
bahan bukan sastera;
i. lagu kanak-kanak

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Membaca sekurang-kurangnya tiga rangkap lagu kana-kanak dengan intonasi
yang tepat.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya dua daripada empat nilai yang terkandung di
dalam lagu dengan betul
13. Sistem Bahasa
 Tatabahasa: sintaksis – ayat seruan
 Ejaan dan tanda baca
 Sebutan dan intonasi
 Kosa kata: peraturan

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Moral
 Nilai Murni: Keberanian, keyakinan, baik hati, kasih sayang
 Kreativiti: Menjana idea melalui bahan bantu belajar
 Elemen Kemahiran Insaniah : Kemahiran komunikasi
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar menggunakan multimedia (Canva dan
video animasi)
 Peta Pemikiran i-Think: Peta Buih
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.6 Keinginan keppada maklum balas segera
EK 1: 1.10 Berorientasikan pencapaian: menyiapkan tugasan dalam masa yang
ditetapkan

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir: mengenal pasti
 Kecerdasan Pelbagai: interpersonal, muzik
 Belajar Cara Belajar: memproses dan mengumpul maklumat, bacaan mekanis
 Pembelajaran Kontekstual: menghubungkait pembelajaran dengan pengalaman
dalam kehidupan seharian
 Teknik: Soal jawab, pembelajaran berpusatkan murid, berpusatkan bahan
 Kemahiran Insaniah: Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah,
kemahiran Komunikasi
 Kemahiran Berfikir Aras Tinggi: Menganalisis – mengenal pasti
 Pentaksiran Bilik Darjah :
1. Kaedah Pentaksiran – Lisan, Penulisan
2. Insrumen PBD - Catatan Pentaksiran, Lembaran Kerja
16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Kelengkapan LCD 1
2. Keratan Gambar/ Aplikasi Puzzle 9
3. Lirik lagu “Marilah Kawan-kawanku” 1
4. Video lagu (Kalau Rasa Gembira) 1
5. Peta Minda 33
6. Lembaran kerja 33
7. Buku Aktiviti 33
8. Batang Aiskrim (Nama Murid) 33

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid mengetahui peraturan-peraturan yang ada di sekolah.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
PENGURUSAN  Memastikan murid Peralatan yang sesuai
 Membersihkan bilik
BILIK DARJAH membersihkan kawasan meja
darjah
(5 minit) dan kelas
 Membuang sampah
 Memastikan murid bersedia
sarap
untuk sesi PdPc
Set Induksi Aktiviti menyusun  Murid menerima keratan BBM
(5 minit) gambar gambar.  Keratan Gambar
 Murid diminta menyusun
keratan gambar tersebut. Teknik
 Murid disoal beberapa soalan  Soal jawab
berkaitan dengan gambar.
 Murid-murid diminta berkongsi KB
pengalaman berdasarkan  Menghubungkait
soalan yang diberikan pengalaman
 Murid dibimbing oleh guru (TB: 10. Mengumpul
Soal Jawab untuk menghubung kait data melalui semua
Soalan guru: soalan tersebut dengan isi deria)

(i) Apakah yang kamu pelajaran hari ini.


Pembelajaran
lihat pada gambar ini?
Konstruktivisme
(ii) Apakah perkara
yang perlu dipatuhi  Menghubungkaitk

semasa di sekolah? an soalan dengan

(iii) Nyatakan peraturan- tajuk

peraturan sekolah yang pembelajaran

perlu dipatuhi? (TB: 8. Menggunakan


pengetahuan lepas ke
situasi baharu)
Jangkaan jawapan:

(i) Sekolah
(ii) Peraturan sekolah
(iii) Dilarang bising,
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
datang awal ke sekolah,
tidak bermain-main
Langkah 1 Bacaan Lirik lagu  Murid ditayangkan lirik dan BBM:
(20 minit) “Marilah Kawan- lagu “Marilah Kawan-  Petikan lirik
kawanku” kawanku”.  Video lagu
 Murid mendengar bacaan
guru dengan penuh perhatian. Ilmu:
 Murid membaca lirik lagu  Pendidikan Moral
“Marilah Kawan-kawanku”
dengan bimbingan guru. Teknik:
 Murid dibahagikan kepada  Penerangan
beberapa kumpulan.
 Setiap kumpulan diberikan KP:
dua rangkap.  Muzik
https://youtu.be/
 Murid dalam kumpulan perlu
M1XPhzyAygo
membaca rangkap lagu Nilai Murni
mengikut urutan.  Keyakinan

PBD
 Kaedah- Lisan

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Mengenal pasti nilai di  Murid dipaparkan lirik lagu Bahan Bantu
(25 minit) dalam lagu mengikut rangkap. Mengajar:
 Murid diminta membaca  Petikan Teks
rangkap lirik.  Batang Aiskrim
Lirik lagu “Marilah  Murid mendengar penerangan (Nama Murid)
Kawan-kawanku”. guru berkaitan isi yang  Peta Minda
terkandung di dalam lagu.
 Murid dibimbing oleh guru KI:
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
untuk mengenal pasti nilai  Kemahiran
yang terdapat di dalam lagu. Berkomunikasi
 Murid menerima lembaran
kerja peta minda. PAK 21 (6C/6K):
 Murid diminta melengkapkan  Komunikasi
Lembaran kerja Peta peta minda dengan  Kritis
Minda mengeluarkan nilai yang
terdapat di dalam lagu Nilai Murni:
berdasarkan gambar rajah.  Kerajinan
 Murid dipilih secara rawak  Keberanian
untuk menyatakan nilai yang
terkandung di dalam petikan.
KBAT
 Murid bersama-sama guru
 Mencari kata Kunci
membincangkan jawapan
PBD
 Kaedah- Lisan (Isi
tempat kosong)
 Instrumen-
Catatan
Pentaksiran

Penilaian Objektif (ii)

Langkah 3 Lembaran kerja (Buku Penilaian BBM:


(30 minit) Aktiviti)  Murid menerima lembaran  Buku Aktiviti
kerja buku aktiviti.  Aplikasi Wordwall
 Murid diberi masa untuk  Batang Aiskrim
mencari kata kunci yang (Nama Murid)
terdapat di dalam lembaran  Lembaran kerja
kerja.
 Murid diminta untuk Teknik/ Pendekatan/
menyatakan nilai terdapat Kaedah:
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
dalam lagu “Bersemangat ke  Pemusatan murid
Sekolah”  Pemusatan bahan
 Murid dipilih secara rawak KP:
untuk menyatakan nilai dalam  Interpersonal
lagu.
 Murid bersama-sama guru PBD
mebincangkan jawapan  Kaedah-
Penulisan
Penggayaan (Menentukan ayat
 Murid menerima lembaran majmuk)
kerja pengayaan.  Instrumen-
 Murid perlu mencari nilai
Lembaran kerja
Lembaran Kerja
yang telah dipelajari.
(WordWall)
Penilaian Objektif (ii)

Penutup Penutup kognitif  Murid merumus aktiviti yang BBM


(5 minit)  Rumusan isi telah dipelajari pada hari ini.  Video lagu
pelajaran  Muird menyanyikan lagu
 Nyanyian lagu dengan iringan muzik. KB
“Bersemangat ke  Murid menyatakan nilai yang  Merumus
Sekolah” diperoleh sepanjang proses
pembelajaran pada hari ini. Nilai murni:
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Penutup Sosial  Kerajinan
 Pujian atas usaha  Guru memberi pujian  Kasih Sayang
dan kejayaan kepada murid-murid atas
komitmen yang diberikan APMK:
oleh mereka.  Pembelajaran
terarah kendiri

KP:
Interpersonal
Refleksi
Sesi PdPc tidak dapat dijalankan kerana murid tahun 2 menjalani pentaksiran bilik darjah
bertulis.

Cadangan penambahbaikan:

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia:


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
LAMPIRAN

Petikan lirik “Marilah Kawan-kawanku”

LAMPIRAN
Video lagu “Marilah Kawan-kawanku”
LAMPIRAN

Lembaran kerja
LAMPIRAN
Buku Aktiviti Bahasa Melayu Tahun 2 Jilid 2 (m/s : 79)
